Koliko zaradjujete?

GoranPop

Član
Učlanjen(a)
17 Avg 2017
Poruka
43
Lokacija
Podgorica
Koliko ulozite u jagodu a koliko zaradite?

Ako nije tajna :)

Kazu da je jagoda jedna od najprofiatbilnijih kultura jer je voce koje prvo dalazi posle zime
Ali isto tako na zalost trazi puno ulaganja

Pa da vidimo u praksi. Koliko vam se isplati?
 
GoranPop baviš se jagodarstvom ili ispituješ javno mnenje?Biti proizvođač i nemi posmatrač sa strane nikako nije niti može biti isto a ljudi iz čiste kurtoazije neće ništa da ti kažu kao što ti ne bih ni ja sam rekao ni jednu jedinu reč.
 
Mislis na ulozeno-dobijeno. Nije to lose pitanje, samo je lose postavljeno.
Skoro u svakoj temi imas obradjeno pitanje, na primer: da li se isplati saditi tresnje i posle koliko se ulozeno vraca, koje i kakve posaditi, ocekivan prinos, cena, granica isplativosti... Nesto kao biznis plan trazis?
 
Da zerc, upravo to. :)
Biznis plan

Matic, ispitujem jos uvjek. Ne bavim se jagodom ali razmisljam ozbiljno o tome.

Istrazivao sam dosta i kontaktirao par ljudi koji se ozbiljno bave jagodom i cini mi se da ima veliki prostor za dobru zaradu i razvijanje posla.

Cini mi se i da ako bi bili otvoreniji malo u ovoj twmi mogli bi svi da vise zaradimo i da ohrabrimo da krenu u to ljudi kao ja koji tek pocinju.

Ovo sto sam rekao da je jagoda, cini se, jedna od najprofitabilnijih kultura sam cuo od ljudi koji se decenijama bukvalno bave sa tim. Ali ajde da cujemo vise misljenja. Svetsko trziste je ogromno. Ispravite me ako grijesim ali mislim da kad se uzme u obzir velicina tog trzista nismo uopste jedni drugima konkurencija vec naprotiv. Zajedno bi cini mi se mogli vise. Dijeljenjem iskustava, udruzivanjem i sl.

Ali naravno prije svega da pricaju ljudi koji to znaju u praksi a ne neko kao ja ko samo "opipava" teren jos uvjek.

Pa, ima li ko da podijeli prvi? :)

Koliko je potrebno uloziti novca?
Nakon koliko se isplati?
Gdje plasirate jagodu?
Sta vam je pooglo da vise zaradite? Dobri frigo zivici, folija, kap po kap rastopiva djubriva, posebna sorta itd?
 
Samo nemoj da se obeshrabriš odmah na početku ali opet nemoj da misliš da se pare beru na drvetu.Svaki posao nosi svoj rizik a dok sam ne iskusiš i uradiš nešto niko drugi ti ne može dočarati kako to izgleda u praksi.
 
Ja koliko sam shvatio od par drugara koji su probali, bez plastenika nema ništa. Jagoda na otvorenom veliki rizik. Jedan moj prijatelj je prošle godine više od pola bacio, od kiša se kvare jako puno...
 
Samo nemoj da se obeshrabriš odmah na početku ali opet nemoj da misliš da se pare beru na drvetu.Svaki posao nosi svoj rizik a dok sam ne iskusiš i uradiš nešto niko drugi ti ne može dočarati kako to izgleda u praksi.
Sigurno. Hvala na komentaru. Ali sto vise cujem to bolje :)
I samo da dodam volio bih kad bi ova diskusija pomogla i drugima a ne samo meni
 
Ja koliko sam shvatio od par drugara koji su probali, bez plastenika nema ništa. Jagoda na otvorenom veliki rizik. Jedan moj prijatelj je prošle godine više od pola bacio, od kiša se kvare jako puno...
I ja sam cuo da plastenici puno pomazu. Prvo protiv grada i kise. Protiv kise pogotovo tokom branja. Onda, ako ima puno kise kazu rod se nakupi vlage i ima vise bolesti a plastenik to sprecava. Pored toga jagoda sazreva deset petnaest dana ranije pod plastwnikom sto moze uticati na cihenu prodahe. Losa strana je sto na zalost kosta. Najbolje ga je izgleda praviti sam. Veroneze tip, da nema gubitka prostora izmedju redova. Savijene sipke i folija preko. Prve godine kazu veca investicija ali u narednim godinama se isplati. Lijepo bi bilo cuti iskustva iz prakse
 
Друже служио у обадве касарне и сад памтим подгоричке приче да од црквина до мора само су зећани будале које раде
 
Po drustvenim mrezama u temama gde se okupljaju proizvodjaci jagoda ne nailazi se na informaciju koliko je ko zaradio jer bi to bilo PREVISE NAPADNO ali ono sto se cesto spominje je kolicina koliko je ko i sa koje povrsine imao. Ako se ta kolicina pomnozi sa npr nekom prosecnom cenom ove sezone a to je otprilike 200 dinara i na dobijenu cifru oduzme 20 posto kao troskovi proizvodnje a moze i 30 ako je neko imao vece troskove proizvodnje dobija se realna cifra a moze i ovako ako covek ima 1000 zivica po 500 grama prosek to je 500 kila puta 200 din i smanjis za troskove proizvodnje realno novca ima,jagoda je uvek bila profitabilna vocna vrsta i jedina godina kada se jagodari nisu proslavili je bila 2014 inace godina sa nezapamcenim padavinama. Moj savet je za pocetak proizvodnje covek posadi kolicinu koju bi mogao da savlada on ili njegova porodica i da ne preteruje u povrsini jer radna snaga nije vise jeftina ali kasnije ako proizvodjac sam proceni da moze da zagrize vecu povrsinu zasto da ne. Ima dosta posla oko nje ali je to BRZA LOVA sigurna prodaja,uvek ima potraznju a inace vocna vrsta koja ne zahteva neke hemijske tretmane ,sadio sam je 3 puta do sada u tri totalno razlicite dekade prva sadnja 80 tih godina druga sadnja 2006 07 08 a treca sadnja 2017 18 19 i sva tri puta je bilo SAVRSENO
 
Nazad
Vrh