JS kompost- cudesno sredstvo prihrane i zastite za povecane prinose i smanjene troskove. Uradi sam uputstvo

GoranPop

Član
Učlanjen(a)
17 Avg 2017
Poruka
43
Lokacija
Podgorica
Nisam bio siguran gdje da postujem ovu temu jer spada i pod organsku poljoprivredu ali i pod konvencionalnu i to u ratarastvo, vocarstvo, povrtlarstvo i vinogradarstvo istovremeno jer svi mogu imati ogromne benefite od nje, ali evo ovdje pa se nadam da ce drugi vidjeti.

Zvuci pretjerano nazvati nesto cudesnim ali po dosadasnjim rezultatima radi se stvarno o necemu revolucionarnom, odnosno o sredstvu koje se lako moze napraviti kuci a drasticno povecava prinose i kvalitet svih kultura dok se potreba za djubrivom i pesticidima odnosno bilo kakvim hemijeskim tretmanom cesto smanjuje na minimum ili cak na nulu. Pored toga je i nevjerovatno prakticno jer je jako jako mala kolicina potrebna za veliku provrsinu.

Na pocetku da jos kazem da je sredstvo jos uvjek u fazi istrazivanja kako ga najbolje primijeniti i koje rezultate ce dati kod koje poljoprivredne kulture ali dosta je vec i istrazeno i rezultati do sad su fascinantni pa sam odlucio da napisem ovaj tekst u koliko neko zeli da se i sam oproba u koriscenju.

Ovo sredstvo mozete sami napraviti kuci. Iako je recept za njega napravljen od strane naucnika na univerzitetu (dr David Johnson, Drzavni univerzitet New Mexico, SAD) izuzetno se lako pravi kod kuce, lako se primjenjuje i eventualno u jako maloj kolicini a rezultati po pitanju povecanja prinosa, ustede na djubrivu i pesticidima su nevjerovatni.

Kao sto je receno kada se ovo sredstvo primijeni velika je vjerovatnoca da dodje do potpune eleminacije svih ostalih vjestackih ili prirodnih djubriva i potpune eliminacije svih pesticida, jer jednostavno nisu potrebni. Praksa pokazuje da se i prinosi povecavaju i to se mogu povecati bukvalno nekoliko puta a sam kvalitet prinosa popeti na mnogo veci nivo po pitanju i ukusa(ukljucujuci secer) i kolicine vitamina i minerala. S' obzirom da ga je lako i relativno jeftino napraviti a rezultati primjene su cini se fenomenalni, radi se o velikim benefitima u koriscenju i u domacoj proizvodnji a i velikoj isplativosti u maloj poljoprivrednoj i industrijskoj. Drugim rijecima mali su troskovi inputa a veliki benefiti autputa.

U domacinstvu najveca prednost kod primjene ovog sredstva je izgleda u tome sto ono eleminise skoro potpuno ili potpuno potrebu za pesticidima i bilo kakavim hemijskim tretiranjem pa voce i povrce biva puno zdravije za jelo. Kod manjih poljoprivrednih proizvodjaca pomaze u ustedi na djubrivima i hemijskim tretmanima a zbog te ustede kod industrijskih proizvodjaca koji rade na puno vecim povrsinama stvara puno veci profit.

Takodje, kao sto sam ranije i rekao cesto dolazi i do velikog povecanja u kolicini roda i kvaliteta voca i povrca po ukusu i nutritivnoj vrijednosti, sto naravno dodatno povecava profit malim i industrijskim proizvodjacima a malim domacinstvima obezbedjuje vise zdravije i ukusnije hrane.

To sve a opet relativno lako ga je napraviti i uz malu kolicinu novca. Djeluje cak i predobro da bi bilo istinto ali evo potrudicu se da opisem sta je u pitanju i kakve benefite donosi, na osnovu informcija koje su dostupne pa procijenite sami.

Kakvo je sredstvo u pitanju

Radi se o posebnoj vrsti komposta koje kompostira na jedan poseban nacin da razvija ogroman broj i raznovrsnost aerobnih mikroorganizama. Nije neophodna nikakva strucnost ni poznavanje biologije odnosno mikrobiologije da bi se kompost napravio i primijenio. Naprotiv, jedna od najboljih stvari je bas to sto se jednostavno pravi i primjenjuje i sto to moze uraditi bilo ko.

Jednom kada se kompost napravi potrebna je jako mala kolicina za primjenu na vecoj povrsini. Samo 2.5 kg je potrebno za hektar. Razlog je sto ovo nije kompost u konvencionalnom smislu vec mikrobioloski inokulant. U svakom gramu komposta nalaze se milijarde mikroorganizama a ono sto je ovdje posebno bitno je ogromna raznovrsnost mikroorganizama koja ukljucuje i azot-fiksatore i druge.

Ovo znaci nije klasican kompost. Daleko od toga. Ovo je poseban nacin kompostiranja koji omogucava razvoj ogromnog broja i veliku raznovrsnost mikroorganizama. Obican kompost nema ni izbliza slicne osobine. Sa druge strane toliko se lako pravi i primjenjuje da osoba ne mora nista ni znati o mikrobiologiji.

