Navigacija u poljoprivredi

Pa ja koliko sam gledao i ne koristi se , koristi se od 600+ obrtaja i 5.1kg/cm

a ovaj je 700+ obrtaja i 10kg/cm

U cerea kit-u ovaj ide


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Zato sto ovaj drugi i nemozes nabaviti u europi , problem je pretpostavljam drajver za ovaj drugi treba jaca elektronika.
 
@grabik
Da li postoji mogućnost da se AgOpen koristi sa Cerea kompletom za automatsko upravljanje?
Dakle da se koristi enkoder na motoru a ne WAS odnosno senzor položaja točkova.
Čitao sam da je bilo takvih ideja, ali ne znam da li je implementirano u novu verziju.
Jedan i drugi pristup imaju svojih prednosti i mana.
Trimble sistemi rade sa enkoderom recimo.
Prednost je što nema dodatne instalacije komada hardvera koji je izložen vremenskim uslovima, vlazi, blatu i zato može biti problematičan.
Mana je manja stabilnost u radu na sasvim malim ili brzinama većim od 8Km/h, potreba za većim uvratinama kod automatskog okretanja na krajevima.
AgOpen često ljude odbija baš zbog tog komplikovanijeg rešenja sa automatskim upravljanjem.
 
Ne , nisu zasad kompatibilni i ne vjerujem da ce to. Cerea ima komplikovaniji softver(ono sto ja mislim) , imas na forumu gdje su neki radili i sa jednim i drugim , navodno ovaj sa WAS prije "hvata" AB linije od ovog drugog i sa vece udaljenosti to moze , pretpostavljam sve je do kako koji radi.
AGopen je vise za amere i kanadjane , radi sa prskalicom i velikim sijacicama i uvjek to radi sa U okretanjem dok je Cerea vise za europu.
Ne znam moguce da i Cerea moze ukljucivati sekcije na prikljucku i iskljucivati kod okretanja na njivi ulaza i izlaza, racunati preklapanja itd.
 
Kazi mi ziroskop mora biti u visini antene da prati identican nagib?
Nisam se igrao sa arduinom jedva sam nasao usb mini kabal , Pola Zrenjanina prevrnuo.
Taj se motor i koristi , pise na njemu 24V i 2A , 30W (pretpostavljam mehanicka snaga na osovini). Jedino sto ga ispod 150E u europi tesko mozes nabaviti.

Kad budes montirao plocice X mora biti u smjeru voznje za kompas a za nagib X poprecno na osu traktora jer mjeris bocni nagib.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Idealno , trebalo bi da bude udaljen od metalnih djelova.
Ako budes radio autopilota , prvo probas samo pravac i motor odnosno sensor polozaja letve volana.
Takodje i pravac da bude sve u sredini i da dobijes da traktor ide relativno ravno.
Onda ides tek sa GPS , i kad to dobije , onda ukljucujes nagib i ziroskop jer ako nesto nije u redu neces moci dobiti autopilota kako treba.
 
Sad jurim senzor za letvu, posto onih navdenih u srbiji nema kontam da probam od nekih kol senzor nivelacije farova ili senzor visine(polozaja) od citroena.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Da li neko ima FJ Dynamics autopilot?
 
Ovo bi moglo da se uklopi kod rtk u home made varijanti ?.

@bikacan Evo ti i ova,pre neko vece naletio na njih onako bezveze trazeci nesto za rtk.
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo a ko će to podešavati kada dodje do nekih problemčića u radu ili podešavanju? Svaka čast kolegama koji sami sve sastavljaju ali ovo je ipak proizvod koji traži povremena podešavanja poznavalaca materije.
 
Ja sam se odlucio za navigaciju Farm Navigator.
U planu je jednog dana nova prskalica sa ag tronicom,pa da mi bi mogao da uklopim
 
Drugaru stize takav volan za koji dan, on je programer ,hoce da proba da ga uklopi u opengps, ali to je komplikacija zesca zbog signala kakav volan ocekuje, to u agopen gps nema pa mora da ispravlja i pise kod za volan.
On hoce direktno preko com porta da ga AG tera, bez kontrolera ikakvih, arduina itd da uprosti sistem.
Volan u sebi ima odmah i encoder sa nesto nenormalno stepeni polozaja 40.000 koliko skontah.

Ali otom potom, velik je to posao.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Koliko sam video ovakav motor kao što je Arkadije postavio samo model EMS 2 je uparen sa Cerea navigacijom.Ne znam koji je model Danerov kolega naručio.
 
Drugaru stize takav volan za koji dan, on je programer ,hoce da proba da ga uklopi u opengps, ali to je komplikacija zesca zbog signala kakav volan ocekuje, to u agopen gps nema pa mora da ispravlja i pise kod za volan.
On hoce direktno preko com porta da ga AG tera, bez kontrolera ikakvih, arduina itd da uprosti sistem.
Volan u sebi ima odmah i encoder sa nesto nenormalno stepeni polozaja 40.000 koliko skontah.

Ali otom potom, velik je to posao.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Nije to nikakva komplikacija , ako je programer na RX liniju arduina zalemi zicu(to je ustvari TX linija sa agopena) i spoji na svoju elektroniku , signal je normalni serijski 8N1 brzine mislim 37400, ima u arduino skriptu i slusa dolazece komande sa agopengpsa , znaci dobija sekvence od 8 bitova, 0 i 1 je sekvenca da li autopilot radi ili ne , kad dobije 32766 i 127.254 ovo je u HEX formatu , onda ocita 6 i 7 bit i to mu je komanda za potreban kut zakretanja tockova u tom 6 i 7 bitu ide high low i ide od -4000 do +4000 i to pretvara u komandu za zakretanje pogonskih kotaca max ,min i sredina. Ja tako radio sa dcPIC-om. Pogleda arduino skript i sors fajlove za agopengps. To vazi do verzije 4.3 , dalje u ovoj novoj beta verziji su malo promjenili. A moze mislim i preko ethernet porta , to nisam radio.
I ne moze bez neke elektronike izmedju tog motora i agopengpsa jer mu treba neki pretvarac signala , koliko sam gledao i taj volan ima serijski ulaz ali vrijednosti su drugacije i ne moze direktno spojiti zato sto agopengps salje dosta podataka od udaljenosti od AB lijine do komande za motor i jos kojesta a i prima nazad stvarni kut kotaca , informacije iz kompasa i akceleratora itd.

A ovu informaciju o udaljenosti od AB linije koriste oni koji zalijepe RGB LED Bar na sofersajbu 30cm ili vecu , na ekranu kasni ta traka dok je ova brza , dok budes radio sa autopilotom vidjeces da na ekranu pokazuje da skrece desno 3cm a notoric vec skrijece lijevo , ekran kasni u informacijama.
LED bar kao ovaj
 
Poslednja izmena:
Radi sa agopengps 5.13 koliko sam video, I upravljacki deo su malo izdvojili.Nije kao u starijim verzijama
On hoce Bez arduina da natera motor da radi.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh