Prvi obilazak useva 14 dana nakon setve

olalija

Član
Učlanjen(a)
30 Avg 2010
Poruka
4.023
Lokacija
Krčedin
Kolege, ovaj snimak bi možda trebao da ide i u "Nikad ovako" ali sam otvorio novu temu. Nemojte misliti da je po onoj narodnoj: Čega se pametan stidi tim se Vulin ponosi! , hoću da pokažem kako uz nedostatk vlage i par gluposti vrlo lako sebe dovedete u nezahvalan položaj.
 
Svaka ti čast Radoslave. Konkretno, iskreno, otvoreno i nadasve opširno. Ako nema kiše večeras ili one u sredu što je u najavi, sve je ovo mrka kapa. Juče sam isto išao u obilazak moje njive gde je kukuruz i soja, slična situacija, možda za zeru bolja a isto sejano 09.04. Želudac mi se okreće, došao kući pre pol. časa, ćutim ja, ćuti žena, ćute sinovi. Zove komšinica da dođem na kafu, kažem bole me stomak, ne mogu.
Treba u nedelju, ako mi stigne danas dozvola, da obiđem i drugu njivu da vuidm pšenicu, a možda bolje i da ne idem.
Ministar nam je inače pravnik po struci i sa poljoprivredom se prvi put susreo kad je postao ministar.
 
Imam isto nicanje suncokreta na 40% povrsina pod njim,nejednako i lose,cekam jos do 6 maja pa cu videti sta ce biti od svega toga ako padne neka kisa,ako ne onda nzm,ima da bude jeb... situacija.
 
Svaka ti čast Radoslave. Konkretno, iskreno, otvoreno i nadasve opširno. Ako nema kiše večeras ili one u sredu što je u najavi, sve je ovo mrka kapa. Juče sam isto išao u obilazak moje njive gde je kukuruz i soja, slična situacija, možda za zeru bolja a isto sejano 09.04. Želudac mi se okreće, došao kući pre pol. časa, ćutim ja, ćuti žena, ćute sinovi. Zove komšinica da dođem na kafu, kažem bole me stomak, ne mogu.
Treba u nedelju, ako mi stigne danas dozvola, da obiđem i drugu njivu da vuidm pšenicu, a možda bolje i da ne idem.
Ministar nam je inače pravnik po struci i sa poljoprivredom se prvi put susreo kad je postao ministar.
Ne daj čika Aco da komšinica trpi zbog suše, mi ćemo nekako izdržati! :haha: :ppozdrav: :haha:
 
Suncokret (pogotovo SY) treba sejati do 3cm i kad se zemlja dobro ugreje, bez velikih temp varijacija dan/noc. Ako se poseje dublje, muke sa nicanjem. Kod mene šareno, sejano 8.04. I nije sav izašao, neki je na pola puta, neki se muče, a baterija gde je neka potonula dublje, taj mislim da nece ni izaci. Imam što sam sejao kasnije oko 16.04. I taj je počeo da se vrsta, I bolje će nici od ranije setve. Ranije sejano je zeznulo onih par noći sa mrazem, ohladila se zemlja + loša energija I eto problema. Gledam ko je sejao Pioneer, I to na 6-7cm izašao sav bez problema. Jos ovo suvo vreme, da je malo i strasno. Zemlja se na pojedinim mestima skamenila.
Nadajmo se kolege kiši, i da će to sve lepo nići.
 
Kako da ga sejes na 3cm kad je do 8cm suvo. Zato su dobre ove diskosne sejalice sa razgrtacem i klinom ispred. Razgrne suvu zemlju i jos klin propara tako da disk lako usseje u vlazno, a tockovi nazad sa velikim potiskom stisnu tj. zatvore brazdu.
 
Kako da ga sejes na 3cm kad je do 8cm suvo. Zato su dobre ove diskosne sejalice sa razgrtacem i klinom ispred. Razgrne suvu zemlju i jos klin propara tako da disk lako usseje u vlazno, a tockovi nazad sa velikim potiskom stisnu tj. zatvore brazdu.
Kod mene na njivama gde sam samo jednom spremirao bez onog bezveznog drljanja ima vlage na 2,5-3 cm. Gde sam drljao nema do 7-8 cm.
 
Kad je svo seme kilavo danas, izgleda treba ranije spremiti i ne dirati. Posejati što plice da je u vlagu, I tada ver nećemo imati problema. Jer semenske kuće ocigledno, zabole za klijavost i energiju kod nas, jer mi I na svoju štetu i dalje kupujemo seme. Mi barem za dogodine menjamo taktiku... Mada, jedno je planirati, ali ko zna kako će opet biti
 
Колега имањаче јеси то дрљање радио само на неким парцелама и други прелаз спремачем,док си на другим ишао само у једном проходу спремачем
 
Mi smo zato ove godine samo jedan prohod, negde spremac negde poluteska drljaca. I opet u nekim zemljistima teskim, vetar i sunce su ucinili svoje, kukuruz ponegde fali, ali nista kao kod kolege.
Suncokret smo cekali kisu, i prosle subote prekinuli cekanje i onda smo sejali. Prva varijanta tamo gde je vlaga na 6 cm, 7 cm. Tu smo sejali i preko isao kembridz.
Druga varijanta, gde je vlaga na 10 cm, prvo kembridz da sabije i jednako upegla zemljiste , pa tek onda sejalica sa spustenim razgrtacem i klinom,tako da je opet veci deo otisao u vlazno. Da nije isao kembridz kanali su kao da sadimo krompir ovako to izgleda ok. Vide se redovi tako da on nedelje radimo total gde treba.
Mnogo znaci dobar valjak kada se radi jedan prohod


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Radoslave de molim te posej koje jutro repe iduce godine da vidim tu snimak kako je kad nice, pa pipa gricnula ili bandera, pa buvac, pa kukuruzna pipa, pokorica, vetar je isamara na ostru zemlju ...
 
Колега имањаче јеси то дрљање радио само на неким парцелама и други прелаз спремачем,док си на другим ишао само у једном проходу спремачем
Da, drljanje sam radio samo na ovim parcelama sa ovog klipa. Prekinuo sam jer mi se nije svidelo kako izgleda. Ostale njive gde sam samo jednom spremirao su lepo nikle, čak i ono što sam posejao na 15,5 cm.
 
Nazad
Vrh