Podešavanje i provera norme setve kod mehaničkih žitnih sejalica

nenad po

Član
Učlanjen(a)
21 Avg 2008
Poruka
58
Lokacija
Požarevac
Mislim da je ova tema veoma vazna,pa sam je zato otvorio.

1.Podici sejalicu na podmetace,
2.Sipati probnu kolicinu semena,
3.Podesiti sejalicu prema uputstvu proizvodjaca.

A.Uvek se uzima da je povrsina probne parcele 4 ara,radni zahvat =razmak izmedju ulagaca * broj ulagaca,zatim se povrsina probne parcele deli sa radnim zahvatom i dobija se put za praznjenje sejalice .
B.Sada je potrebno izracunati koliko ce sejalica napraviti obrtaja tocka za duzinu probne parcele ,a to se dobija kada se put za praznjenje podeli sa obimom tocka sejalice(o=R * 3.14)

Probna kolicina se izracunava kao u sledecem primeru 252/100=x/4
x=252*4/100
x=10.08 kg,gde je 252-potrebna kol.semena za 1 ha,100-
1 ha(100 ari),X=probna kolicina semena,4=4 ara.

Ispod svakog ulagaca staviti treger kese,i okretati ravnomerno oba tocka sejalice koliko smo izracunali obrtaja tocka.Ako je izbacena kolicina koliko smo izracunali sejalica je pravilno podesena.


Nadam se da ce ovo pomoci,mi smo u skoli tako podesavali i odlicno se pokazalo .Posejana je tacna kolicina semena koliko je bilo potrebno za ha.
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

nekom ce da korist sigorno! a da smo dobili tacnu kolicinu semena to nismo! :ppozdrav:
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

Mnogo komplikovano, svaka sejalica ima tabelu za podesavanje podesis po njoj islaze se u 10-15 kg
po jutru.
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

E vidis moja nema nikakvu tablicu pa sam ipak uspeo da ustelujem da baca 2kg/kj semena uljane repice! A tu ti ni tablica nebi bila od pomoci....
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

Što je to komplikovano , i te tabele nisu uvek tačne jer i kalibracija se semana se menja. Što je bilo pre 10-15godina nije i sada . Tako da nije loše proveriti s vremena na vreme !
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

Ako slucajno nekome zatreba kako se steluje sejalica IMT za sejanje mesovite trave. Slobodno neka mi pise, pa cu ja da mu posaljem tacne brojke. :cao:
 
Odg: Podesavanje i provera norme setve kod mehanickih zitnih sejalica

Nemam za olt. imam samo za IMT , jer svake godine sejemo te mesovite trave i tako sam doso do tacne cifre. znam i da sejem 30kg/ha ovas. To je potrebno kada se ide konbinacija ovas-grahorica. A znam i za grahoricu 120kg/ha. :cao:
 
Svidja mi se sta je Nenad napisao, uvek volim da cujem ili procitam i skolski primer necega. Probacu to stelovanje jer kod moje sejacice nema tabela ,ja stelujem odokativom metodom. :cao:
 
Jedan moj poznanik je isao proslu jesen u krajnost kad je otvorio vrecu sjemena GABI i vidio da je zrno krupnije no inace... izbrojao je 1000 sjemenki (da tisucu, hiljadu, kako kome pase) i racunao apsolutnu tezinu zrna da dobije tocnu sjetvenu normu.

Pod sijacicu podmetne najlon, otprilike po tabeli ju postela uzimajuci u obzir ono sto ej brojanjem sjemenki dobio i mjeri na 1 ar ako se slaze dobro, a ako se ne slaze, podesava ju opet dok ne dobije apsolutno tocnu sjetvenu normu.

Ja to radim ovako:

Imam IMT sijacicu 15 redi, naspem ju punu psenice i po tebeli ju postelam i malo jos pojacam. Ispada tocno da baci malo jace nego sto tabela kaze i s tim sam zadovoljan. Iako mi se cini da bi ju trebao podesiti po skolski pa da vidim koliko joj je tablica tocna.

OLT sijacice se jako fino daju postelati na skolski nacin.
 
topalovic je napisao(la):
Aj daj podatke za olt-zitne sejalice
ja imam gamu-18 i ja naspem seme, stavim najlon pod nju i okrenem 33 kruga, izmerim i pomnozim sa 100 da dobijem po hektaru. ako mi je malo semena ja otvorim, odnosno mnogo ja smanjim i sve tako dok nedobijem kolicinu koju hocu da posejem. nekada se poklapa sa tablicom a nekada treba manje ili vise sve zavisi od hektolitra.
 
Ja radim tako sto prvo izmaris obim tocka sejalice pa onda sirinu sejalice uspes seme i okreces tocak sto krugova. kada pomnozis sto okretaja sa obimom i sirinom dobijes koliko je to ari i onda izmeris seme na vagu. Za to je Amazon najbolja jer ima svoj usipni kos pa nemoras da pustas seme na zemlju ili najlon.
2i03edx.jpg
 
Ajde pojasni moja ima 6.00 16 gume i hocu da sejem 190 kg po hektaru na koji broj stavljas rucicu sa podeocima a na koj broj onu sto otvara krilca(1 do :cool: polja.
 
