Mehanizacija za održavanje zatravljenih površina u voćnjaku

Vocnjak mi je na 30a imam posadjeno 900 stabala kruske.u pravu si marceta svaka masina ce imati svoj motorni pogon ali takvi su nacrti da ce jedan motor ustvari pokretati sve masine.nacrte sam dbio iz Amerike od drugara koji se tamo uz svoj posao bavi ovim traktorcicima.a bio I u agromehanici popricao sa njima I oni mi ljudi rekli da prskalica za voce moze bez problema da se napravi na ovakav nacin.kada prikljucne masine budu gotove kacim snimke da ih vidite

- - - - - - - - - -

Quad ili Atv ima 20 ks
 
Izvini što sam skeptičan...ako bi to uspeo mnogima bi pomogao da ,naročito za "manje" površine ,za male pare dođu do mehanizacije.Još nešto ti si se raspitivao kod majstora i može da se napravi ok ali bi trebao da se raspitaš kod voćara sa iskustvom dali će da funkcioniše odnosno dali se može npr prskanjem bez vetra kvalitetno naneti sredstvo na voćke...ipak je to kruška osetljiva je to voćka.I ja sam probao milion puta proći jeftinije al ne ide.:ppozdrav:
 
36fa5b2f97abe3ae2f2e95ec73c8ea67.jpg
bd55a739194458174660f8645a0d92b6.jpg
e4031412c22dd4ebd9193defb47b3e6a.jpg
a1aa14f257c01fc333042902436df4fb.jpg
3b3ed92f6843f56789d3f8f4846b99f1.jpg
 
Jel može neko te šišalice da slika od dole,konkretno me interesuje mesto gde se spaja izlaz iz diferencijala sa nožem kako je to rešeno.
 
Talianu na diferencijal ide nosač noževa neki stavljaju običnu kutiju a neki debelu pločevinu ili deblji flah. Uglavnom treba to biti lepo centrirano da ne baca i trese posle u radu. Na krajevima nosača dolaze noževi rotirajući svaki po 20ak cm i obavezno bi trebalo ići sa biksnom i šrafovima u kvalitetu

Ja sebi završavam jednu ovakvu kosilicu- helikopter kako ga ko zove. Plan je da me košta ukupno do 5ooo dinara od toga sam do sada za elektrode i ploče dao oko 2 i još mi ostaje nosač noževa i par kila farbe. Uglavnom sav materijal sam imao po dvorištu, od starih cevi, limova, profila, diferencijala. ram je gotov, ispao je prilično jak nisam žalio kad je džabe, zahvata oko 170cm i sa mogućnošću pomeranja kačenja u stranu 40cm. Još limovi da se skroje i taj nosač da mi neko iseče na cnc mašini
 
oce li mi neko reci- roto kosacica, mio standard, motokultivator mio standard honda f 400, sve original. moze li ovo kositi travu u vocnjaku, ako ta trava preraste, i bude visoka i do pola metra. imam ovaj motokultivator,pa bih kupio ovakvu kosacicu, ako mi neko ko je vec isprobao potvrdi da ce to funkcionisati. do sad sam travu kosio sa trimerom. puno hvala
 
Talianu na diferencijal ide nosač noževa neki stavljaju običnu kutiju a neki debelu pločevinu ili deblji flah. Uglavnom treba to biti lepo centrirano da ne baca i trese posle u radu. Na krajevima nosača dolaze noževi rotirajući svaki po 20ak cm i obavezno bi trebalo ići sa biksnom i šrafovima u kvalitetu

Ja sebi završavam jednu ovakvu kosilicu- helikopter kako ga ko zove. Plan je da me košta ukupno do 5ooo dinara od toga sam do sada za elektrode i ploče dao oko 2 i još mi ostaje nosač noževa i par kila farbe. Uglavnom sav materijal sam imao po dvorištu, od starih cevi, limova, profila, diferencijala. ram je gotov, ispao je prilično jak nisam žalio kad je džabe, zahvata oko 170cm i sa mogućnošću pomeranja kačenja u stranu 40cm. Još limovi da se skroje i taj nosač da mi neko iseče na cnc mašini

Mene zanima kako je dif odradjen dali su zavareni sateliti i koji je prenosni odnos . Nabavio samnekakav diferencijal pa da se ne vrti prebrzo ili presporo . Koja bi trebala biti brzina obrtanja elise i koji precnik .
 
Mene zanima kako je dif odradjen dali su zavareni sateliti i koji je prenosni odnos . Nabavio samnekakav diferencijal pa da se ne vrti prebrzo ili presporo . Koja bi trebala biti brzina obrtanja elise i koji precnik .

Da ti odgovorim iz prve ruke pošto sam za vikend imao iskustava sa tim diferencijalima. Završio sam kosilicu i stvarno me je koštala ni 5000 jer sam skoro sav materijal imao kući. dokupio samo par metara L profila i 4 metara sajle. ali sam zato potrošio oko 5kg elektroda i brdo reznih ploča koje ni za šta nisu katastrofa.

