Koji motokultivator kupiti ?

VidiKobac

Novajlija
Učlanjen(a)
17 Apr 2022
Poruka
8
Lokacija
Barajevo
Nisam nigde našao čak ni okvirnu opšte prihvaćenu preporuku šta od trenutne ponude ima smisla kupiti.

Ne bi bilo loše da lokalni meštri predlože šta NOVO, a šta POLOVNO dolazi u obzir.

Kao i u svemu, uvek postoji nešto što se u praksi uspostavi kao vrednosno najbolje rešenje u smislu odnosa cene i kvaliteta.

Dakle kojih se proizvođača/modela treba kloniti, koji su poželjni i zbog čega, za šta se mogu nabaviti kvalitetni delovi, a šta je pregazilo vreme, šta je dobro za vuču tereta, a šta može samo za obradu manjih površina zemlje ???

Ukoliko se ovi podaci nalaze u nekoj od tema ili postoji specijalizovana tema sa ovom tematikom, praštajte i brišite.

U opštoj temi Motokultivatori sam uglavnom nailazio na sporadične podatke i pitanja kako koji kvar otkloniti ali nema nekih preporuka.
 
Poslednja izmena:
Боље да ниси питао.

Ја јесенас питао за мишљење за неке копачице кинеске провенијенције, а ови који су верзирани у тој области, нису пуно околишали - "Купи половну Хонду" рекоше.

За потребе да обрадиш своју парцелу, сигурно ће ти препоручити нешто друго осим "Хонде на каиш", коју су мени препоручили, можда чак и "Тому Здравковића" да се не шеташ иза култиватора.
 
Zavisi za koje povrsine ti treba
Imam malig Goldonija 8ks sa Kipor motorom mozes ujutru da ga upalis i bez gasenja teras ceo dan samo ako ti izdrzis, delova ima, vise nego izdrzljiva masina, vibracije na ruckama su velike da znas unapred.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Površina koja se obrađuje neće biti veća od 10a. Uzeo bih motokultivator i prikolicu, a kasnije i još poneki priključak (čistač za sneg recimo da ne lopatam zimi, kosa itd.). Ako bog da, ove godine zidam kuću pa će mi trebati s vremena na vreme sa obližnjeg stovarišta doterati 5-6 džakova cementa ili nešto građevinskog materijala. Da ne arčim i ne prljam auto za toliko.

Glede polovnih, to sam više pitao radi opšteg dobra. Ova tema je tu da ostane pa će koristiti i drugima. Ja sam jedan od onih koji bi pre kupio novu Dačiju nego polovan BMW. Tako bih verovatno i sada. Kupio bih nešto novo do 1300€ čega ima mnogo u opticaju pa delovi, danas sutra, neće biti problem.
 
Poslednja izmena:
Ako neko ima zlato neka prodaje, i neka kupuje motokultivatore stare 40 godina što su u oglasima 2.000 eura , za 20 godina će biti sigurno 5.000
 
Прво погледати шта се може купити ново за 2000 €. Овде рачунати и прикључке иду уз половну машину.
 
Površina koja se obrađuje neće biti veća od 10a. Uzeo bih motokultivator i prikolicu, a kasnije i još poneki priključak (čistač za sneg recimo da ne lopatam zimi, kosa itd.). Ako bog da, ove godine zidam kuću pa će mi trebati s vremena na vreme sa obližnjeg stovarišta doterati 5-6 džakova cementa ili nešto građevinskog materijala. Da ne arčim i ne prljam auto za toliko.

Glede polovnih, to sam više pitao radi opšteg dobra. Ova tema je tu da ostane pa će koristiti i drugima. Ja sam jedan od onih koji bi pre kupio novu Dačiju nego polovan BMW. Tako bih verovatno i sada. Kupio bih nešto novo do 1300€ čega ima mnogo u opticaju pa delovi, danas sutra, neće biti problem.
Prvenstveno iz tih razloga 1989 sam kupio imt 506 sx ,bila je oko1000dm sve ostale su bile skuplje. Vršila je ona meni posao,nije se kvarila,osim karburatora kome je stalno nešto falilo ali to i nije bilo strašno.
Posle 20 godina druženja poklonio sam je bratu i on je i dalje koristi. Po mom skromnom iskustvu treba treba uzeti u razmatranje ove Korejske motokultivatore koji su tu negde 1000 -1200 evra.
Verujem da mogu završiti te manje poslove a ipak novo je novo.
 
