Kako se mogu plasirati šampinjoni?

Aleksa je napisao(la):
1) Nerentabilnost kao posledica visoke cene komposta i malih prinosa usled nedostatka dobrih uslova gajilista ,kao i transporta komposta do gajilista.
2) Mala potrosnja kao posledica tradicionalno male kulture ishrane i kupovne moci prouzrokovane pre svega krizom
3) Monopizacija trgovinskih lanaca i njihova nelikvidnost jer ako ne prodajete robu njima svedeni ste na oblik prodaje koji iziskuje vece troskove (pijac,mali marketi,fiz.lica )
4) Cena uvoznog sampinjona kao posledica primene SSP i subvencija koje dobijaju proizvodjaci u EU.
5) Ne mogucnost izvoza sampinjona iz nekoliko razloga a krucijalni je odnos drzave prema proizodjacima ,a da bi bilo tog odnosa proizvodna mora ispunjavati sve uslove sto nije slucaj sa nacinom gajenja po podrumima .

I da se razumemo meni je malo bitno kako prolazi neki pojedinac vec mi je vazno da se ova proizvodnja standardizuje na nivou cele drzave jer je to jedini nacin da opstane.

Sad govorimo o ICCI
1. On je sigurno nasao racunisu za prevoz, za prinosi on sam zna , Kavim ojektima rspolaze , nezna se.
2. Tu skolu je platio i zato pokusava da dobije neke savete.
3. Njemu kao pocetniku ostaje za pocetak pijac,mali marketi,fiz.lica.
4. Uvoz je samo privremen jer ce se od toga odustati sa pojavom prvih toplijih dana.
5. Izvoz ga za sada ne dotice. Sto se gajenja sampinjona u podrunu u madarsoj smo u Budimpesti se 80% gaji u podrumima.
I da se razumemo meni je malo bitno kako prolazi neki pojedinac, Vidis tu po mom svatanju gresis. Nece dezava da reaguje zbog nekoliko vecih proizvodaca, ali ako se udruze i mnogi mali sa onim velikima vece su sanse da drzava reaguje. Ovako rastrkani i smoinicijativni nece puno postici.
 
Petle, slusas li ti koga u kuci il samo teras po svome :D

Ono sto vazi za jednog vazi za sve ,bez obzira na kolicinu.Drzava to treba da uradi zbog proizvoda i potrosaca a ne zbog proizodjaca. To je sustina.
Da ne pricam o eventualnom izvoznom potencijalu ?Zakonsko uredjenje je pre svega obaveza i na tome se radi.
 
Aleksa je napisao(la):
Petle, slusas li ti koga u kuci il samo teras po svome :D

Ono sto vazi za jednog vazi za sve ,bez obzira na kolicinu.Drzava to treba da uradi zbog proizvoda i potrosaca a ne zbog proizodjaca. To je sustina.
Da ne pricam o eventualnom izvoznom potencijalu ?Zakonsko uredjenje je pre svega obaveza i na tome se radi.

Koje razmisljane. Pa valda treba na prvom mestu da bude proizvodac sa proizvodom za potosace.
 
Vec danas pijac je zatrpan lukom iz KIne,paradajizom iz Holandije,Vocem ... mesom iz ...
samo par komentara paradajz stiže iz turska i makedonije i grčke

a o ovom što se "ništa ne isplati" moja baba je imala odgovor na to " Onda netreba ni da jedeš jer ćeš morati posle i da s...š" a sa tim i "troškove" papir vodu ... :haha: :ppozdrav:
 
Ne, trenutno je trziste preplavljeno paradajzom iz Holandije.

Drzava uvek zakonski uredjuje proizvod i njegove implikacije na trziste.

Nemojte da sad raspravljamo o stvarima koje se uce u srednjoj skoli.
 
Vezano za ovu rečenicu "Da ne pricam o samom branju pre otvaranja sesira ,jer predpostavljam da znas sta to znaci kod sampinjona. to se osim ovde nigde vise na svetu ne bi prodalo."
Nedavno je kod nas u poseti bio jedan sitniji proizvođač iz Holandije (30.000 briketa). Onda možeš misliti šta su veći proizvođači. Raspravljali smo o klasama ( kvalitetu) šampinjona. Ako hoćeš da proizvedeš I klasu onda moraš da ga bereš pre otvaranja šešira, ostaviš u komori dok ne počne da pusta spore, seče se na tanke listiće, pakuje i tako plasira na tržište. Napravio nam je poređenje sa zrelom i zelenom jagodom. Što jeste, jeste, zrela je ukusnija.
To je dokaz da smo mi sami upropastili naše tržište. Prvo proizvođači što daju nakupcima,a onda nakupci što izvoljevaju i ucenjuju da bude tvrd, beo, krupan , sitan .... tako da bi što sigurniji bili u svoju prodaju. Svako od nas kada nađe livadski šampinon sa slašću ga pojede, a šta je to nego šampinjon sa otvorenim šeširom.
 
Da li neko moze da me uputi o ventilaciji tj. klima uredjajima u gajilistima?
Jedan profesor mi je rekao da su to posebno prilagodjene klime za tu svrhu i rekao nenormalno veliku cenu sto mi je jako sumnjivo.Zamolila bih nekog,(vidim da se PETO razume dosta u proizvodnju) ako moze da mi pomogne ili da neku smernicu.Unapred hvala
 
vesnijanana je napisao(la):
Da li neko moze da me uputi o ventilaciji tj. klima uredjajima u gajilistima?

Ova tema se zove Kako se mogu plasirati šampinjoni?, tako da je pitanje promašilo temu.
 
Nazad
Vrh