Plasman i cena maline u 2021 godini

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.367
Lokacija
Apatin
Da bi se moglo informisati oko cene na terenu, evo teme za 2021 godinu.

Za neke ekonomske analize i proteste ima posebna tema, ovde samo info o ceni malina.
 
Sudeći po lovu hladnjaćara na kooperante trebalo bi se nadati većoj cijeni od prošlogodišnje.
Cijena maline stalno raste i moji se žale da su sve količine u hladnjaci ugovorene a inače bi mogli još bolje profitirati.
 
@djadjo
Pre nekog vremena smo te pominjali da nedostajes forumu.
Sta ti predvidjas sa svim ovim pricama o ceni, sta mislis kakva ce biti?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Poštovane kolege malinari ovaj forum nam je priključen na respirator daj da ga oživi o vreme je. Jel krenuo negde otkup i naravno imali cena ponuđena ili istaknuta?
 
Vilamet 330 rsd akontna cena u L. Šoru, hladnjača Masterfrut
Kupina Čačanka 90 rsd akontna
Ostale sorte kupine 100 rsd akontna cena

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Branje kreće, a samim tim i otkup.
Mi smo predali već 3 branja Vilameta po 330rsd akontno.
Region Mačve.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Vilamet 330 rsd akontna cena u L. Šoru, hladnjača Masterfrut
Kupina Čačanka 90 rsd akontna
Ostale sorte kupine 100 rsd akontna cena

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
Može li objašnjenje šta predstavlja AKONTNA CENA u slučaju otkupa maline i kupine. Da li ispod te cene neće biti isplata ili..... Pitam Vas jer eto imate konkretan podatak AKONTNIM CENAMA ali ako bilo ko drugi zna da mi objasni hvala. Srećno u ovogodišnji borbi.
 
Može li objašnjenje šta predstavlja AKONTNA CENA u slučaju otkupa maline i kupine. Da li ispod te cene neće biti isplata ili..... Pitam Vas jer eto imate konkretan podatak AKONTNIM CENAMA ali ako bilo ko drugi zna da mi objasni hvala. Srećno u ovogodišnji borbi.
Akontacija ili kako sam ja napisao akontna cena je iznos po kojem, u ovom slučaju, hladnjača plaća otkupljeno voće u toku berbe. Dok se konačna cena formira posle branja. Po dosadašnjoj višegodišnjoj praksi, hladnjača Masterfrut je doplacivala između 12% i 30% na akontnu cenu.
Trenutno plaćanje za malinu Vilamet sedmično po 330 rsd a konačna cena i doplata će biti posle branja.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Akontacija ili kako sam ja napisao akontna cena je iznos po kojem, u ovom slučaju, hladnjača plaća otkupljeno voće u toku berbe. Dok se konačna cena formira posle branja. Po dosadašnjoj višegodišnjoj praksi, hladnjača Masterfrut je doplacivala između 12% i 30% na akontnu cenu.
Trenutno plaćanje za malinu Vilamet sedmično po 330 rsd a konačna cena i doplata će biti posle branja.

Da, da tako sam i prepostvaljao, ali , iskreno samo prepostavqao nisam bio siguran. Zna;i po toj višegodišnjoj praksi, u slu;aju hladnja;e sa kojom trgujete, je bila praksa da kona;na cena ne ide ispod akontne. To je praksa lepa i nadam se da će se nastaviti. Hvala Vam na izdvijenom vremenu i objašnjunju.


