Krečenje voćaka kao vid zaštite

Pa nisam baš mislio da se svud zavuče, o tome dal se kreč bolje zavuče u koru prskalicom ili četkom možemo da polemišemo i svako će biti u pravu :) Mislio sam može kora malo da se istrlja četkom, brzo ide, racionalno se koristi količina tečnosti. Da cedim 20 litara i smaram se da bih prskalicom izduvao na 20 stabala ne pada mi na pamet više...pa posle i operi prskalicu lepo...

Jedino što je baš baš fora što možeš celo stablo da okrečiš ko je zaludan, lepo izgleda a i poskida se mahovina pogotovo sa starijih stabala, a kod kajsije npr od te mahovine oće da prelazi i na list i plod da bude onako rupičast, krastav, to je neki moj zaključak, ne tvrdim da je tačno.
 
ja sam danas krecio vocke i primjetio sam par oštećenja na granama i stablu koje ljetos nisam vidio zbog vegetacije pa sam na ta ogoljena mjesta malo namazo totmasti nisam imao niceg drugo pri ruci interesuje me je li moze to ?? kasnije mi je proslo kroz glavu da sma mogo i svinjskom masti nisam imo voska onog
 
Kakva su oštećenja i da li su bila suva tj zarasla ili smoljava? Ja da sam na tvom mestu ja bih tu samo debelo okrečio, pre toga skinuo malo smolu ako je ima, za tu mast ne znam da ti odgovorim
 
ima na par mjesta isto ko da je ptica ono kljuvala deblo rupice na stablu pa sam primjetio da je nesto ko curilo iz toga,a na par mjesta kako sam rezo ljetos sa makazama i ostane ostecenje tacnije od makaza nagnječi i gledam vec mraz pravi pukotine ko razvraća i ima nesto od roda pa kako su smotane grane bile ko napukle od tereta im'o sam u kolima one totmasti pa sam nesto zamazo al kontam da nije stetna jer ona je za one dijelove u auta šarafe i slično..
 
Pa ima tu znači dosta haosa :)

Može biti da je od grada to ko ptice da su kljuvale, ne verujem da su price stvarno, možda su ti se potkornjaci crvi uvukli, pitaj boga...ako budeš u prilici slikaj pa okači slike, a što se tiče masti i dalje ne znam da ti dam odgovor, možda neko zna, znam koja je to mast ali ne znam njen sastav niti u šta postaje vremenom kad je izložena vazduhu, suncu, vodi..

- - - - - - - - - -

Pričasmo o krečenju atomizerom...evo nađoh slike kako sam ja to prošle godine, znači krečeno je celo stablo trešanja starih 4 godine, potrošeno je 25 litara za 10 komada i 3 kile kreča, krajnje neefikasno

 
Не знам колико креч може да помогне при овој југовини. Једноставно стиже топли вјетар из Африке који је загријао и крошње и земљу.
 
Pa ne može...kreč služi da odbija sunčeve zrake da se deblo ne bi grejalo, ovde nije problem sunce već visoka temperatura i vazduha i zemlje kao što i sam kažeš :)
 
Imam nameru krečiti mlada stbla sa mladim listovima ugašenim krečom, a sve zbog umanjenja posledica grada. Ima li neko iskustva sa ovakvim letnjim krečenjem, kad mu vreme nije. Nije da volim ali moram da preduzmem sve što mogu da im pomognem posle izuzetno jakog grada koji mi je pogodio voćnjak. Prskao sam posle grada, zaštitio malo hemiski, ali kako se stabla suše čini mi se da su oni delovi gde je kora oštećena sve veći i veći. Hteo sam da ih okrečim, računam neće da škodi a ako pomogne pomogne, samo da ih ne gledan onako osakaćene. jedino me plaši da li neću krečom da izgorim mlade listove na donjim granama i pupoljke koji su živi, ili da za svaki slučaj okrečim samo prvih 60-tak santimetara debla a onih 30-tak do prvih grana na kojima ima i listova i sl. zaobiđem. Znam da je kalem vosak za to ali zbog velikog broja stabala to nije izvodljivo.
 
Mislim da nista neces dobiti sa tim, treba nesto sto ce da se zalepi na drvo i da cuva vlagu. krec bi jos vise izvlacio vlagu iz drveta.
 
Ja to nisam shvatio kao tu vrstu gustine, već da je više kao farba, lepljivo....ne znam, nisam farbar :)
 
ljudi jel se vama sumpor rastopi u vodi? ja kupio neki sumpor u prahu i razmutio u flasi kad ono sumpor izgleda kao narasli kvasac a voda ispod njega i koliko god da muckam nikako da se pomesa i sjedini
 
To si kupio sumpor za dezinfekciju buradi za vino i slično, koliko si platio pa ću ti reći? :)

Otopi se i on ali mu treba dosta vremena, a pomaže i da je topla voda.
 
Nazad
Vrh