Obavezno postavljanje pločica na svaku košnicu.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Juče sam čuo da ćemo biti obavezni na pčelinjacima da na svaku košnicu postavimo pločicu koju dobijemo od veterinarskog inspektora. Cena za svaku pločicu je 65 dinara, koliko sam razumeo godišnje. Danas sam pogledao na forumu sposa i video post od Rodoljuba Živadinovića u temi "Obeležavanje pčelinjaka". Preporuka je da veterinari trebaju da postave pločice na košnice i da pčelari ne trebaju na sebe da preuzimaju taj deo njihovog posla. Ukoliko ne žele da obave obeležavanje košnica, nego to zahtevaju predlaže se da se napiše prijava za te inspektore sa navođenjem svedoka.

Ove pločice bi trebale da se postave na košnice koje su pregledane, ali još nisam video koliko će se pregled naplaćivati. Izgleda da je cilj da se od subvencije u visini 500 dinara po košnici, što je moguće više povuče nazad u budžet kroz plaćanja raznih taksi i pregleda od strane pčelara.
 
Ne da je preporuka nego je obaveza ovlašćenog veterinara kome je dodeljen program mera za odredjenu teritoriju da izvrši lično obeležavanje košnica a ne da se predaju pločice na ruke.
ipak je obeležavanje jednom a subvencije ce se valjda deliti svake godine nadamo se.

evo ovde stoji i instrukcija uprave za veterinu o obeležavanju pčelinjaka

http://www.vet.minpolj.gov.rs/srb/b...-pcelinjih-drustava-i-registraciji-pcelinjaka

postaviću i cenovnik samo da se snadjem.naplaćuje se put u jednom pravcu i ti 40% od trenutne cene benzina po kilometru.obeležavanje je 30 dinara po društvu.ali ako selite pčele morate vaditi i uverenje o zdravstvenom stanju koje košta 64 dinara po društvu a ako ih selite u drugu opštinu i transportno uverenje koje je oko 25 dinara po društvu(0.15% od vrednosti,procenjuju društvo na 150 evrova).
 
Pešut je sve lepo objasnio! Obeležavanje košta 30 din po košnici plus 45 din po km u jednom pravcu za dolazak veterinara na pčelinjak. Obeležavanje je trajno i sledeće godine se samo evidentira stanje i eventualno ako je proširivan pčelinjak obeleže se nove košnice. 64 din po košnici košta transportno uverenje za selidbu pčelinjaka.
 
Danas mi je stiglo rešenje kojim mi se naređuje da obeležim košnice.

 
Danas sam išao da vidim šta sve treba za ovo registrovanje sa pločocama, i mogu reći da mislim da je to nepotrebna komplikacija. Potrebna je kopija lične karte i kopija uvrenja o poljoprivrednom gazdinstvu. Mislim da je potvrda o gazdinstvu dovoljna da se potvrdi identitet, a ova kopija lične karte dodata kao zahtev samo da bi nam birokratija mogla sisati krv na slamčicu.
 
A danas je i prvi pčelar dobio subvencije po košnici 500 dinara.


Potrebna je kopija lične karte i kopija uvrenja o poljoprivrednom gazdinstvu.






Kopija lične karte sigurno ne treba.
 
I sta je sve onda potrebno od papira? Ja na primer nikad nisam imao registrovan pcelinjak niti poljoprivredno gazdinstvo ili naprimer mogu na caletovo gazdinstvo moje pcele?
 
Najbolje da vidiš sa vetrinarom kod vas, tumače na razne načine. Uglavnom treba kopija lične karte, kopija papira kako je registrovano gazdinstvo i potvrda da su pčele na tvojoj parceli ili ako ih držiš negde dalje, potvrda da ti vlasnik parcele dozvoljava da na njegovoj zemlji držiš pčele.
Ali kao što sam rekao sve zavisi od veterinara do veterinara, kako će to proceniti, mada je postupak u osnovi jednostavan.
 
Danas sam išao da vidim šta sve treba za ovo registrovanje sa pločocama, i mogu reći da mislim da je to nepotrebna komplikacija. Potrebna je kopija lične karte i kopija uvrenja o poljoprivrednom gazdinstvu. Mislim da je potvrda o gazdinstvu dovoljna da se potvrdi identitet, a ova kopija lične karte dodata kao zahtev samo da bi nam birokratija mogla sisati krv na slamčicu.






Malo je stvar zakomplikovana.
Kažeš " Kopija uverenja o poljiprivrednom gazdinstvu".

Potreban ti je identifikacioni broj ( HID ) tj veterinarski broj držalaca životinja.
Uverenje o Poljoprivrednom gazdinstvu iz uprave za trezor ( ako ste na to mislili ) nije potrebno. Moja je lična stvar da li ću registrovati gazdinstvo ali to je uslov za dodelu subvencija.
Veterinarski broj gazdinstva je obavezan i obaveza je pčelara da obeleži pčelinja društva.
 
Pazi kad je meni rekao veterinar da se "to sve prati stanje preko satelita", i još neke slične stvari. Za uverenje o gazdinstvu mi je rekao ili to ili HID, alije meni problem što vlasnik parcele gde su mi pčele je sumljičav za sklapanje dogovora.
 
Pazi kad je meni rekao veterinar da se "to sve prati stanje preko satelita", i još neke slične stvari. Za uverenje o gazdinstvu mi je rekao ili to ili HID, alije meni problem što vlasnik parcele gde su mi pčele je sumljičav za sklapanje dogovora.



Što se tiče registraciji gazdinstva moraš imati overenu izjavu vlasnika ili sopstvenu parcelu.
što se tiče registracije pčelinjaka tj stajališta dogovoreno je sa upravom za veterinu da daš izjavu da imaš usmenu saglasnost vlasnika parcele.
Jer bilo bi velikih problema da ti upravnici šuma ili voda idu u sud na overu. Ja konkretno idem na lipu i stajem na parcelu u vlasništvu manastira i zamisli da moram vući igumaniju od 90 godina da mi overi satglasnost za prijavu stajališta pčelinjaka.

Dakle, sigurno je tumačenje da postoji dogovor sa upravom za veterinu za usmenu saglasnost. Sada ono drugo iz satelita morao bi imati broj parcele koju prijavljuješ ili koordinate a to je problem ko od veterinara može to da ti izmeri, jer jedan od ova dva podatka je neophodan.
 
Ima na forumu tema o košnicama, pa po njima potraži ta te zanima. Ako ne nađeš, postavi pitanje koje te konkretno zanima.
 
Imam malo jagoda posadjenih pa sam mislio malo zbog njihovog oprasivanja a malo i zbog dece da postavim par kosnica koje bih uz pomoc brata koji je stolar pokusao da napravim.Pa ako ima neko prakticno uputstvo u tu svrhu.
 
Nazad
Vrh