Navigacija u poljoprivredi

Veruj kad ti kazem da ni kod geometra vise nije tacno. Kod nas su nesto sjebali, kad mere po novom planu ima silnog pomerenja u ataru, a kad uzmes stari plan(bukvalno svapski) onda se sve poklapa u milimetar. Jos nesto, kad vam geometar meri neku parcelu uvek mu trazite da proveri koordinate pocetne tacke!!! Ako se pravi pametan i nece kaze nesto tipa to nije potrebno bla bla, nemojte da im platite.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Na geo srbija se lepo vide njive, a kuce svaki komsija usao svakome po 2m,i asfaltni putevi pomereni prilicno

Nego naisao sam na neki klip na yt a sad ga ne mogu naci, u rusiji napravili da kombajn sam drzi pravac ,nema veze sa gps,om, i prikazali u radu sa new holland-om i valjda 8-rednim gerinhofom, ide fantazija,da li je neko video? I u praksi,taj "robot" je pobedio coveka sa drugim kombajnom,jer nije pravio pauze da jede :),a u vrsidbi kukuruza idealno drzi pravac i manji rastur
 
Na geo srbija se lepo vide njive, a kuce svaki komsija usao svakome po 2m,i asfaltni putevi pomereni prilicno

Nego naisao sam na neki klip na yt a sad ga ne mogu naci, u rusiji napravili da kombajn sam drzi pravac ,nema veze sa gps,om, i prikazali u radu sa new holland-om i valjda 8-rednim gerinhofom, ide fantazija,da li je neko video? I u praksi,taj "robot" je pobedio coveka sa drugim kombajnom,jer nije pravio pauze da jede :),a u vrsidbi kukuruza idealno drzi pravac i manji rastur
Verovatno se radi o tzv. Row guidance sistemu. Na hederu su postavljene pipalice koje prate redove.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da li je neko probao aplikaje za navigaciju, konkretno mislim na field navigator.
 
Aplikaciju Field navigator koristimo nepunu godinu i to za rasturanje đubriva i prskanje pšenice. Instalirali na novom Samsung tabletu (150 eur) i obavezno spoljna antena ( mi smo kupili kinesku sa kablom i usb priključkom putem Aliexpresa, a cena oko 25 eur plus ostali troskovi oko 20e). Trebalo je vremena da se ušaltamo, ali spram uloženog novca zadovoljni. Bez spoljne antene program radi ali dosta greši kod navođenja što znači neupotrebljiv.
 
Preciznost je u klasi od oko +/- 0.3m. To mogu da potvrdim jer nam kukuruz seju uslužno sa Trimble autopilotom pa kada prskamo testiramo preciznost i da li smo u pravom redu. Za samo ulaženje u tačan red nije upotrebljiva,ali odmah posle par metera u redu pokazuje pravac...
Probali smo i aplikaciju AgriBus ali ona je htela da se zakuca pa smo odustali od nje.
 
Za preciznost piše 3m dok se ne uključi antena. Kada se uključi spoljna antena tada piše HDOP od 0,5 do 0,6 što se smatra dobrom vrednošću signla ako smo na njivi ( u dvorištu je lošije). Slikaću kada bude u radu na njivi...
Mora se svaka parcela obeležiti i to je veoma pipav posao, ali to jednom radiš memorišeš i gotovo...
 
Za preciznost piše 3m dok se ne uključi antena. Kada se uključi spoljna antena tada piše HDOP od 0,5 do 0,6 što se smatra dobrom vrednošću signla ako smo na njivi ( u dvorištu je lošije). Slikaću kada bude u radu na njivi...
Mora se svaka parcela obeležiti i to je veoma pipav posao, ali to jednom radiš memorišeš i gotovo...
0,5 -0,6 metara?
 
Pogledao na netu , preciznost je +- 0,7m. Neka bude i +-0,5m , sto mu dodje 1m preciznost.
 
Nazad
Vrh