Kolicina i vrsta hrane koje koristie u razlicitim uzrastima

peto1

Moderator
Učlanjen(a)
19 Jul 2009
Poruka
6.624
Lokacija
NS Novi Sad
Evo jedne nove teme i ishrani kunica u razlicitim dobi starosti i cime ih sve hranite. Ako se rane samo granulom ime proizvodaca izostaviti, to moze i na pp. Neka ih mi ne reklamiramo.
 
Ja hranim moje sampione putem sledece ishrane:
U jednu posudu sipam jecam psenicu i mekinje nemesam vec zasebno
Kukuruz dajem im u klipovima manje velicine.
Sena i deteline uvek imaju dosta.
To je redovna ishrana.
E sad svaki dan im takodje dajem po sargarepicu,kupusa,jabuke(budimke ociscenje bez kospica) kruske i cveklu dajem jednom nedeljno.
Navetide kako vi hranite vase kunice.
Ja nisam navodio kako hranim male posle okota kada krenu da jednu crstu hranu iz razloga sto nisam ih imao ako bi vi mogli da pruzite iskustva o tome bilo bi korisno...

Ova ishrana je patentirana od moje strane i zove se Šampionska ishrana
:)

 
Poslednja izmena:
Ja moje kunice zasad hranim granulom zasad ali sad cu da pocnem da im ubacujem malo jecma i ove prirodnije hrane tako cu odrasle sa mesovitijom hranom,a mali kad budu za tov samo granulama ako nekog zanima koje granule koristim moze na pp uglavnom dobro napreduju kunici
 
Dobra tema mene vise zanima kako hranite kunice? Dali sve sa istom hranom ili mozda im dajete razlicito naprimer maldim kunicima jednu , skotnim zenkama drugu, zenkama koje imaju mlade, priplodnim muzjacima itd?
 
Najvaznije od svega da imaju seno kolika im je volja jer je to osnovna hrana kunica, pa slede granule, voce i povrce, pa tek pri kraju zitarice kao slatkisi ako zelite zdravog kunica...e sad zavisi sta je vama namera, priplodna grla svakako treba hraniti sa manje granulata i zitarica nego tovnih...
 
Vidim da pominju granule i peleti kao veoma bitna ishrana zanima me koliko je to obavezno da se koristi u ishrani.
Zar se te peleti i granule prave od zitarica i dodataka vitamina i minerala.
Neko je pisao na forumu da se gubi na kvalitetu i kaloricnosti zbog samog nacina proizvodnje.
Urke objasni mi ako mozes zasto su zitarice na zadnjem mestu posto video si moj nacin ishrane gore da li je on po tebi los?
Ipak nemogu da tvrdim mnogo o ishrani da se razumem kada nisam odgajio nijendo do sada.
Kada budem izbacio 2-3 legna znacu sta i kako_Ovo sam bazirao na iskustvima i komentarima drugih odgajivaca a i po nekoj svojoj logici.
Inace sam uzeo mlade mesance sa nekih 2 meseca i popravili su se za mesec koji su kod mene za nekih 700-800g nisu ranjeni bas extra nesto od samog pocetka.
 
Sto se tice granulata bolje uzeti skuplje jer su boljeg kvaliteta i da naravno da su bitni za kunice u odredjenim kolicinama osim ako nije za tov.
@okram_ca Zamisli da ti jedes samo cokoladu mesec dana.
 
E da nismo to razgranicili koja je ishrana za tov a koja za takmicenje verovatno ima da se obrati i na ishranu a priplod?
 
I miroslave kako su ti napredovali na domacoj eko ishrani?

---------- Poruka napisana u 11:51 ---------- Prethodna poruka je at 10:53 ----------

I buduci da je kukuruz tezak za varenje da li ga je najbolje davati tako sto bi se nakvasio u zrnu par dana stajao u toplome da omeksa onda bi trebao da je laksi za varenje.
Ili mozda davati ga u melevenom stanju i mesati ga sa melevenim jecmom ili psenicom?
 
Ja moje kunice zasad hranim granulom zasad ali sad cu da pocnem da im ubacujem malo jecma i ove prirodnije hrane tako cu odrasle sa mesovitijom hranom,a mali kad budu za tov samo granulama ako nekog zanima koje granule koristim moze na pp uglavnom dobro napreduju kunici
Kolega i u tovu se koristi kabasta hrana (bolje iskoriscenje koncentrovane).

---------- Poruka napisana u 20:31 ---------- Prethodna poruka je at 20:29 ----------

Ja svoje hranim senom - uvek imaju sena i kupus takodje svaki dan .... a u prolece detelina :)
Kolega pazi u ovo vreme kupus mrzne i truli pa moze biti "problema"
 
E nesto me interesuje da li su ciste rase neznije za hranjenje od mesanaca?
Video sam da svi pricaju da netreba davati kupus moji mesanci jedu ga izmedju ostale hrane vec 2 meseca bez problema sve je uredu.
 
Ma i moji ga vole nego niko ga nepreporucuje pogotovo za ciste rase.
Nebih da se igram a mesancima cu da dajem.
 
Da li se mimo davanja sena i po koje sargarepice moze izvesti malo da pase, ili mu se u kavez ubaciti mala saksija trave sveze , ili je to problem za varenje, nisam probao pitam vas...
 
Ja dajem samo rasplodnima u kavez, maslačak, lucernu, travu...svega što imam
Treba ih samo postepemo navikavati. Svaki dan po šaku zelenila, nakon par dana se naviknu i pojačam im
Nisam imao problema
 
Nikad nisam davao svežu pokošenu travu,detelinu ili koprivu,uvek ostavim da ga malo uhvati sunce,barem jedan dan.Otac mi je govorio da se od svežeg zeleniša znaju prejesti,pa im se stomak nadova.Najžalosni je kad se prevrnu tj. uginu.
 
Ja dajem samo rasplodnima u kavez, maslačak, lucernu, travu...svega što imam
Treba ih samo postepemo navikavati. Svaki dan po šaku zelenila, nakon par dana se naviknu i pojačam im
Nisam imao problema
Jeste to lepo samo to sa zimom treba polako da se odviknu. Zato je najbolje cele godine davati samo suvu hranu narocito priplodnim majkama, ovima za klanje je sve jedno jer nece docekati zimu .
 
Nazad
Vrh