Orezivanje voća

039331eec17f3a730bb939cd453f442c.jpg


Na krajevima grana koje sam prosle godine povio ,sad imam ovakvu situaciiju sa dve ili tri grane ,sta da radim u takvim slucajevima ,da izbacim dve ,prevedem na jednu ili samo srednju da izbacim ,dve slabijeg porsta da ostavim ??
 
U prolece skratis grane na 3-4 pupa i kad ti istera granu - dogodine odrezes opet tu granu ispod [odakle je izrasla - skratis opet tu granu za jedan pup] i tako svake godine dok ti pri bazi grane ne napravi rodni pupoljak - tako ja radim.
 
Ja ne bi kratio.
Izbacio bi ovu najduzu i ovu kracu sto ide kao prema gore.
Onu trecu (desno) bi ostavio kao provodnicu.
Rodni pupoljak imas odmah ispred tog grananja tj. rodni strljak.
 
Postupak mog učenja je u toku...i teče....i teče...i teče...i te...
Imam utisak da nikad neću dovoljno naučiti ...Ovo što si prikazao dosta sam znao, ali ima i deatalja koji mi pokazuju gde sam dosad grešio, kad zajedno obuhvatim orezivanje i prolećno i ovo letnje...
Ili kako naš narod kaže: "čovek se uči dok je živ..." ili "čovek se muči dok je živ" ili čovek se muči da se nauči...ili čovek se uči da se muči...valjda ne muči... ma nemam pojma...
 
Kaze moj jedan komsija : covek uci dok je ziv i glupav umre :)

Ne odosi se na vas ,nemoj neko da se uvredi ..

Evo ja rezem kruske danima ,svaki red drugacije , svaki dan nesto novo naucim :)
 
Ovo je moje slobodoumno shvatanje šta je vaza i pored toga još neke stvari koje sam primetio...ne rekoste mi valja li to čemu? :D

Ovako imam 3 glavne ramene grane i na njima te sekundarne koje će biti pune rodnih grana. Cenim da može tako da se postigne oko 50-60 kila sa stabla a da ono ne bude višlje od 4 metra, od merdevina nema bežanja kad je podloga magriva :)
 
Dobro je dok su one A merdevine to je ok i ja sam ih tako do sada orezivao ali...
Piramidalni [ili cak vretenasti] oblik ti vec ispod 1m mozes imati 4 jake bocne grane koje ako ti je medjuredno rastojanje npr. 4m mogu da budu dugacke ajd 2m.
E a to je licna masa skoro kao ta biljka, sporije napreduje ali dostigne ona to, do biljke visine 3m imas sansu da postignes 12 bocnih grana
Jeste zezancija ali i ne mora biti, cim izraste mlada grana stavis cackalicu, cim odrveni u bazi grane [donji deo grane] grana se da uvrtati
E sad uvrtanje - ako ti je grana pod npr. uglom od 75c uvrnes je u bazi grane i postignes da taj ugao sto ide prema gore bude prema dole i taman to sto je vise nagnuto vremenom sama biljka ispravi - ne trebaju kanapi.
Nisam imao tresanja ove godine ali radioo sam visnje pa cu slikati kad stignem.
 
Po mojim uvjerenjima tesko da na magrivi i uzgojnom obliku vaze tresnja moze dati na 3 osnovne grane 60 kg ploda.
Ako to nekim cudom i uspije tada sljedece godine nece dati nista a plod ce biti sitan i lose kvalitete.
U svakom slucaju takoder dajem neusporedivu prednost vretenastom uzgojnom obliku.
Na istoj podlozi 9 osnovnih grana su jos uvijek 3 puta vise nego tri osnovne grane.
Samim time je i rodni kapacitet takve vocke 3 puta veci jer ima isto toliko vise osnovnih grana pa i lisne mase koja sve to skupa hrani.
 






Rezultati uvrtanja grane, pre ove radnje nove grane sam sirio sa cackalicama.
Evo jedan piramidalni oblik - vocka ima mislim 6 grana do 1,2m visine, bitna stavka je izbaciti dve na ovoj visini [zbog bolje osuncanosti] a ostalima ne dozvoliti jos nikakvo racvanje, dok se jos malo ne udalji od stabla, pored toga te bocne grane necu skracivati dogodine, sto ce dati rezultat slabijeg vegetativnog rasta, a opet pojavu veceg broja cvetnih grancica [kajsija je u pitanju, zato se ne usudjujem na veci ugao spustanja grane]

 
Poslednja izmena:
Ma mene nije nikada bilo sramota, priznati, neke stvari koje jednostavno ne znam...a želim da naučim...ali jebiga Ratko, još ni ono nisam savladao a ti nam serviraš bre fakultet....te uvrtanje, te zavrtanje...
 
Kakav fakultet uzmes stisnes granu i uvrnes je na mestima na kojima se krivi grana prema gore - uradi 10 grana i bice ti jasno
Osetis pod prstima kako se kora odvaja od "sredine" bude i krckanja negde se i otvori rana ali to sraste
Neke grane moras na 3-4 mesta da uvrces jer ako na jednom mestu preteras puce - zato uradis na 3 mesta.
Na sljivama je teze ali ona i ne ide pod 90 stepeni
 
Po mojim uvjerenjima tesko da na magrivi i uzgojnom obliku vaze tresnja moze dati na 3 osnovne grane 60 kg ploda.
Ako to nekim cudom i uspije tada sljedece godine nece dati nista a plod ce biti sitan i lose kvalitete.
U svakom slucaju takoder dajem neusporedivu prednost vretenastom uzgojnom obliku.
Na istoj podlozi 9 osnovnih grana su jos uvijek 3 puta vise nego tri osnovne grane.
Samim time je i rodni kapacitet takve vocke 3 puta veci jer ima isto toliko vise osnovnih grana pa i lisne mase koja sve to skupa hrani.

Nemam pojma kako, ali jedna kod kuće koju imam ima 4 osnovne grane, sorta je Šarena, evo danas smo izvukli račun, tačno oko 150 kila je sa jednog stabla obrano, doduše staro je 30ak godina...baš na magrivu kalemljena.

Ja ovo kako sam orezivao planiram da imam 3-4 osnovne, pa na njima sekundarne u vidu spratova kojima forsiram samo grane koje idu ka spolja i u strane, odsekao sam sada centralnu da bi se bolje razgranale a najvišlja bočna na sekundarnoj će ipak da krene u vis da raste ali dosta usporenije nego što bi centralna izbila. Tako ću na kraju ipak dobiti klasičnu vazu ali sa dosta razgranjavanja u startu, kod kuće imam isto neku vrstu vaze sa puno osnovnih grana, ali je to postala takva šuma od stabla da je to strašno...
 
Kakav fakultet uzmes stisnes granu i uvrnes je na mestima na kojima se krivi grana prema gore - uradi 10 grana i bice ti jasno
Osetis pod prstima kako se kora odvaja od "sredine" bude i krckanja negde se i otvori rana ali to sraste
Neke grane moras na 3-4 mesta da uvrces jer ako na jednom mestu preteras puce - zato uradis na 3 mesta.
Na sljivama je teze ali ona i ne ide pod 90 stepeni

Ma jasno Ratko ko dan...Ali sve oko vaze i drugih uzgojnih oblika, postepeno primenjujem i usput uočavam greške i učim...Zato mi se ovo tvoje iskustvo čini kao viši nivo...a ja još ono staro nisam savladao i doveo do kraja( zbog realnosti-vremena)...Jako je teško raditi međukorake kad nemaš onu zadnju sliku...a i kad je imaš...svako stablo je priča za sebe...Jasno je da svaki uzgojni oblik ima svojih mana i prednosti koji opredeljuju voćare za jedan drugi ili neki treći...
 
Evo malo i slika kako sam orezao trogodišnje trešnje na magrivi, uzgojni oblik vaza.

Ukratko, vrhovi su skroz uklonjeni i ostavljene slabobujne bočne koje rastu ka spolja. Isto je urađeno i na sekundarnim granama, izvlačim ih u polje a porast u vis je dovoljan.

Svaki komentar je dobrodošao :)



 
Probaj na par stabala sad isprovocirati rast bocnih grana da ti skelet dobije grane na nizim delovima
Znas i sam da je problem sto ce dogodine grane rasti uglavnom na vrhovima, pa opet vocka bezi u vis
Inace super su i bas se lepo odrzao list i na skeletnim granama i imas i puopljaka na njima za dobar izbor, samo ne znam koliki je sad ucinak rovasenja.
 
Koliko ja znam učinak rovašenja je sada loš, to se radi na proleće kada nabubre pupoljci...mislio sam da se i ne popune već da svaka skeletna ima 3 ramene koje će se razgranavati i nositi rod, a kasnijih godina će krenuti i na skeletnim, koje ću za par godina takođe koristiti za rod.
 
Nazad
Vrh