Kako spojiti lepo sa koristnim?

Da nebih pokretao novu temu i zauzimao server bezveze napisacu ovde pa nek mod.maknu je kad netko odgovori.
Ovako jucer mi covijek donijeo jaja od brame za inkubator i kaze mi pola meni pola tebi.hm problem je sto su jaja stara 3 mijeseca.Sta mislite jer to vredi metati u inkubator?
 
Care, posle dvadeset dana, posle dana od kad su se jaja izlegla, onda se vise ne podmecu pod zivinu (Guske) ali, za ostale nisam siguran, mada mislim da nema sanse da se izlegu posle mesec dana a kamo li za tri. Zato se upisuje dan kada su se jaja izlegla , na jajima (grafitnom olovkom) da bi se znalo da li je proslo vise od dvadeset dana. :ppozdrav:
 
Posle tri meseca nisu ni za jelo ni za inkubaciju. Posle sedam dana procenat izvodjenja pocinje da pada a do 14 dana starosti se mogu ulagati samo ako su cuvana na temperaturi do 15 stepeni i vlaznosti preko 65%. Uslovi drzanja znacajno uticu na izvodjenje a ako su stajala 3 meseca u losim uslovima onda je njihovo izvodjenje naucna fantastika.
 
Ja sam mu rekao da ce sve biti mućci a on navalio kao budala.Rekoh mu evo ti inkubator pa pokusaj boli me briga ja se necu s tim zajebavati i okretati pa na kraju k...c.Ovo sam pitanje postavio jer nemam pojma od toga a kad mecem onda jaja od 3-4 dana starosti mecem u inkubator nesto i kvocka izvede jer se negdje zavuce i neznas kad je legla i nanijela jaja i 50-tak koka se sece po dvoristu sirokome.Hvala ljudi.
 
Postovani urednice!
Iscitala sam iz ove odlasti svaki topik ali na zalost nisam nasla odgovor na moje jos ne postavljeno pitanje.

U danasnjim gradskim uslovima deca neretko zivinu vide samo u ZOO vrtu ili jos tuznije tek kao peceni batak ili pohovano belo meso ::lose::
Ovo bih tela spreciti time da u svom dvoristu napravim mali kokosinjac.
Najvise me brine zver sa mog avatara (haski ::namigivanje:: ) zato zelim dobro da razmislim pre nabavka pilica.
Molila bih Vas da me savetujete kako u travnatom delu dvorista obezbedim prostor.Koliki zatvoreni deo i koliki travnati deo trba za nekoliko kokica i petlica .POsto sam i ja od gore navedene jadne generacije koja o kokama ne znam ama bas nista obracam se za pomoc na najadekvatnijem mestu.
Hvala unapred :cao:
(ako mislite premestite ovu poruku u neki vec postavljen ili novi topik)
Hvala na novogodisnjim lepim zeljama i takodje zelim i ja svima suncanu i toplu godinu! :ppozdrav:
 
leaaja je napisao(la):
Postovani urednice!
Iscitala sam iz ove odlasti svaki topik ali na zalost nisam nasla odgovor na moje jos ne postavljeno pitanje......................................
Molila bih Vas da me savetujete kako u travnatom delu dvorista obezbedim prostor.Koliki zatvoreni deo i koliki travnati deo trba za nekoliko kokica i petlica. Posto sam i.....................................

Nisam siguran šta misle kolege forumaši, ali neće biti lako dati adekvatan odgovor na vaše pitanje?!
Ali da pokušam bar nešto, pa očekujem da će se još neko iskusniji pridružiti diskusiji.

Prvo ne zna se površina dvorišta? Jasno je i vama da što veći prostor, odnosno travnata površina, to bolje! Ako ih stavite na par kvadrata ispred kokošinjca, vrlo brzo će "pregaziti" tu površinu i popuniti je izmetom, tako da se posle kiše to pretvara u kaljugu, a onda se prljaju i to bude veoma ružno.

Što se tiče ograde, najbolja je pletena plastificirana žica (sitnije "oko" max 4x4 cm) visine 1.5 metara, zategnuta na metalnim, ili drvenim stubovima. Ako je izvodljivo (sa finansijske strane), ne bi bilo loše izliti, izmedju stubova, niži betonski parapet, ne mnogo dubok u zemlji, ali da viri par santima van zemlje, šine max. 8 cm. (zaštita od mogućeg kopanja haskija i ostalih "ala"). Još ako je moguće da u tom prostoru bude i neko drvo sa krošnjom, bilo bi super zbog zaštite od napada "vazdušnih ala".

Ako sam, koliko toliko, pomogao .... biće mi drago. Verujem da će to i ostali učiniti.

:ppozdrav:
 
Hvala@Maestro!
Izbor topika mi se jako svidja.
Prostor koji sam mislila ima hlad od visokog,podkresanog bora i stare kajsije koja nam zasad odlicno radja (da deca znajun gde raste voce :bravo: )
Tu se nalazi i ukrasno jezerce sa kamenjarom (ovde su uzivale 3 patke lani takodje da deca vide :haha: )
Nekoliko glupih pitanja (sa brojrvima za laksi odgovor ::prica:: )
1. Da li petao stvarno opasan za klince ili i to zavisi od odgoja?
2. mogu li koke setati po dvoristu kad je azdaja zatvorena ,i
3. da li ce one posle hteti same da se vrate u kavez ili moraju se teratprisiljavati?
ima jos pitanja ali do proleca polako ce da smaram drustvo cisto da ne mislite da sam neka gradska glupaca (ja stvarno ozbiljno ulazem trud i vreme zbog moje 3. dece a i zbog klince iz kraja koji zacudjeno dolaze sa mamom ili tatom da vide koju zivotinjicu_dosad smo imali patke i zeceve )
 
Da se ovo ne pretvori u naš dijalog?! Nadam se da će se i drugi uključiti, ali evo odgovora na pitanja:

1. Neznam zašto bi petao bio opasan za decu, siguran sam da su lepo odgojena i da neće pevca ganjati po dvorišti, pa da ih u "samoodbrani kljucne" !!! :haha: Šalim se, naravno!
2. Naravno da mogu, samo biće mnogo prljanja, kako stari kažu "poganjenja živine" više puta tokom dana, još ako trvnati prostor nije velik, brzo se biti pokriven izmetom. Znači ostaviti ih da šetaju u strogo ekonomskom delu dvorišta, ako postoji.
3. Ama, kakvo prisiljavanje, kokošinjac je "njihovo sigurno mesto za spavanje" tako da će se redovno uveče, sa zalaskom sunca, vraćati, posebno ako se, na početku, naviknu na malo zrna, ili bilo kakve druge hrane.

:ppozdrav:
 
Hvala! :bravo:
Danas smo izmerili mesto koje bi bilo idealno ograditi 4x5m.
Da ne bude mucenje za kokice mislim da max. 5 komada planiram?(+petao ako treba :sta: ?)
Klinci spremili dzeparac na gomilu i ponudili za pocetni kapital :cvetic:
 
Na tom prostoru mozete lepo drzati 10 koka i jednog petla. Petao je tu ako pozelite da koke imaju potomstvo a i da bi njima bilo lepo. Kao sto rece Maestro koke ce same uvece ulaziti u svoj prostor a i haski ce se vremenom naviknuti na koke pa nebi trebalo da bude problema. Ako bas bude agresivan i napadao na njihov prostor mozete oko njega postaviti elektricnog pastira pa kad ga bude par puta drmnula struja (koja uopste nije opasna ali je veoma neprijatna) sigurno ce zaobilaziti taj prostor u veoma sirokom luku. Posle par dana ga mozete skinuti a haskiju nece pasti na pamet da im se priblizi.
 
Joj,super! 10+1 je vise nego cemu sam se nadala :D
Haski nije agresivan za srecu nego je loood i razmazen!
Prosle godine kada je stigao zec toliko je vristana kraj njegovog kaveza da smo na kraju morali da joj izvadimo zeca da bi ona to dobro prostudirala njuskala i liznula. Posle je bila mirna .
Naravno druzenje bilo dozvoljeno uz strogi nadzor. :zli:

Doduse koke ne bi trebala da lizka jer nece biti jaja od straha :haha:

Da se uozbiljim:
Hvala na odgovoru i puno pozdrava iz Suboticeee!
 
Nazad
Vrh