Novosadski Institut

Zna li neko kad će biti dani polja Instituta?
 
uprkos nevremenu koje je pogodilo rimske sanceve i prilicnoj steti na objektima instituta (koja se uveliko sanira), dani polja bi trebalo da budu odrzani 12. septembra. tacan pocetak jos ne znam. bicete obavesteni.

moja 300-ta poruka.
 
Evo sad sam popricao sa caletom malo o semenima,neki dan smo bili u Zemunu.
Kaze da se kod nas bolje prodaje NS od ZP-a.
Kaze da ga je ZP zainteresovao zbog novih hibrida koje imaju u ponudi,sada bi da idemo i na dane NS-a da vidi ima li noviteta i da uporedimo malo zbog sebe,ono sto njemu "smeta" kod NS-a jesu dosta stari hibridi kaze od kad zna za sebe zna i za te hibride...e sad nadam se da nije bukvalno tako...
 
stari hibridi su tu zato sto ih ratari jos uvek seju, kada ne bude bilo traznje nece se ni proizvoditi. sto se tice novog sortimenta kukuruza, to nije moj fah, ali kazu da je 6030 odlican, kao i 7020. sta da vam kazem probajte malo na svojim njivama, pa onda prosudite.
 
North ARMY je napisao(la):
Dajte informacije kad je skup,sta je na programu,kako stici ...??
Ja 99% dolazim sve je spremno tj limuzina,cale,ujak i vozac. :D
sinoc ostao celo vreme uz sportski program i nisam palio kompjuter. izvinjavam se sto nisam ispratio temu do kraja. povuci cu se malo u ilegalu.
 
Kukuruz NS-5043,teren visok te nema vode ali je vlažno.Dosta visoko stablo,klipovi lepo formirani.Sklop je nešto lošiji ali zadovoljavajući (sejano na 24 ali oko 15% fali).


Ovaj klip je jedan od tri uzbrana za analizu. Sva tri su bila od krupnijih klipova sa parcele.Dva sam krunio da izmerim vlagu koja iznosi 32,5 i 32,2.
Klip je težak 550 gr (kuhinjska vaga) a čokanj 120gr.Zrna ima 430 grama.
 
jedno pitanje za sve koji su ove godine sejali NS hibride, pogotovo me zanima 6010 i 6030 kako vam izgledaju, sto pitam posto je kod mene u selu dosta los spram proslih godina a pogotovo 6010 pa to nije taj kukuruz u opste ne lici na njega sejan je na pred usev psenica plus nadjubreno stajnjakom a on los ne los ali nije dobar neki osrednji kukuruz, ja sam poceo da sumnjam u institut da su nesto zafrkli seme, isto se desava i kod mog komsije a na razlicita mesta smo uzimali seme
 
I ja sam ocekivao vise od 6030.Danas sam svratio da ga vidim.Nisu mi tako veliki klipovi,a tulaj visok u p.m..... :udri:
Njiva prve klase,stajnjak,200kg AN-a/kj..... :sta: Kad oberem videcu.Prskao sam sa CALISTOM,ali nije to problem.Sejan na 26cm.Mozda zato.. :sta:
Inace klip je cvrst i zdrav! :cao:
 
Imam i ja 6030, njiva do njive. Prva od 5kj- sklop dobar, klipovi dobri, visoka stabljika, jako lepo izgleda. Druga njiva,4 kj, kao da je drugi gazda, dosta losije, em nize stablo, em losiji sklop, i sto je najbitnije sitniji klipovi.
Sve u svemu-dogodine menjam hibrid. Primetio sam da se ovi novi hibridi pokazu odlicno kad se pojave, i za par godina postanu katastrofa. Da li se ''izgubi'' genetika, ili namerno pocnu da prave gluposti, ne znam.
 
Imam jednu parcelu NS- 6030,kraći su klipovi nego što su bili prošle godine ali je parcela bila pod vodom(i sad je) pa nije merodavno za uporedjivanje.Svaka stabljika ima klip koji je zdrav .
Post je spojen: [time]1285859504[/time]
_________________________________________________
Danas sam išao da vidim kako izgleda parcela na kojoj je NS-6030.Jedan kraj parcele nema vode ali je mokro.

Izgleda da su normalni klipovi ali kad se oljušti

Sredina parcele izgleda bolje mada je i tu mokro.

Drugi kraj parcelejoš ima vode ,odprilike 60x15 m .

Za merenje sam uzeo 10 klipova iz dela parcele pored vode.

Prosečna težina klipa je 217 grama a vlaga 28-29% iako nema ni lista zelenog.Sejano je na 27 cm.
 
Kiraj, kako je tako mala težina klipa, 217 grama? Moji su preko 400 grama, takodje NS 6030 sejan na 28cm.
 
Sad sam primetio šta sam napisao.Nije ukupna težina klipa,nego samo zrna.Voda ga davi od one kiše u žetvi pšenice.
 
Nazad
Vrh