Gospodine srdjuanzorz,
kako ste naveli negde na forumu da se Vi ovim bavite tek 20 godina pa možda ne znate to ste ovde pokazli.Prvo da se izvinim Gospodinu Bubu što ću odgovoriti na njegovo pritanje.Prvo ja sam pregledao, podesio i remontovao dosta sejačica za strna žita od konjskih do širokih sa kompijuterskom regulacijom norme setve i svaka od njih je imala usipni koš jer stvarno neznam gde bi sipali seme da nije njega.Ako ste mislili na kontrolne posude koje se nalaze na sejalici, e to je onda nešto drugo samo to nije usipni koš.
Ovu sliku što je postavio Uvaženi član Bubu pokazuje koliko puta treba da okrenete točak u zavisnosti koju gumu imate na sejalici,njenog radnog zahvata i da li želite količinu na 40 deo hektara ili na 10 deo hektara.Prema tome nije moguće da Vam izračuna normu setve jer niste napisali koju kulturu želite da sejete.
Ni Vaš proračun nije tačan pa bih Vas zamolio da prvo pročitate tablice za normu setve koju ste dobili uz sejalicu, ali do kraja i na samom kraju ćete naći zašto su date ove tabele na sejalici i kada bi probali da izračunate videli bi da se razlikuju.Zašto?Zato što je fabrika uzela u obzir i 7 % proklizavanja, a to u Vašoj formuli ne postoji.
Da se nadovežem na Vaš odgovor na ovom forumu "izvinite ja to radim malo više od dvadeset godina pa možda ne znam.Nema ljutnje za komentar živeli. :ppozdrav:
 
panonstib
Imao sam problema sa OLT zitnom sejalicom od 14 lula ,radio sam kao gore sto je neko napisao znaci stavim foliju i okrecem tocak 43 puta i svaki put dobijem razlicite rezultate i ako skalu ne pipam.Zaboravih da napisem da sam je uzeo prosle godine iz susednog sela i jako dobro ocuvana.Covek rece da je sejo i lucerku i trojku sa njom,on mi je rekao da treba da se okrene 43 puta tocak jer ona ima 14 lula i dosta je uza od OLT-a 18 lula
 
Nevidim zasto se ljutite gospodine Urednice pa valjda je ovo foru gde ljudi treba da postave pitanja jedni drugima.Ja konkretno nemam tabelu takvu na sejalici i nije mi bila jasna. Sto se tice da li ce da ih zovete kontrolne posude ili vec kako nije bitno ja sam samo hteo da kazem isto sto i ova tablica smo na prostiji nacin. Da nebi ljudi kako kaze neki od gornjih postova merili 1000 semenki pa mnozili itd...Ovako je mnogo jednostavnije. A stose tice mojih 18 godina rada u poljoprivredi nije na vama da procenjujete o dome vec neko drugi, zato postoje 10ak diploma. Po meni nema potrebe za nervozom ja nisam nikog uvredio ako sam dao neki savet. Necu vise to da radim da ne povredim neciju sujetu. Pozdrav svima i ziveli. :cao: :cao: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@srdjuanzorz i za ostale koji nemaju tabelu
Jedan obim pogonskog tocka x radni zahvat sejalice, poseje neku kolicinu semena na toj povrsini. Kada znate obim tocka i radni zahvat, skalu za podesavanje postavite u srednji polozaj, podignite sejalicu, okrenite tocak, izmerite izbaceno seme i dalje se lako (mnozenjem) dolazi do norme za to podesavanje. Ukoliko niste zadovoljni , pomerite skalu i ponovite postupak. Pri tome uvek trebe uzeti u obzir proklizavanje do 7%.
Primer: iz tabele G-dina @Bubu
Za tocak 6.00-16, zahvat 2,5 m, trebe okreniti tocak 46 puta da bi se isejao 40-ti deo predvidjene norme po ha.
Ili: Zadata norma 180 kg/ha. Podesim sejalicu na srednji podeok (ili `otprilike`); Posle 46 okretaja tocka treba da `uhvatim` 4,5 kg semena. Ako se to ne desi u prvom pokusaju, pomeram skalu, ponovo okrecem i hvatam izbaceno seme, sve dok ne uhvatim 4,5 kg.
Kod sejaice koje imaju posude za hvatanje semena to je jednostavnije, a kod ostalih vazi princip `snadji se`.
Pozdrav svima.
 
Gospodine @srdjuanzorz,
ja se uopšte ne ljutim nego sam samo pokušao da Vam objasnim neke stvari oko terminologije koja se koristi u mehanizaciji i slažem se da forum i jeste da se postavljaju pitanja i da se daju odgovori, ali ne na način na koji ste Vi to krenuli pa sam Vam zato i odgovorio i citirao Vas.To da li bih mogao da ocenim Vaš rad to je pitanje ali nećemo sada o tome jer nije ni mesto ni vreme.A ono da niste nikoga uvredili pa nije tačno jer da niste ja Vam ne bih napisao ovaj post. :cao:

Gospodine @topalovic
Vasa sejalica je gama 14 ima radni zahvat 1.75 m.Sve je to uredu jedino niste napisali dimenziju pogonskog točka sejalice.Na ovoj sejalici kod kontrole izbačene količine semena je bitno da se ostvari odgovarajući broj obrtaja točka i da on bude konstantan zbog konstrukcije setvenog aparata.Kod Vas je setveni aparat centrifugalno pneumatski i količina izbačenog semena jako zavisi od brzine obrtanja.U setvenom aparatu se nalaze lopatice i rotiranjem konusa seme se penje duž spirale a ujedno one stvaraju vazdušnu struju koja služi za transport semena.Znači svaki put kada vršite merenja morate obezbediti istu brzinu obrtanja pogonskog točka. :cao:
 
Nazad
Vrh