Kada se ova manja kolicina(2.5kg/ha) pravilno primijeni na zemlji mikroorganizmi ulaze u zemlju, vezuju se za korijen poljoprivredne kulture i razmnozavaju dalje. Oni onda zive u jednoj vrsti simbioze sa biljkom. Biljka ih hrani odredjenim jedinjenjima koje ispusta iz korijena. A mikroorganizmi rastvaraju organsku i neorgansku materiju u zemlji koju onda biljka moze iskoristiti kao hranu ( tako eleminisuci potrebu za dodatnim djubrenjem). Takodje oni unistavaju stetne mikroorganizme koji izazivaju bolesti i odbijaju vasi i druge insekte stetocine. Znog toga imaju ulogu prirodnog pesticida. Kako ovi mikroorganizmi mogu upiti ogromnu kolicinu tecnosti, kada se zemljiste navodnjava oni upijaju tu vodu i zadrzavaju je u sebi. Tako zemljiste ostaje vlazno i ta vlaga dostupa biljci a voda ne potone bespotrebno u zemlju. Zbog ovoga potrebe za vodom smanjuju i do 70%.

Zelim da kazem da mi ovdje u stvari nista i ne dodajemo u zemlju. U prasumama recimo ovi mikroorganizni su vec prirodno prisutni u zemlji. Oni su sastavni dio ekosistema. Medjutim zbog konvencionalnog uzgoja ili neke druge vrste stresa na zemljistu oni su unisteni. Na ovaj nacin mi ih ponovo unosimo.

Tokom zadnjih desetak godina uradjeno je vise testova kako ovaj inokulant djeluje na biljke. Ovdje cu proslijediti nekoliko.

Primjeri iz prakse:

Paprika
- Dala je dva puta vise roda u odnosu na koliko lokalni farmeri dobijaju sa
konvencionalnim pristupom
Slika:

Pamuk- Samo jednu ipo godinu posle aplikacije ovog inokulanta dobijena je duplo veca kolicina pamuka sa iste povrsine. Na slici vidite razliku izmedju konvencionalnog uzgoja koristeci vjestacko djubrivo i koristeci SAMO ovu mikrobiolosku inokulaciju.
Slika: https://www.csuchico.edu/regenerati...mages/research/research-cotton-comparison.jpg

research-cotton-comparison.jpg


Kukuruz - U ovom ekperimentu kukuruz se industrijski konvencionalno uzgajao na velikoj povrsini. Jedan veci dio te povrsine podijeljen je na tri dijela. Prvi dio je tretiran konvencionalno(sa oko 116kg Azota/ha). Drugi dio je tretiran sa 15% konvencionalnog djubriva (17kg azota/ha) plus nasim sredstvom
(2.5kg/ha). Treci dio tretiran je samo mikrobioloskim inokulantom(2.5kg/ha). Prvi i drugi dio dali su identicnu kolicinu kukuruza. Treci dio dao je 2% manje. S' obzirom na smanjenje konvencionalnog djubriva ustedjeno je $299/ha na drugom dijelu i $212/ha na trecem dijelu. Ovo su rezultati prve godine. Sledece godine je na istoj povrsini posadjena soja i rezultati su bili jos bolji. Slika:

Primijeceno je da ako se inokulant nastavi primjenjivati svake godine rezultati bivaju sve bolji i bolji!!! Ovo je najvjerovatnije zbog toga sto se broj organizama u zemlji iz godine u godinu povecava.

Dodatne informacije:
Ako se izmedju redova kulture koja se uzgaja posiju takozvane pokrovne biljke rezultati se dodatno poboljsavaju kako godine prolaze. Ovo se desava iz razloga sto ovi mikroorganizmi zavise od biljka. Kao sto sam vec objasnio biljke hrane ove mikroorganizme ispustajuci odredjena jedinjenja iz korijena. Zato kada postoje pokrovne biljke mikroorganizmi se razmnozavaju u zemlji jos vise sto naravno povecava njihov broj i odrazava ih zivim. Kako se njihov broj dodatno povecava prisustvom ovih biljaka tako donose jos vece benefite poljoprivrednim kulturama. Kod jednogodisnjih kultura posle sto se kultura makne mogu se eventualno na njeno mjesto takodje posijati ove pokrovne biljke do sledece sezone.
 
Poslednja izmena:
Kako napraviti Johnson Sue kompost

Kao sto je vec receno troskovi su relativno mali u odnosu na koliko se kompost moze isplatiti. Takodje kompost nije tesko napraviti. Potrebno je otprilike od nekoliko dana do nedelju.

