Početak držanja koza - početnička pitanja o rasama, pravljenju sira cenama i prodaji

Хлеб немој ни да дајеш неколико људи ме је звало због тога. Ако има негде кукурузовине за зиму не би било лоше. Исто тако ливадско сено. Сточна репа, обавезно камен соли. Од гранула се дешавало да добију пролив зато треба пазити на количину. Зими ако је могуђе појити млаком водом. Кад је на малом простору било би пожељно да се држи везана. Лакше је за одржавање хигијене. И да не буду на голом бетону. За јариђе се може направити преграда у ђошку 1х1 метар и одвојити их сад су већ велики. Пожури са одбијањем јарића сад је традиционално време за припуст. Гравидитет траје око 150 дана+- који дан.
И зелене траве и брста могу да поједу чудо једно и опет буду гладне. Зато треба имати сена преко целе године то их засити. На ливади и у шуми ће појести све што овца неће. Коров, трње, багрем, јасен коприва не бирају.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Хлеб немој ни да дајеш неколико људи ме је звало због тога. Ако има негде кукурузовине за зиму не би било лоше. Исто тако ливадско сено. Сточна репа, обавезно камен соли. Од гранула се дешавало да добију пролив зато треба пазити на количину. Зими ако је могуђе појити млаком водом. Кад је на малом простору било би пожељно да се држи везана. Лакше је за одржавање хигијене. И да не буду на голом бетону. За јариђе се може направити преграда у ђошку 1х1 метар и одвојити их сад су већ велики. Пожури са одбијањем јарића сад је традиционално време за припуст. Гравидитет траје око 150 дана+- који дан.
И зелене траве и брста могу да поједу чудо једно и опет буду гладне. Зато треба имати сена преко целе године то их засити. На ливади и у шуми ће појести све што овца неће. Коров, трње, багрем, јасен коприва не бирају.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Hvala na brzom odgovoru, soli dajemo tj ima onaj veliki kotur kupljen je u apoteci. Seno smo naručili, treba da stigne tako da će biti za zimu.Žao mi je zbog hleba baš ga voli, a šta je sa kukuruzom sme li to?
 
Наравно да сме. Може у зрну а може и прекрупа. Јечам, пшеница исто. Зависи од начина исхране. Моји су држали алпске козе и јеле су као део оброка зелени кукуруз који смо проређивали на њиви. Клип исецкамо секиром на колутиће а стабло убацимо у јасле. И шећерну репу исто добро једу.
Што се тиче здравља обратити пажњу на ноге. Требаће највероватније сећи "нокте".
Код јарења битно је да се очисти и не остане постељица у њој. Ни најмање иначе долази до тровања(токсикемија) и карактеристичног грчења вилице, врата и на крају целог тела и угинућа. Кад се јари треба јој мало помоћи и повући јаре за ноге ако је потребно. Још што се исхране тиче обавезно костомин или неки други минералски комплекс. Козе које дају пуно млека могу да се исцрпе у падну на задње ноге.
Ако је могуће целодневна испаша и да имају воде да пију. Најбоље у неки шумарак тамо имају да бирају.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Imam jedno pitanje. Koliko je dana potrebno da jarići prestanu da sisaju kada se odvoje od koze?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Зависи како их одвајаш. Већ после 2-3 недеље их одвајаш посебно и пушташ само да сисају неколико пута дневно. Тада већ почињу да једу храну. И тако до неких 3 месеца старости.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nazad
Vrh