Prihrana i đubrenje voćaka

Vidi ako neko ima farmu coca (svinja) osoka spusta pH ali i to smes samo do maja, kao i azotna kiselina u zalivanju, posle maja moze fosforna
To ti treba samo za dunju, kajsija i sljiva ako ti uopste i rode od mrazeva njima ne smeta alkalno zemljiste
У реду, мислим да имам идеју како одрадити то... Хвала пуно
 
Pozdrav svima.
Primetio sam na vockama (kruska, tresnja,breskva) nedostatak gvozdja. Bledi i pozuteli listovi. Bukvalno isto kao i na primerima koje sam nasao na internetu. Interesuje me da li folijarno tretirati nekim preparatom koji sadrzi samo gvozdje ili nekim npk koje sadrzi i mikroelemente, gvozdje,mangan,cink... Ovi preparati koji sadrze samo gvozdje imaju ga u vecem procentu dok ova druga imaju svega ali u manjim kolicinama. U pitanju je mali hobi vocnjak a i ja sam relativno nov u ovome. Posto je u pitanju hobi nisam radio analizu zemljista. U februaru je baceno po saka dve npk15:15:15 a u aprilu po saka kan-a.
 
Poslednja izmena:
Rexolin yara imas kupiti pakovanje od 100g je odlican preparat gvozdja
Obavezno delom rastvora zalij vocke a dal ces sa mlatiti sa foljarnim to ti od volje.
Uglavnom ako ti se desava hloroza jednom onda imas problem nedostatka ili nemogucnosti usvajanja gvozdja, sto oba slucaja resava ovaj preparat.
Radi ga redovnim tretmanom jedan pre kretanja vegetacije - februar, drugi tamo u avgustu.
Folijarna aplikacija djubriva je trenutnija ali ogranicena sa malom kolicinom usvajanja, preko korena biljka dobije potrebnu kolicinu ali ne tako brzo
Zato postuj vreme aplikacije.
 
Odlicno! Radovace se vocke tamo 2059.g.
(kombinovano djubrivo se spusta u zemljistu 1cm/godisnje, ako je koren na 35 cm treba mu "samo" 35 godina da bi stiglo!)
nista bez ulaganja djubriva bar na 20cm dubine, i da, ovo ne vazi za azotna djubriva!
Okopavanjem motikom sam ga spustio nekih 10 cm rada kad sam bacao.. Tako da ce stici valjda za nekih 15god 😁
 
Pa kao sto rekoh ja sam nov u ovome. Vocke su vecinom dve i tri godine stare. Probacu ove jeseni da okopam dublje i da probam da spustim djubrivo blize korenu. Hvala svakako na savetima.
 
Nemoj nista dublje kopati povredit ces zile, mladoj vocci i ne treba neka posebna kolicina djubriva, taman ce to biti joj dostupno kad udje u jaci rod.
Pogotovo ako si dodavao djubrivo kod sadnje.
 
Jos jedno pitanje. Ako dodajem neko od vodotopivih djubriva sa mikroelementima improvizovanim sistemom kap po kap, kako da znam koja kolicina rastvora ide po stablu i koliko cesto u toku vegetacije.
 
Jos jedno pitanje. Ako dodajem neko od vodotopivih djubriva sa mikroelementima improvizovanim sistemom kap po kap, kako da znam koja kolicina rastvora ide po stablu i koliko cesto u toku vegetacije.
Ideš (recimo) 200 do 500kg po hektaru za sezonu. Zavisi od kvaliteta zemljišta, pH vrednosti istog, stanja i kondicije biljaka, mnogo je faktora.

Elem, količinu đubriva (po fenofazama bi trebalo davati različite formulacije) podeliš na broj tretmana koji planiraš.
Znači, ako imaš 50 ari, hoćeš da daš 150kg iz 5 puta. U jednom zalivanju rastvoriš 30kg.
Otprilike ovako.
 
Koju god kolicinu da das po stablu imat ce uticaja, bitnije ti da pogodis kada koju formulaciju da das stablu
Svi proizvodjaci imaju program pa pregledaj, jedina stavka jeste ako si vec uzeo neku formulaciju sa mikroelementima a sadrzi i azot to moras aplikovati zalivanjem do kraja maja.
 
Rexolin yara imas kupiti pakovanje od 100g je odlican preparat gvozdja
Obavezno delom rastvora zalij vocke a dal ces sa mlatiti sa foljarnim to ti od volje.
Uglavnom ako ti se desava hloroza jednom onda imas problem nedostatka ili nemogucnosti usvajanja gvozdja, sto oba slucaja resava ovaj preparat.
Radi ga redovnim tretmanom jedan pre kretanja vegetacije - februar, drugi tamo u avgustu.
Folijarna aplikacija djubriva je trenutnija ali ogranicena sa malom kolicinom usvajanja, preko korena biljka dobije potrebnu kolicinu ali ne tako brzo
Zato postuj vreme aplikacije.
Šta bi se desilo kada bi sada uradio jedan tretman? Ili da bolje pitam, da li u ovom trenutku može nečim drugim da se tretira?
 
Yara mi se najbolje pokazala, moze i wuxal odvoj ya dve doze folijarno ostalo opet rezredi vodom i zalij
A koje voce imas da im zuti list?
Mozda je jos samo hladno pa se ni fosfor ne usvaja dovoljno.
 
Dobro, znači mogu i sada da rastopim određenu količinu Yare na npr 10 litara vode i sipam? Na 4 kajsije i jednoj trešnji mi se to pojavilo
 
Nema nikakvog vodoleža, niti je bilo... to je u bašti a zemlja okolo je usitnjena... vidim da je i kod komšije pored ista situacija na šljivama
 
Teško da se javi hloroza ako je ranije nije bilo. A to što je i kod komšije isti slučaj može da znači da se pojavila neka voda u zoni korenovog sistema.
Hloroza hoće, ali se ona javlja svake godine i to uglavnom u zemljištu sa puno krečnjaka.
 
Nazad
Vrh