Kako se omeksava tvrdo zemljiste?

ViskiJack

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2019
Poruka
78
Lokacija
Cacak
Pozdrav imam parcelu od otprilike 1 hektar koja ima prelaz iz meke buteraste suvopoljke u mozda najgoru crnu smonicu koju ste ikada videli bukvalno je nocna mora za oranje i freziranje.Da li ima neki sistem da se omeksa recimo nekom biljnom kulturom koja ima jak koren ili stajnjak.
 
Ta zemlja je i kod mene,masna smonica do nekih 50cm,a ispod žuta uljma.Drži vodu kao čaša,jer uljma je glinovita i ne da vodi dalje,već stvara film izmedju dva sloja a taj film uglavnom je krečnjak,pa kad dodju suše smonica puca,isuši taj vodeni film a uljma i dalje mokra.Epilog toga su klizišta.

Podrivanje ne pomaže,probao više puta,samo izbaciš uljmu koja je neplodna i napraviš još gore.Jedini lek je da se dovlači muljak radili su kod nas to i što plića obrada i nadaš se da će padavine da budu lepo rasporedjene.
 
U nekim normalnim uslovima verovatno na dugi rok zeleno đubrenje. I to što više mase zaorat. Par godina ne bude ni znaka poboljšanja.

Ne znam kako bi tu bilo kad imaš dole taj sloj što drži vodu.

Možda neka kultura s dubokim korjenom, da dođe do te uljme pa malo po malo organske tvari ostaje u njoj?
 
Ako se digne udio humusa, tebala bi da bude mekša.
Stočarstvo nije baš u cvatu, stajnjak je ograničeno dobro, znači posle žetve nešto jeftino posadit, da napravi što više mase i to zaorat.
I tako nekoliko godina.
 
Ta zemlja je i kod mene,masna smonica do nekih 50cm,a ispod žuta uljma.Drži vodu kao čaša,jer uljma je glinovita i ne da vodi dalje,već stvara film izmedju dva sloja a taj film uglavnom je krečnjak,pa kad dodju suše smonica puca,isuši taj vodeni film a uljma i dalje mokra.Epilog toga su klizišta.

Podrivanje ne pomaže,probao više puta,samo izbaciš uljmu koja je neplodna i napraviš još gore.Jedini lek je da se dovlači muljak radili su kod nas to i što plića obrada i nadaš se da će padavine da budu lepo rasporedjene.
Kod mene na 25-30cm krece ta zuta glinovita zemlja koju zovemo zutulja , kada padne kisa zemlja je ne popije nego ostane na povrsini. Par ljudi se kurcilo sa novim traktorima pa su orali preko 25-30cm da pokazu masinu i izvalili su tu zutulju na povrsinu, na tim parcelama sad samo raste trava....
 
Nema problem za tu zutu kopao sam je u dublje slojeve sve je isto stim sto je sloj zemlje po mali tek 1.5 pa onda krece soder i opet se tako zlo ponasa.Sto se tice plodnosti kulture i uspevaju pod uslovom da savladas prokletinju masinski kukuruz je imao klipove ko paldzane .Prekoputa mene covek ima vocnjak jabuka koji prosto kida rod ali ja nisam za voce nisam u temi.Da li bi grahorica nesto postigla tu ili psenica ja sam hteo krompir ali mozda je prerano za njega nije bas pripitomljena.
 
Nazad
Vrh