Najbolji termin za oplodnju krmača.Saveti-Šta i kako?

Da li je neko imao slucaj da krmaca ponavlja posle 30 dana od pripusta? Nerast pustan 3 oktobra i ona trazi danas opet?
Da li pripustati, imali sanse da ostane suprasna?
 
Дешава се и обично није супрасна. Да ли је избацивала нешто? Може се припустити. Ако нисте припустили сачекајте 42-45 дана од првог припуста. Ако ту не тражи онда 21 дан од повађања. То је неких 51-52 дана од првог припуста.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Pozdrav imam jednu krmacicu oprasenu 24.11.2022. Kada mogu da ocekujem prvi estrus i kada bi bilo najoptimalnije da je osemenim, ako moze neko da mi kaze otprike u mesecima
 
Sa 7 meseci da se osemeni ili sa 7 meseci prvi put trazi, nisam kazem vam bas iz te price
 
Naj bolje bi bilo da sa 7 meseci prvi put trazi, ali 10 dana tamo ili ovamo ja kod mene ne gledam.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav imam jednu krmacicu oprasenu 24.11.2022. Kada mogu da ocekujem prvi estrus i kada bi bilo najoptimalnije da je osemenim, ako moze neko da mi kaze otprike u mesecima
Samo da proverim, kad napisete oprasenu 24.11 jel onda ona dosla na svet ili je onda ona se prvi put prasila da nema zabune kod kolega? Kad napises krmacu onda mislim da je vec bila prasena, a ovako ako se nije prasila onda je nazimica.

Назимица је млада свиња женског пола. Животиња ступа у ову категорију почев од 70. дана живота и телесне масе од око 25-30 кг па све до првог припуста
 
Samo da proverim, kad napisete oprasenu 24.11 jel onda ona dosla na svet ili je onda ona se prvi put prasila da nema zabune kod kolega? Kad napises krmacu onda mislim da je vec bila prasena, a ovako ako se nije prasila onda je nazimica.

Назимица је млада свиња женског пола. Животиња ступа у ову категорију почев од 70. дана живота и телесне масе од око 25-30 кг па све до првог припуста
Oprasena je 25.11, znaci sad ima 3 meseca
 
Od cega najvise zavisi kvalitet prasica, da li od kvaliteta i vrste semena kod VO ili nerasta? Da li je bolje VO i ili nerast kod kojeg teraju krmace celo selo?
Prvi put mi se desilo da mi je krmaca ostala jalova a dvaput sam je terao nerastu ( prvi i drugi dan) dok druga krmaca oprasila jako sitne prasice tako da ih je nekoliko i uginulo.
Krmace su dobro uhranjene, e sad da li od vrste hrane zavisi i razvijenost prasica ili je neki drugi faktor uticao?
Misljenja sam da je u ipak bolje VO ali nisam upucen koju sortu izabrat prilokom osjemenjavanja.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Od cega najvise zavisi kvalitet prasica, da li od kvaliteta i vrste semena kod VO ili nerasta? Da li je bolje VO i ili nerast kod kojeg teraju krmace celo selo?
Prvi put mi se desilo da mi je krmaca ostala jalova a dvaput sam je terao nerastu ( prvi i drugi dan) dok druga krmaca oprasila jako sitne prasice tako da ih je nekoliko i uginulo.
Krmace su dobro uhranjene, e sad da li od vrste hrane zavisi i razvijenost prasica ili je neki drugi faktor uticao?
Misljenja sam da je u ipak bolje VO ali nisam upucen koju sortu izabrat prilokom osjemenjavanja.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ne mogu verovati šta pročitah, ali ajde da razjasnim.
Retko, realno nikada nerast po selu ne može biti bolji od nerasta koji se koristi za VO. I po kvalitetu odnosno proizvodnim karakteristikama, a i po stanju kada su u pitanju zarazne bolesti.
Tvoj izbor, zavisi kakve su ti krmače, ali obično jorkšir je robusnija svinja, landras dugačak, i za privatna gazdinstva su to RASE koje su odličnih karakteristika. I dobra prasad, i brojna legla.
 
Колико ти крмаче опрасе прасади? То што су прасад ситна на прашењу може бити од неколико фактора.
 
Nemam ja farmu i ne bavim se tim dugi niz godina pa slabo mi i iskustvo zato i pitam, mislio sam kad mnogi iz mog sela teraju krmacu nerastu zasto ne i ja a covek ih ima nekoliko a ne samo jednog. Dosad mi je prasila 10-13 prasica medjutim sad jedna jalova a kod druge 11 ali nejednaki tj. vise ih bas onako malecki, vidjet cemo kod ostalih sta ce bit.
Znam ja da je VO verovatno kvalitetnije ali kad oteram nerastu znam tacno da li sam potrefio trazenje ili ne ali eto i pored sveg opet se desilo da je jedna ostala jalova.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Код ситне прасади на рођењу највероватније долази код лошије ухрањености. Може се десити да крмача има пуно прасади али не може да их изнесе. Онда долази до одумирања дела прасади и често промакну у постељици а сигурно су се многи сретали са тим.
Пре или касније може се десити да нераст донесе неку болест и онда може бити као што пишете, не опраси се али ни не тражи.
Код исхране супрасних крмача не треба ићи са више од 12.5-13% протеина. И не треба их обилато хранити, око 2.5 кг лети и око 3 кг зими. Барем ја тако радим. Кад дођу до 100 дана супрасности појачам за 10 % количину хране и од 114 дана прелазим на концетрат за крмаче дојаре. Пуно лакше се опрасе крмаче које нису дебеле и мање ће гњечити прасад.
 
Pozdrav kolege imam nazimicu oprašenu pre 6 meseci, a pre nedelju dana je imala prvi estrus. Da li je rano da je semenim kada bude imala sledeći (za dve nedelje) ili da propustim pa kad bude imala treći onda da semenim. Po mojoj proceni teška je oko 105, 110 kila.
 
Dobro je računati da se prvi put prasi sa navršenih godinu dana. Pa sad improvizacija je tu nekih 15 dana ranije, sto znači sa nekih 7,5 meseci prvi pripust.
 
Nazad
Vrh