Muža koza --- ručno ili uz pomoć muzilica

hoce li neko da me uveri da je muzilica za 2-10 koza ili 10-20 ovaca isplativa? pa kolko se tu samo :ppozdrav: vremena izgubi... :sta:
 
Baš me zanima koja je to razlika u muzilici za ovce u odnosu na koze.Samo znam sa sigurnošću da klipne muzilice nisu dobre za koze i ovce.Svaka muzilica mora obavezno da poseduje pulsator.
 
mudric milan je napisao(la):
Baš me zanima koja je to razlika u muzilici za ovce u odnosu na koze.Samo znam sa sigurnošću da klipne muzilice nisu dobre za koze i ovce.Svaka muzilica mora obavezno da poseduje pulsator.
Primicu to k,znanju , al ova sa pulsatorom isto ima klipnu pumpu .
Samo sto mi lik naprica da pulsator za ovce ima preko 120 pulsa jel , a za krave 90 pulsa , sto se ne poklapa sa onim sto sam citao na forumu.
Vise verujem stalnimi iskusnim clanovima foruma , nego prodavcu
Post je spojen: [time]1292497336[/time]
_________________________________________________
@Mudricu
, sta vi mislite o pulsatorima
 
Da bi bila kvalitetna muža, muzilica mora da ima pulsator.
Različit je za ovce i koze
Ovce se muzu sa visokim brojem pulsacija i manjim nivoom vakuma, a koze sa većim vakumom i manjim brojem pulsacija.
Jako je bitan i odnos pulzacija %
Nije bitna vrsta vakum pumpe, već kvalitet i nivo vakuma koji proizvodi da bude stalno isti bez varijacija.
Muzni uređaji treba barem jedno godišnje da se kontrolišu , meri nivo vakuma i pulsator.
Naravno da su elektronski pulsatori i el.vakum pumpe bolje ali izuzetno skupe i nisu za naše uslove.
 
Prvo da kažem o pulsatoru ni jedna muzilica ne sme biti bez pulsatora.Pulsator poseduje vijak za podešavanje broja pulseva u minuti.Pulsatoru se ne smeju bočne plastike skidati jer u tom delu postoji specijalno ulje pa bez servisa više ne može da radi.Znači isti je pulsator za ovce i koze samo sa različitim brojem pulseva.Veličina vakuma se podešava sa regulacionim ventilom na izlazu iz rezervoara za vakum.Za ovce veći broj pulseva u min.
 
Pozdrav.
Kod automatske ili strojne muznje ovaca, broj pulzacija optimalni je 180, dok vakum 40-42.
Medjutim ima puno caka na koje morate obratit paznju prilikom strojne muznje.
Kao prve morate podesit muzilicu na osnovu ovaca koje se muzu. Npr. razlicito je ako imate ovce koje su po prirodi tvrde za muznju, od onih koje su mekane za muznju.
U tom slucaju veliku paznju se mora obratiti na vakum. Zasto ?
Zato jer vakum rastura sisu. Sta je vakum veci, a ovca tvrdja za muznju, normalno joj treba vise vremena za muznju, a samim tim duza muznja pod vecim vakumom dobro rastrese sisu na kojoj dolazi do mikroostecenja, i to je jedan od najcescih ulaza bakterija koji kao posljedicu izazivaju mastitis. Isto je i kod muze npr. onih koji imaju mastitis ili subklinicki mastitis (prekriveni), prije ovaca s zdravim vimenom.
Vakum ukoliko se radi o ovcama koje lako daju mljeko i brzo se muzu, moze ici i na razinu od 39.
Neki na velikim uzgojima dovode vakum i do 45. Uglavnom se radi o visoko produktivnim ovcama, koje su lake za muznju tako da u roku max minute - dvije bivaju pomuzene.
Takodjer je vazna i higijena. Svaku godinu pregledati unutrasnje gume na sisci. Kao kad gledas cijev puske. Ne smije biti nikakvih riga. Mora biti potpuno glatka, jer ta ostecenja na sisci, uzrokuju zaostajanje prvljavstine i mikroorganizama, koje poslje mogu inficirati zdrave zivotinje.

Post je spojen: [time]1294263979[/time]
_________________________________________________
IMG0120A.jpg


IMG0121A.jpg


Muzilica5.jpg
 
Pre oko mesec dana sam kupio novu muzilicu iz uvoza za 4 koze sa dve prohromske kante svaka oko 30litara, pokretna je na kolicima sa pulsatorima, cena 1200 eura. Staru Gumilovu klipnu sam batalio posle vise od 10 godina,neuporedivo laksi i brzi posao tim pre sto smo napravili i posebno izmuziste sa platformom za 12 koza. Prvih sedam dana je bilo povuci potegni najvise dok se koze nisu navikle da se penju na platformu i same se zabrave. Sada je posao postao rutina. Jedno pitanje interesuje me da li neko koristi vlazne ubruse za brisanje vimena i da li neko koristi i preporucuje neko od sredstava za dezinfekciju posle muze. Unapred Hvala.
 
I na kraju da vas pitam; da li se isplati kupovati muzilicu ako se drze recimo 2 ili 3 koze (mlecno kvalitetno grlo) amaterski i za svoje potrebe? Normalno bude tu malo i sira za prodati. Da li je isplativo i zdravo za kozu kupovati Gumilove i drugih domacih proizvodjaca koje se nalaze kod nas i na netu i koje su cene od prilike posto na sajtovima po pravilu nema cenovnika.
Unapred hvala
 
Po meni nema se racun koristiti muzilica bez bar 5 koza. 2~3 koze se pomuzu rucno dok samo operes i dezinfikujes muzilicu.:ppozdrav:
 
2641dgk.jpg
Izmuziste za ovce i koze,vrhunski smisljeno na jednoj farmi u Dimitrovgradu koja nije u funkciji,mislim(ako se ne varam) da je u isto vreme moglo da se muze oko 40 grla,inace farma je trebala imati 2000 koza i 3000 ovaca.
 
mislim da se ni za 10 koza ne isplati kupovati muzilica, za vise od 10 nebi bilo lose :osmeh:.
manje bole ruke:haha:
 
muzlice za koze

Sutra kupijem agregat od 2,5 kilovata, da li je to dovoljno za muzlicu koja tera 4 koze od jednom?
 
Poslednja izmena od urednika:
Vise nego dovoljno kolega i srtno sa njim da donese para. Nije ga pozeljno polivati mlekom iako je jeftino :osmeh:. Mala sala.
 
Sutra kupijem agregat od 2,5 kilovata, da li je to dovoljno za muzlicu koja tera 4 koze od jednom?


kakvu i po kojoj ceni si kupio muzilicu ako nije tajna.

---------- Poruka napisana u 10:56 ---------- Prethodna poruka je at 10:52 ----------

Hteo bih da pitam postovane clanove o iskustvu po pitanju muzilica za koze.
Zanimaju me manje muzilice 2 do 4 koze odjednom.
Kakve imate,po kojoj ceni ste nabavili,koliko ste zadovoljni i tako to.
Planiram da kupim nesto,a ne znam ni sam ni gde ni koju.
Ove gumilove nesto bas nisu nahvalili.


pozz
 
Nazad
Vrh