Kvalitetan nov motokultivator zapadne proizvodnje snage preko 12 ks sa priključcima može koštati od 5-10 hiljada evra.
Znači: prikolice, plugovi razni, freze razne, pumpe, prskalice, kosačice, grabilice, pa čak i balirke.
Imaju talijanski, austrijski, švajcarski itd. i kvalitet je vrh, ali je i cena paprika što bi neki rekli.
Nov kinez je neuporediv sa ovim mašinama.
Ko se malo razume u mehaniku, u zimsko vreme može zapadnu polovnu mašinu srediti da bude kao nova, a da košta 3 puta manje nego nova.
Ali opet podržavam i pristup da se kupuje novo, pa bilo i nekvalitetnije, jer se tako pokreće i ekonomija..
 
Treba tu mnogo više od ,,malo" znanja da bi se napravila od babe devojke

Sustina svake popravke .. generalne.. pocinje od " Hocu ili Necu ". Sve je stvar dobre volje, ja nisam mehanicar, ali nije me sprecavalo da kao klinac krenem u rasklapanje traktora .. generalne i sl .Radionicki katalog je potreba zbog podataka o zazrorima i stelovanju .. sve ostalo se svede na odvrtanje i zavrtanje srafova ....
 
Прво погледати шта се може купити ново за 2000 €. Овде рачунати и прикључке иду уз половну машину.
Ne vidim logiku da se za neku poljoprivrednu mašinu staru 40 godina namenjenu za manje obradive površine plati 2.000 eura isto kao što nema logike da te iste mašine se prodaju u oglasima po godinu dana što govori da prodaja nije prioritet nego se čeka žrtva da se upeca
 
Svako ima svoju logiku, iliti mišljenje i u to ne vredi ulaziti..
Btw, ja sam na vašaru prije nekoliko meseci video kvalitetan italijanski motokultivator sa motorom od 12ks(benzinac kao na bcs kosačici) veličine kao veliki Labin/Goldoni sa velikom frezom od 80cm, dve povezane uske freze za krompir i slično, plug za brazdanje, matalni točkovi za oranje i gomilom sitnica i delova za 750€. Ta mašina verovatno stara bar 40 godina je očigledno kvalitetnija i bolja od bilo koje nove korejsko/kineske za jedno tri klase.
Tek doterana iz Italije, pretpostavljam da će je preprodavci kupiti i kasnije oglasiti za najmanje duplu cenu. Tako da, treba malo truda da se dobra mašina nađe povoljno, to nije moguće kupovinom iz fotelje, sa isporukom na adresu... Treba malo obići vašare(ruma i slično), pojesti po neku porciju pečenja, osetiti kako funkcioniše prodaja poljoprivrednih 'suvenira', itd..
Ja sam sebi letos sredio mašinu iz '52 koja je potpuno neuporediva sa bilo čim iz nove generacije po funkcionalnosti i kvalitetu..


d2fb6f1cd77b71a9431df9b1cb248b82.jpg


Kod koje menjač i unutrašnjost izgleda ovako:

77bcddffc7d0b1555eba3dd672adfc47.jpg
 
E 'еби га - ништа косозуби зупчаници, ништа синхрони.... Ћути и трпи.






:ROFLMAO:
 
Ja mislio sebi uzeti nesto za bastu i plastenik, jbg nije problem uzriljati ali kad dodje u prolece motikom onu zemlju usitniti, ako nista drugo, uzme vremena dosta.
Lakse bi bilo samo proci kultivatorom.
Ali cene su u oblacima...



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Prema povrsini treba da se bira i sta ce tu da se radi

Ja sam kupio sredjenu Mutu dizel DMB, jedino mi ide na zivce sto je jednoosovinac pa se tesko okrece u mestu i ukopava se

Drugo; za 10 a se po meni ne isplati kupovati novo ili nesto sto kosta 2000 e. Od tih 10 a se nece pare napraviti

Treba nesto optimalno izmedju: namene x cena x kvalitet.

Ovi kinezi novi mi apsolutno ne ulivaju poverenje a za ove nase stare freze uvek ima i delova i prikljucaka ...
 
Ja za te neke stvari oko kuce sto mi trebaju ne sabiram koliko me kostalo i da li mi se isplati.
Jednostavno basta se mora uraditi i pripremiti e sad ako ces da zamenis motiku i znoj za nesto bolje, naprednije, mora kostati.
Obradjujes svoju bastu a ne komsijsku.
Sa masinama sam odrastao, volim ih pa je i razlog za kupovinu jaci.
506 ne volim, to otpada...
Dolazi u obzir mali goldoni/labin benzinac 8ks, ali fabrika a ne neki kineski motor na njemu ili slicno.
Svejedno nije mi hitno, praticu pa ako nesto izleti povoljno...



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh