Kastracija prasića

ringeee

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2013
Poruka
83
Lokacija
kursumlija
Postovani forumasi,
Imam problem, danas dolazio veterinar i ustrojio 3 muska praseta tezine od po 50kg otprilike. Medjutim, nisu najbolje, leze i vrlo malo ustaju.. Sta da radim, i koliko je to opasno?
 
Opušteno, prijatelju. Normalna je takva reakcija. Ko bi posle takvog zahvata trčkarao i veselio se? Biće tu malo i otoka ali samo vodite računa o higijeni. Ne preterujte sa obrocima par dana.
 
Ma ustajali su par puta. Veterinar je u penziji ali radio nam je uvek u selu, pa sam ga zvao i ovde. 40 godina radi taj posao, trebalo bi da je dobro odradio. Prosle godine je to radio moj brat od tetke, radi u PKB kao veterinar, ali sad nije mogao da dodje iz bg-a. S tim sto kad je on radio, ponasali su se bolje, samo zilet od alata, i za 5 min gotovo. Ovaj je duze mnogo radio. Sta ce biti videcemo..Ma ocistio sam im detaljno pre toga, pazim na ishranu, naravno, ali se plasim opet..
 
Kad ih štrojiš tako velike trebao si ih pustiti posle štrojenja da malo šetaju po dvorištu, inače prasice štrojimo kad su na sisi 3-4 nedelje stari.
 
Ma izgleda da je ovaj omatorio i da nema vise tu rutinu. Ne znam sta ce biti, sto je glavno ni malo nisam zadovoljan
 
Ne znam dok me ne ustroji, mada ovaj veterinar bi za pare i muvu ustrojio, pa ako prezivi prezivi. :sta: Malo sale, mada uopste nije za to.. ocistio sam sve dobro,oprao beton i daske cak i sa vrelom vodom, ako tu ima nekakvih bakterija ili cega vec. Nisam iz tog sveta pa se ne razumem mnogo u biologiju.Drzimo za nas po 2-3 tovljenika, ne hranimo koncetratima, samo prirodno,cak i zir jedu u jesen, i ne idemo toliko na brzinu tova, nego da znamo sta jedemo.. javicu kako je stanje. Da li treba da im isperem rane sutra necim?
 
Ne znam dok me ne ustroji, mada ovaj veterinar bi za pare i muvu ustrojio, pa ako prezivi prezivi. :sta: Malo sale, mada uopste nije za to.. ocistio sam sve dobro,oprao beton i daske cak i sa vrelom vodom, ako tu ima nekakvih bakterija ili cega vec. Nisam iz tog sveta pa se ne razumem mnogo u biologiju.Drzimo za nas po 2-3 tovljenika, ne hranimo koncetratima, samo prirodno,cak i zir jedu u jesen, i ne idemo toliko na brzinu tova, nego da znamo sta jedemo.. javicu kako je stanje. Da li treba da im isperem rane sutra necim?
Sto se kasnije stroje trpe vece bolove i treba im i desetak dana da se oporave. Mozda ce im se i kese nazad naduvati i vise ce lezati, ali to su nuz pojave kod svihi to je normalno. Ne diraj nista bice sve u redu samo malo strpljenja.
 
Ma ja ne ostavljam krmace da se prase. Kupimo po 2-3 za klanje i to je to. Kad nadjemo da kupimo ustrojene, to je najbolje. Neke godine kupimo ustrojene, neke ne. Ove godine smo dobro i ove nasli, mogli smo i bez toga da ostanemo.
Danas su malo bolje, ustaju i jedu po malo.. Dajem im samo jarmu i vodu po malo, tecnije da bude.. dosta bolje nego juce i sinoc.. valjda ce biti dobro.
 
Ja moje u sedmoj nedelji tj. po lucenju ,tad mi zgodno drzati ih a i brzo prebole.
U nedelju sam pomagao komsiji imao 72 komada i raspon tezine 15 -70kg ,ruke su nam otpale.
 
Ja kad odlucim najbolje 10- 12 kg najbolje po meni , meni ovo sa 2 nedelje bas mucenje a i nema za sta uvhatis beze iz ruke .
 
Ja strojim sa 4 nedelje zivota (praseta) i budu jos nedelju dana sa krmacom i onda ih odvajam. Tako radimo godinama. Sam ih strojim i zalivam rakijom, probao sam praskovima ali mi se cini da sa "radzom" manje bude otoka.
 
Nazad
Vrh