Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ljudi nije mi namera da pametujem, prepucavam se i slicno. Diskutujemo.

Fotke su pokazale sta su pokazale, mozda se nesto nismo razumeli, ali ono sto je evidentno se da videti.
Sve ok, nego imam utisak da se nismo razumeli oko nacina kalemljenja i uspeha pa da pojasnim da nisu sve dobri primeri.
 
Kalemljenje visnje pod koru, podloga oko 50mm

1f9f258a35f44a1c7d6209f9f84ff587.jpg


f2990ec7b3c6e5980540eca5b56a676e.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Majstorski nema sta.
Jesi li ovo menjao sortu iz nekog razloga?


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Da, menjao sortu kod ovih debelih, a kod ovih tanjih podloga mi je prerasla usled kisne godine i jakog zemljista pa je dostigla 25mm. Napravicu jos slika kad budem ovih dana po vocnjacima, da vidis kakave su ove debele sad, u drugoj godini, bice tu dogodine lepog roda.
 
Dobar dan svim članovima foruma!
Imao bih jedno pitanje u vezi kalemljenja voća.
U predhodnih mesec dana sam na svom placu posadio šljive belice.
Planiram na proleće da na šljivu belicu nakalemim breskvu,kajsiju i klasične plave šljive (stenlej,čačanska rodna...)
Interesuje me,kada je najbolje vreme da se kalemi šljiva,koju tehniku kalemljenja primeniti i na koju visinu podloge je najbolje kalemiti kalem grančice?
Svaki savet bi mi dobrodošao ☺
 
Da, trebalo bi sačekati da se te sadnice dobro prime, a što se tiče konkretnijih informacija verujem da se o tome već pisalo u temi. Mada bi i mene zanimalo na koju visinu da ide kalemljenje.
 
Ne valja kalemiti sve sorte na belosljivu iz razloga sto mnogi ti izdanci su zarazeni sarkom
Visina kalemljenja je proizvoljna, ali ako se saceka godina iza sadnje pa se onda kalemi sto preporucujem
Kalemis na visini gde zelis da ti krene prvi sprat bocnih grana
 
A zasto da ne kalemi na prolece tj 2020, ako je sada posadio podlogu?

Zar nije normalno da posadis podlogu na jesen a kalemis na prolece, osim ako podloga nije dovoljno stasala?
 
Može da se kalemi naravno, ali je bolje da se sačeka godinu dana da se to sve dobro ukoreni.

Verujem ako se radi o jednoj ili dve voćke da se može odraditi bez problema, jer im se može posvetiti dovoljno pažnje. Ako se kalemi veći broj voćaka, verujem da se deo toga neće primiti kako treba.

A kao što si i pitao, treba obratiti pažnju u kakvom je stanju podloga, da li je stasala. Odgovor na ovo pitanje ne može biti generalan.
 
Prvi put cujem da neko nabavi podlogu pa ceka onu tamo godinu da kalemi.

Da je bolje ukorenjena - jeste, da ce to bolje napredovati - hoce.

Ali ne godinu dana brze tj bolje. Postoji i rizik da podloga postane predebela za kalemljenje. Mozda cak i trogodisnja tj prijem i napredak nakon presadjivanja je upitan.

Kad se kaze "imam podlogu" podrazumeva se valjda stasala za kalemljenje, zasto bi neko kupovao losije pa gajio ne razumem.

Stoji da je nepoznanica da li je podloga stasala, ali to nigde nije ni pomenuto a vec se daju saveti u kojima baca nepovratno celu godinu i gaji stapice od 30 cm po njivi od trave i zeceva.

Prvi savet, pa sacekaj dve godine....cemu.
 
Imam komsiju koji kalemi kajsije na podlogu belosljive. U pitanju su iskljucivo izdanci. Jedan deo koji pronadje u jesen tada i posadi i u prolece kalemi na licu mesta. Drugi deo koji nakopa u prolece kalemi iz ruke i sadi. Njegov zakljucak je da sledece jeseni prakticno nema razlike.
 
Imam komsiju koji kalemi kajsije na podlogu belosljive. U pitanju su iskljucivo izdanci. Jedan deo koji pronadje u jesen tada i posadi i u prolece kalemi na licu mesta. Drugi deo koji nakopa u prolece kalemi iz ruke i sadi. Njegov zakljucak je da sledece jeseni prakticno nema razlike.
Da li bi komsija mozda prodao neku sadnicu?
 
Iz razloga kada se podloga ukoreni ima dosta hrane plemka tada mnogo bolje se izgrana i ima mnogo lepsi ugao, prosto ne treba nikakva intervencija.
Primecujem negativan stav Oktopode prema mojim postovima, nije da me nesto dotice nego cisto da ti kazem primeti se ;)

received-849981065397049.jpg


Ugao grananja pokazuje sve, znaci kad je podloga ukorenjena dobija se mnogo bolja krosnja bez ikakve intervencije, sirenja grana, zabadanja kolca...
Plus pojavi se sporadicno i koji cvetni trn.
Sve ukupno manje posla, zato govorim...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh