Leska - opšta tema

Kolega ja ne znam da li je kod ikog rimski dobar...i kod mene je dosta opao(na ovom ispred kuce,peta godina) i bas je kako si opisao...ubija ga monilija i pored zastite,kad je godina ovakva izgleda da mu nema spasa!
 
I kod mene kući na par drveta starih 12god opada uveliko(rimski)
A na njivi čini mi se da nema 50%u odnosu na prošlu godinu. Slabo je bilo i resa
Baš mi je neka bezveze godina

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Godina je učinila svoje tako da što se tiče roda ove godine biće kako je neko napisao 50% manji u odnosu prošle godine. Znam samo da je kod mene ceo maj i pola juna padala kiša a maj hladan kao u zimu tako da je to sve otišlo sa mrazom.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Zao mi je sto je stanje sa Rimskim i kod drugih lose,mislio sam da sam negde gresio pri zastiti ali nemoguce je da smo bas svi gresili.Nisam pametan sta i koje mere primeniti za sledecu godinu.
 
Poz..kolege da li je neko poceo sa skupljanjem lesnika i kakve su prognoze sa rodom...kod mene mislim da je upola manji nego lane...
 
Катастрофално лоше у односу на прошлу годину.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
I kod mene ce biti dosta manje u odnosu na proslu godinu ali ne znam u procentima koliko. Jos prilikom orezivanja pred kraj zime se videlo da nema puno zenskih cvetova.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Kod mene je prošle jeseni bilo slabo resa... I naravno čini mi se ni pola u odnosu ma prošlu godinu ali je dosta krupniji

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Zavrsava im se treca vegetacija.

Znam ja u teoriji kako bi trebalo da se reze i video sam slike kolege tik taka. Bilo bi bolje da na licu mesta neko iskusan odradi par komada ili sve ako treba.



Izvinjavam se za nepokosen korov. Kupio sam tarup od Ivana Vedjica iz ivanjice. Platio tarup i prikljucke i covek poslao samo tarup a prikljucaka nema i od tada se ne javlja na telefon. Cuvajte se prevaranata!
 
Zeljko

Nema to ko drugi da odradi nego ti . Kada pocne sezona orezivanja , dodjes kod mene orezemo zajedno par komada I posle toga orezujes sam .Nije to neka nauka .
Inace , sve spremno za skupljanje a ono nikada manje ploda ,bar meni tako izgleda .
 
Ako sam dobro shvatio, suština formiranja žbuna se svodi na sledeće: ostaviti 6-7-8 izbojaka iz zemlje(korjena) koji pravilno formiraju vazu. Poslije druge godine ukloniti centralnu granu. Podići krošnju i vršiti njeno prozračivanje. E sad imam nekoliko dilema. Na koju visinu podići krošnju u toj drugoj godini? Da li je dovoljno recimo do pola metra od zemlje odstraniti sve bočne grane sa ramenih, ili ići još više ( održavanje nasada ne ide mašinski već ručno)? Kod prozračivanja krošnje cilj je povećati osvjeteljenost. Da li se sa ramenih grana sve grane koje imaju orjentaciju ka sredini moraju odstraniti, ili se i to radi do određene visine. Nekako imam osjećaj da će sredina ostati skroz "šuplja" ako se baš sve grane ka unutrašnjosti odstrane?
U literaturi se spominje da bočne grane koji izlaze iz osnovnih trebaju biti što viže položene (praktično vodoravne) zbog veće rodnosti. Kako to postići, da li vršiti njihovo povijanje, i šta raditi su onima koje su već formirane ali ne u tom položaju već idu više u vis?
 
Fantom isto tako sam ja shvatio formiranje žbuna jedino što ostavljam 4-5 izbojaka. Ostalo sve isto kao i ti. Sledeće godine (treća vegetacija) ću i poslednji put prekraćivati sve osnovne grane na ujednačenu visinu. Slobodno sredinu čisti neće biti "šuplja". Po meni kod leske nema potrebe za nikakvim povijanjem grana.
 
U literaturi se spominje da bočne grane koji izlaze iz osnovnih trebaju biti što viže položene (praktično vodoravne) zbog veće rodnosti. Kako to postići, da li vršiti njihovo povijanje, i šta raditi su onima koje su već formirane ali ne u tom položaju već idu više u vis?
Te literature vrse takvu pometnju da je strasno.......ja praktikujem samo uspravne skoro pa ravne grane jer kada ti rod povije te inace povijene grane tu vise ni reda ni prolaza nema a na stranu sto tako povijene grane hoce i vise da gore od sunca (moje vidjenje).
P.S. mislim da je romana u pitanju sa onih slika sto si okacio na drugom forumu
 
Nazad
Vrh