Kod nas je (okolina Trstenika) praksa više godina drugačija. Hladnjače su relativno manjeg kapaciteta i robu na početku berbe otkupljuju tako što izdaju otkupne listove sa upisanom količinom robe, vrstom robe i datumom prijema robe i to je to. Posle nekoliko berbe istaknu neku cenu (konkretno prošle sezone za kupinu 60 dinara) i isplate po toj ceni sve što su preuzeli. Tom prilikom cena je istaknuta bez obaveštenja da li je sa PDV om ili bez PDV a a što je velika razlika (imajući u vidu činjicu da Zakon o porezu na dodatnu vrednost definiše obavezu otkupljivača da registrovanom pogoprivrednom gazdinstvu izvrši povraćaj u visini od 8 % od vrednosti preuzete robe) i sa završetkom berbe NEMA NIKAKVIH DOPLATA. Reč je o kupini dok za malinu vrše određene dopalte.

Pa sada vidite, ako neko istakne cenu kao prošle godine 50 dinara i na kraju isplati 50 dinara ne zna se da li je izvršen povraćaj 8 % ili ne a na pitanje da li jeste ili nije uvek se dobija odgovor da je to to i tačka. Zato sam postavio pitanje akontne cene jer kod nas taj termin se ne koristi, a korišćenje tog termina u praksi i iznošenje cene pre početka berbe je po meni fer utakmica. To je to pa izvolite, ko hoće hoće ko neće neće, uslovo i grubo rečeno, ali to je to i mnogo je bolje nego ovako kao kod nas.
Ta praksa kod Vas je po meni lep primer, jer konkretno čačanka još uvek nije počela, a ni druge sorte, sa zrenjem, predstoje još ulaganja sa prihranama, zalivanjem i td a hladnjačar- otkupljivač predoči cenu je opet nešto što treba koliko toliko poštovati.
Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
Da, da tako sam i prepostvaljao, ali , iskreno samo prepostavqao nisam bio siguran. Zna;i po toj višegodišnjoj praksi, u slu;aju hladnja;e sa kojom trgujete, je bila praksa da kona;na cena ne ide ispod akontne. To je praksa lepa i nadam se da 'e se nastaviti. Hvala Vam na izdvijenom vremenu i objašnjunju.

Kod nas je (okolina Trstenika) praksa više godina drugačija. Hladnjače su relativno manjeg kapaciteta i otkupljuju robu na početku berbe tako što izdaju otkupne listove sa upisanom količinom robe, vrstom robe i datumom prijema robe i to je to. Posle nekoliko berbe istaknu neku cenu (konkretno prošle sezone za kupinu 60 dinara) i isplate po toj ceni sve što su preuzeli. Tom prilikom cena je istaknuta bez obaveštenja da li je sa PDV om ili bez PDV a a što je velika razlika (imajući u vidu činjicu da Zakon o porezu na dodatu vrednost definiše obavezu otkupqivača da registrovanom pogoprivredom gazdinstvu izvrši povraćaj u visini od 8 % od vrednosti preuzete robe) i sa završetkom berbe NEMA NIKAKVIH DOPLATA. Reč je o kupini dok za malinu vrše određen dopalte.

Pa sada vidite, ako neko istakne cenu kao prošle godine 50 dinara i na kraju isplati 50 dinara ne zna se da li je izvršen povraćaj 8 % ili ne a na pitawe da li jeste ili nije uvek se dobiaj odgovor da je to to i tačka. Zato sam postavio pitawe akontne cene, što je po meni fer utakmica. To je to pa izvolite, ko hoće hoće ko neće neće, uslovo i grubo rečeno, ali to je to i mnogo je boqe nego ovako kao kod nas.

Ta praksa kod Vas je po meni lep primer, jer konkretno čačanka još uvek nije počela a ni druge sorte, sa zrenjem, predstoje još ulaganja sa prihranama, zalivanjem i td a hladnjačar- otkupljivač predoči cenu je opet nešto što treba koliko toliko poštovati.

Još jednom hvala na obaveštenju i pozdrav.
 
Hladnjača Masterfrut u Lipničkom Šoru, Loznica
b5aa9febf5a15e59a81657801f2f0a27.jpg


Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Hladnjača u L. Šoru, Loznica 420rsd.
Piše "cena maline", tako da mislim da su sve vrste u pitanju.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh