Ovlašćenička prava.

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.499
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Kao sto naslov kaze "Ovlašćenička prava" niko ne zna sta su tacno,ali svako navija na svoju vodenicu i u selu je poistovecena akcija sa restitucijom.
Naime tamo za vreme rata oko 1945-te su ustase zauzele nase selo i da bi koliko toliko zadrzale mir u selu u glavnom siromasnijim porodicama su dali "ovlascenicka prava". E sad prica ide dalje po mom misljenju koliko sam gledao papire ustase su drzavno zemljiste tj drzavne pasnjake dali domacem stanovnistvu spram potrebabez nekog pravila,jedno ovlascenicko pravo bilo je cca ~3kj.Kasnije kad su uradili agrarnu reformu,komasaciju i ostale rabote najprostijim kopanjem kanala su te ledine pretvorene u plodne oranice i decenijama to niko nije spominjao. Pre par godina jedan "gospodin" iz sela je pokrenuo akciju da se ovlascenicka prava vrate vlasnicima u vidu zemlje (npr ako je jedna kuca imala 3 prava to je cca 9kj zemlje) po planu je taj covek kad "istera pravdu" trebao da radi 3-5godina tu zemlju i onda prelazi u trajno vlasnistvo nekadasnjih vlasnika,tacnije "ovlastenika".Sinoc kad sam dosao kuci cale mi pokazao te papire u poverenju jer mu je doneo jedan covek ima i mojih na spisku da su imali prava ali ja realno mislim da to niko nikad nece dobiti jer to nije nicija svojina bila nego samo ovlascenje da se koristi xxx povrsina pasnjaka.
Ima li u jos nekim selima ovakvih ideja i cirkusa ?
 
Hehe, nemoj da se nerviras...Taj(ti!) moze samo zatvor da zaglavi, posto je velicanje fasizma, i fasistickih ideja krivicno delo, u ovoj zemlji, a i vecem delu Evrope...
A ljudi ce se svega setiti, samo da uzmu pare. Pre par godina je u Tomasevcu kod Cigana bilo popularno da pisu zahtev za odstetu od Nemacke, zato sto su im preci bili u logorima za vreme 2 sv. rata...
 
Poslednja izmena:
Prvi put cujem za ovo ? ... mislim da nema od toga nista, objasnio je oldtimer zasto. Uvek ce neko pokusati da upeca nesto u mutnom, dugacak je spisak ideja za brzu lovu ...
 
Nije brza lova,taj covek nikom nije ni dinara trazio jedino ako istera pravdu da njemu prepustimo zemljiste da on obradjuje.
Sto se tice zrtava to je prica za sebe ... lovilo se na sve strane.
 
Ne znam, NA, mislim da od toga nema nista... Ajd kad taj neko bude usao u bilo koju instituciju Republike Srbije, i kaze : "Hocu moju zemlju, sto mi je dodelila NDH", ald molim te prenesi nam kako su ga izbacili napolje...Bas me zanima!
 
ako je od NDH dobio zemlju da radi pretpostavljam da je u ratu bio podoban,predlozimu da proba da trazi i boracku penziju :haha:
 
Evo sad sam malo citao tekst radi se o tome kad su ust**e (jeb** ga ne znam kako drugacije da ih nazovem) dosle zauzeli su drzavnu zemlju i onda prodavali ta ovlascenicka prava,nesto poput danasnje arende.
 
Nazad
Vrh