Pomoć za početnika u plasteničkoj proizvodnji povrća

Pozdrav ljudi,
Ne mogu da nadjem konkretno gde da pitam ovo, ali obzirom da sam početnik, evo me ovde...
Postavio sam mali plastenik, ali bunar mi ja nekih 10m van njega... Dakle, cev viri iz zemlje pa ide plastično koleno i odmah iza njega je petostepena pumpa... Ona je služila za navodnjavanje malina... Sad bih taj bunar i pumpu iskoristio za navodnjavanje u plasteniku, kap po kap... Kako izbeći zamrzavanje cevi? Kontam da mogu ukopati okiten do plastenika, ali šta da radim sa pumpom? Kada sam je postavljao tada mi plastenik nije bio u planu... Sad bih preko zime sadio salata... Hvala na odgovorima

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Nisam neki strucnjak,ali mislim da ti je najbolje da napravis sahtu u kojoj ce ti biti pumpa. Javice ti se neko iskusniji....
 
Nisam siguran da li je to izvodljivo.... Jer imam i onaj ručni deo za pumpanje...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
spakuj pumpu do proljeca i miran si,salatu ako uopste budes morao zaljevati mozes i rucno posto kazes da je manji plastenik
 
Pa dobro, veličina je relativan pojam :) ja hoću da to funkcioniše,jer već je sve razvuceno, sem te glavne dovodne cevi

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Hajde malo da ozivimo ovu temu. Sledece nedelje mi stizu 13 lukova od 8 metara i najlon/folija, za pocetak bih podigao plastenik sirine 5 metara i duzine 10-11. Mesto je duboko uzorano, isvucen pregoreo stajnjak i frezirano, imam dobru izvorsku vodu i sve bi islo pod sistem kap po kap... Poscetnici smo u ovoj vrsti proizvodnje pa me muce pitanja kada saditi i koje sorte. Sadimo za nase potrebe (paradajz, krastavac, eventualno neka paprika)... Koju sortu paradajza bi mi preporucili da kupim (gotov rasad) i do kada nije kasno da se nasadi...
 
Gledala sam dvije - tri godine komentare forumaša o paradajzu Big beef, pa sam se potaknuta glorifikacijom i superlativnim komentarima svih koji ga sade prošle godine konačno odlučila isprobati ga i sama se uvjeriti čime je zavrijedio toliku slavu. Posadila sam sto biljaka, ne više - za probu nečega nepoznatoga a navodno dobroga sasvim dovoljno. Razočaranje je bilo potpuno kada sam nakon što sam vidjela da ima daleko veću bujnost od hibrida a i sorte koje inače već godinama sadim, niti plodovi nemaju kvalitetu moje stalne proizvodne postave.
Kod njega mi se ne sviđa u prvom redu natprosječna bujnost lisne mase, sklonost baršunastoj pljesni, mekoća plodova, i ono njabitnije - sklonost fiziološkom poremećaju zrenja plodova - žuta zona oko peteljke zrelih plodova.
Niti aroma nije nimalo bolja od moje stalne proizvodne postave - imam u proizvodnji tri hibrida i jednu starinsku sortu - sa jednim hibridom se donekle može nositi sa aromom, a daleko je ispod u usporedbi sa ostalima.
Sada, da li je njemu potreban drugačiji režim tretmana, ili sam ja u nečemu u proizvodnji pogriješila ne mogu decidirano tvrditi, no imao je isti režim prihrane kao i četiri različite vrste u istom proizvodnom objektu, i dapače, bio je posađen kao samostalan red - dok su ostali bili zasađeni u dvoredu - tako da je imao više svjetla, prozračnosti. Zapravo je on bio zasađen pola reda a pola reda drugi hibrid, i kao što sam već navela, ovaj drugi je imao upola manje lisne mase i nijedan plod nije imao fiziološki poremećaj zriobe.

Eto, to je moje iskustvo sa Big Beef F1 - utvrdila sam da što se mojih kriterija kvalitete tiče - apsolutno nije zadovoljio perfomansama koje je u mojoj proizvodnji pokazao.
 
Big bef je najpopularniji paradajz kod nas.Da nije nista posebno ... nije.Po meni mu je i ukus ispod proseka.Ali ga proizvodjaci i prodavci rasada forsiraju zato sto je sorta i sto iz plodova ostave seme pa je jevtina proizvodnja.Zato na pijaci rasad mozes kupiti po 20 din.
 
Slazem se sa vama da Big beef ne zasluzuje to sto se o njemu pise.Po meni mnogo su bolji Viva i Melodija.Koji su vama hibridi najbolji.Pozdrav
Gledala sam dvije - tri godine komentare forumaša o paradajzu Big beef, pa sam se potaknuta glorifikacijom i superlativnim komentarima svih koji ga sade prošle godine konačno odlučila isprobati ga i sama se uvjeriti čime je zavrijedio toliku slavu. Posadila sam sto biljaka, ne više - za probu nečega nepoznatoga a navodno dobroga sasvim dovoljno. Razočaranje je bilo potpuno kada sam nakon što sam vidjela da ima daleko veću bujnost od hibrida a i sorte koje inače već godinama sadim, niti plodovi nemaju kvalitetu moje stalne proizvodne postave.
Kod njega mi se ne sviđa u prvom redu natprosječna bujnost lisne mase, sklonost baršunastoj pljesni, mekoća plodova, i ono njabitnije - sklonost fiziološkom poremećaju zrenja plodova - žuta zona oko peteljke zrelih plodova.
Niti aroma nije nimalo bolja od moje stalne proizvodne postave - imam u proizvodnji tri hibrida i jednu starinsku sortu - sa jednim hibridom se donekle može nositi sa aromom, a daleko je ispod u usporedbi sa ostalima.
Sada, da li je njemu potreban drugačiji režim tretmana, ili sam ja u nečemu u proizvodnji pogriješila ne mogu decidirano tvrditi, no imao je isti režim prihrane kao i četiri različite vrste u istom proizvodnom objektu, i dapače, bio je posađen kao samostalan red - dok su ostali bili zasađeni u dvoredu - tako da je imao više svjetla, prozračnosti. Zapravo je on bio zasađen pola reda a pola reda drugi hibrid, i kao što sam već navela, ovaj drugi je imao upola manje lisne mase i nijedan plod nije imao fiziološki poremećaj zriobe.

Eto, to je moje iskustvo sa Big Beef F1 - utvrdila sam da što se mojih kriterija kvalitete tiče - apsolutno nije zadovoljio perfomansama koje je u mojoj proizvodnji pokazao.
 
Melodiju sam probao pa odustao. Jedino su njome bili nakupci zadovoljni. Ove godine 6500 semenki big bifa posejano. Nemam dovoljno rasada koliko traže.
 
Nazad
Vrh