Ja korristaim diferencijal od lade. I po savetu jednog "stručnjaka" iz kraja koji mi je ispravljao noževe i bušio rupe i koji je kao počeo da ih pravi, blokiram diferencijal na poluosovini iako sam ja znao i sumnjao da će tako izdržati jer znam kako se tada vrtr sateliti. tako dobijem ubrzanje kardana 1:2. Probam po dvorištu trava preko prednjeg točka kosi fantazija, ravno kao tepsija a one trave nigde nema. E problem je što od dvorišta nisam stigao dalje. Naravno blokada diferencijala:osmeh: uspeo sam da slomim osovinicu unutra i blokiram zupcanike.
Onda lepo ubacim drugo srce diferencijala gde su zavareni sateliti jedan za drugi(sve će ti se samo kasti kad otvoriš diferencijal, potrebno je zavariti one male zupčanike jedan za drugi da se ne vrte u krug, ima ih 4 komada). E u toj kombinaciji ima odnos 1:4, znači ubrzava kardan 4 puta.
Ao to kad sam pustio u pogon svira kao pravi helikopter a kosi... pa duplo bolje nego prvi put. Samo i stvara duplo veće opterećenje na traktor pa ga je lakše zagušiti u velikoj travi ako se ide baš brže, ako ima one stare nekošene trave od prošle godine ili ako negde zakači neki bedem zemlje to ga najviše zeza. Juče sam pokosio tako preko 2ha voćnjaka, dvorišta, puteva... Jednom sam ispravljao i oštrio noževe a na kraju sam uspeo i da iskidam jedan( to su mi bili od fićinog gibnja, sada imam spremne malo jače mislim da su od zastavinog ili tako nešto)
Da napomenem da se diferencijal u prvoj kombinaciji dosta grejao dok u ovoj drugoj je tek mlak ništa posebno. Inače mislim da nema potrebe za zahvat veći od 1.5m ali ako se kosi voćnjak obavezno da bude izvučena kosa u jednu stranu zbog boljeg i lakšeg košenja ispod krošnje. Inače ova moja je 1.7m i teram je sa 558 pa nema problema onu malo redju travu idem 2 brzom a onu veliku preraslu 1 brzom da bi je što bolje izdrobio inače napravi otkos ako idem brzo.
Ja sam koristio običan kardan od prskalice za probu i to sa krstovima od 22 mm ali preporučujem da se obavezno koristi jači kardan sa lamelom obavezno
Ovo je par slika iz prvog remonta noževa a zaboravio sam da je slikam položenu. Valjda će drugo košenje biti lakše jer sam sada izdrobio i pobacao kamenje koje je smetalo:udri:
Inače vidi se na slici šraf koji drži noževe je u stvari brezon od zadnjeg točka od 558(imam punu kutiju toga nekada smo dosta poluosovina menjali pa su i šrafovi dolazili novi)debljina ovog dela gde naleže nož je 19mm a navoj je m18 čini mi se i šrafovi su dobrog kvaliteta a uz to imaju i ravnu glavu pa se trava ne kači i ne smeta
 
Jel pricas o sporoj ili brzoj prvoj odnosno drugoj? Ja sam kardan od 22mm polomio u roku od 5min. Ali ja sam krcio zbunje u njivi ne radjenoj 20god. Sta znaci kardan sa lamelom? To prvi put cujem?
 
Ne mogu da nadjem temu gde se pisalo o granama za prskanje totalom u redu ,pa cu postaviti ovde,ako neko moze da mi napise razmake izmedju dizni , na kojoj visini su u odnosu na travu i koje i koliko komada dizni imate na granama?
hvala
hersk-1_zpstjc0e85p.jpg
 
B=50cm, A=25cm, C=30cm... One obicne dizne za prskalice sto bacaju lepezu kao... Ja na razmaku od 3m imam 8 komada jer su poslednje dizne na samom kraju stapa da bi bacale jos sire za tih 25cm tako da sve ukupno zahvata pojas od 3.5m
 
Lepo si ovo spakovao . Meni bi sluzio za odrzavanje prvenstveno vocnjaka, vinograda i po koje cega jos sto bi izskrslo a traktor bi bio ursus 360 . Ne znam dali bi izdrzao tarupiranje kukurzovine slame i sirka nakon vrsidbe ?

Planirao sam to i ranije napraviti ali ... Pre izvesnog vremena sam naleteo na otpadu na dif od cega ne znam al ce biti za helikopter . Posto vidim da nisi stavljao nista na izlaz diferencijala jel tu ne nakuplja travu ?
 
Ne namotava travu oko izlaza jer jednostavno brzina noževa ne dozvoljava da išta dodje dotle sve odvuku u stranu pa onda izbace nazad. Probao sam ga i u staroj kukuruzovini, malo jeste redja i osušena dosta i ne poznaje se šta je bilo posle prolaza možda bi se u zelenoj malo više mučio ili išao sporije. E jedino nisam probao divlju kupinu možda bi nju namotalo to neznam.
evo dve slike pre i posle u nekom šljivaku ovo odradi opušteno drugom brzom na 1000-1200 obrtaja motora. Kada se redovno kosi i nema kamenja i bregova posao se odradi začas


OStalo mi je da nabavim ceradu ili gumu za napred i pozadi da ne baca kamenje i zamlju svuda okolo, i da pomerim odušak za vazduh sa deferencijala jer sam sad pogodio i postavio ga direktno iznad tanjirastog zupcanika pa on dok se vrti sve mi ulje izbaci napolje
 
Nazad
Vrh