Neplodnost junica

Nicyolas

Član
Učlanjen(a)
10 Jan 2010
Poruka
651
Lokacija
Pozarevac
Imaam jednu holstajn junicu vec treci put nije ostala steona sta da radim ?
 
Budi uporan,ja sam tako prošao sa 2 junice(sada su to mati ićerka),obe sam po 4x osemenjavao i onda su ostale steone.Jedna se već treći put otelila a njena ćerka sad u martu treba prvi put.Znam da košta ali ako je od dobre sorte treba biti uporan!!!
 
Nicyolas je napisao(la):
Imaam jednu holstajn junicu vec treci put nije ostala steona sta da radim ?

Promeni veterinara...
Post je spojen: [time]1264593734[/time]
_________________________________________________
Ja sam imao slican slucaj i upalilo je sa drugim covekom...
 
Bitno je da se ne žuri jer kada junice dođu u fazu za osemenjavanje treba biti uporan pa makar to trajalo i 2-3 meseca.Najlakše je dati je na klanje ali treba imati u vidu koliko je vremena provela u staji,koliko je hrane pojela itd.Pogotovu ako vodi poreklo od kvalitetne majke.Zato,strpljenja...
 
Prvo sam mislio da nije nesto uredu sa semenom pa sam promenio veterinara i nije ostala sutra opet dolazi da je osemeni sad bi bila u cetvrtom mesecu da je ostala steona iz prvog puta !
 
Nicyolas,opiši mi detaljno ciklus(period od 1.-2. gonjenja koliko traje,primećuješ li promene u toku istog) i vreme gonjenja koliko traje, kad se osemenjava u odnosu na prve znakove gonjenja, da li ima vaginalno krvarenje posle gonjenja i kada i koliko je junica stara.
 
Vaginalno krvarenje je imala posle druge oplodnje !!!
Post je spojen: [time]1264616702[/time]
_________________________________________________
Po pravilu nije posebno izražen. Ipak mlade, polno zrele kao i za osemenjavanje pristigle ili osemenjene junice treba redovno posmatrati. Svaka nenormalnost u estrusnom ciklusu i pri ispoljavanju estrusa kao i pojava iscetka iz polnih organa treba da se redovno zabeleži i takva grla je neophodno da budu pravovremeno uzeta u postupak kako bi se sprečilo suvišno odlaganje oplodnje.
 
Ako se gonjenje javlja 18-21 dan (može se tolerisati i 22),a znakovi ne baš jasno izraženi onda je teško odrediti vreme koje je povoljno za osemanjavanje ukoliko osemenitelj nema dovoljno iskustva jer je u tom slučaju neophodno uočiti promene na jajnicima na osnovu kojih se postavlja termin osemenjavanja-vreme kada je najveća verovatnoća da će doći do uspešne oplodnje.
Sledeće-može biti da ima produženo vreme ovulacije tako da i ako se osemeni u optimalnom roku u odnosu na prve znakove gonjenja jajna ćelija bude kasnije izbačena,a za to vreme spermatozoidi propadnu.I za ovaj slučaj je potrebno iskustvo osemenitelja posebno zbog toga što su jajnici junica sitniji nego kod krava pa je i promene teže razlikovati.
Može se desiti i da jajnici nemaju punu funkciju tako da se polni ciklus dešava ali se ne razvije zdrava jajna ćelija ili ovulacija potpuno izostane.
Još može biti i da je prisutno zapaljenje materice pa i ako dođe do oplodnje jajne ćelije ona se ne veže za zid materice.
Ako polni ciklus traje duže ili kraće od 18-21 dan onda je neophodna hormonska terapija.
To su ti neki najčešći slučajevi koji se u visokom procentu mogu rešiti.Izuzetak je da osemenitelj ne postupa pravilno sa semenom.I to se dešava.
 
Ma neznam ni sam sta da radim jedan ovde u selu ima bika starog dve ipo godine dal da ga dovedem ?
 
Bik se pripusta samo kada ne postoji mogućnost da se izvrši osemenjavanje(prepreke u grliću koje su izuzetno retke) i bik ti nosi veliki rizik teškog teljenja.Ako ti osemenitelj nije sujetan mogu ti poslati preporuku hormonske terapije koja je veoma uspešna i isključuje sve ono o čemu sam ti pričao_Osim postupka sa semenom.
 
Njena majka Cana je pripustena biku izgleda da ce i ona isto tako nije mogla da ostane steona prvi put pa sam je kod bika vodio u jedno selo bila tamo dva dana i ostala steona !
 
Da ti nije to jedna od onih bliznakinja? Ovi hormoni nisu skupi-max 3000,00 RSD ako tvoj vet. usluge naplaćuje u normali.
 
0. (nulti) dan 2,5 ml receptal
7. dan 2 ml sinhrogal
9. dan 2,5 ml receptal

Kada 9.dana dobije receptal za 12 sati se osemenjava bez obzira ima li ili ne znakove gonjenja.
Sve tri injekcije daješ u približno isto sati, najbolje rano izjutra da osemenjavanje ne padne u sred noći
 
Nazad
Vrh