Prvo treba napraviti kavez i napuniti ga usitnjenim biljnim meterijalom(lisce, sijeno...). Zatim se dodaju kompostne gliste i posle toga se samo odrzava vlaga(prskati vodom minut dnevno ili napraviti sistem da to automataki radi). Kompost ce sam "raditi" odnosno mikroorganizmi ce se razmnozavati dok ne konzumiraju sav matrijal. Jednostavno je, lako i ne uzima puno vremena. Za godinu dana kompost je gotov i kao sto smo ranije rekli dovoljno je koristiti ga samo 2.5kg po hektaru(rastvori se u vodi i nanese na zemlju ili ubrizga).

Uputstva nisu uopste teska za pratiti i potrebno je jako malo rada da se kompost napravi ali ako se uputstva ne prate najvjerovatnije necemo dobiti dobar kompost i sav trud moze biti uzaludan! Zato je jako bitno ispostovati uputstva onako kako je receno, od pocetka do kraja, bez izuzetka.

U ovom video klipu na Youtube mozete vidjeti kako se pravi kompost. Takodje imate pisana uputstva na sajtu ispod. Sve je na engleskom a za one koji ne znaju engleski dacu sve od sebe da opisem kako se pravi ispod. Mozete pitati ako vas nesto intresuje ili ako nesto nisam dobro objasnio i potrudicu se da odgovorim.

Youtube video:

https://www.csuchico.edu/regenerativeagriculture/bioreactor/bioreactor-instructions.shtml

Detaljno na srpskom:

Ovdje cu napisati kako napraviti kompost u detalje. Najbolje je gledati video klip zajedno sa ovim da bi sve bilo jasnije i da nebi doslo do neke greske.

Potreban matrijal:
Paleta - 125x125cm
Agrotekstil 3 komada:
- 4m x 185cm
- 185x185cm
- 185x185cm
Armaturna mreza tanka
- Sa kvadratima 15x15cm i debljine 3mm
- Od nje sjecemo 150cm x 381cm komad.
Zica
- Klasicna celicna tanka za vezivanje
Kanalizacione plasticne cijevi
- 4 komada, po 304cm duzine sa precnikom 10cm(4cola)
Sipka za ram
- 453cm gvozdena sipka promjera 0.5cm-1cm
Crijevo za vodu precnika pola cola duzine 364cm

Tesko je naci paletu 125x125cm pa treba ili produziti jednu manju ili napraviti sam. Ona ce biti postolje za kavez za kompost kao sto mozete vidjeti u videu.

U njoj treba izrezati 6 rupa 11cm precnika u rasporedu kao u videu. Jedna tacno u centru i 5 oko nje u pravilnom razmaku kao na slici. Slika: https://drive.google.com/file/d/1b5kqTzopQ-oZ5awDxU4fz7y0hx2GTmUf/view?usp=sharing

Nju prekriti agrotekstilom dimenzija 185x185cm i isjeci skalpelom rupe gdje su i na paleti.

Armaturnu mrezu(izrezanu u datim dimenzijama) saviti u valjak i spojiti krajeve. Dio agrotekstila dimenzija 4mx185cm saviti tako da pokriva unutrasnjost mreze. Isto kao na videu. Prišiti sa zicom. Sve se lijepo vidi u videu.

Tako napravljenu mrezu staviti na paletu i nacentrirati tako da su rupe tacno u centru. Pricvrstiti mrezu sarafima za paletu.

Cetri cijevi koje imamo isjeci tako da svaka bude duzine 180cm. Ono sto ostane preko izrezati, spojiti i zalijepiti tako da dobijemo jos dvije cijevi od 180cm. Na kraju imamo 6 cijevi od 180cm.

Preporuka je napraviti gvozdeni ram koji ce drzati cijevi koje idu u kavez. Mozete i to vidjeti u videu.

Precnik unutrasnjeg kruga je 72cm(obim 228cm), sipke su po 23cm duzine i kao sto vidite na kraju su drzaci od 1cm. Eventualno mozete zavariti jos dvije sipke u sredini kao sto je on to uradio i kao sto se vidi u videu. To nije neophodno. Slika:

rebar-jig.jpg


Kao sto mozete vidjeti u videu metalni ram se stavi na vrh kaveza. Onda se cijevi stave u kavez u rupe na paleti i pricvrste se za metalni ram gore na vrhu kaveza. One stoje u kavezu dok se puni materijalom i jos 24 sata posle toga. Onda se vade. Kada se izvade u kompostu ostaje 6 rupa od dna do vrha kroz koje slobodno protice vazduh. To se sve radi da bi vazduh strujao kroz rupe odnosno da bi dovoljno vazduha bilo dostupno kompostu da se nebi "pokvario". Prisustvo vazduha omogucava razvoj takozvanih aerobnih organizama koji su benefitivni za razliku od anaerobnih koji su stetni odnosno nosioci bolesti.
Provjerite da se ispod palete ne nalazi nesto sto bi moglo zacepiti rupe i onemoguciti slobodan protok vazduha. Sve se vidi u videu.

Prije punjenja potrebno je usitniti/iscjepkati biljni materijal. Najbolje takozvanim šrederom. Materijali koje mozete koristiti i koji su provjereni su recimo sijeno ili lisce. Moze i lucerka. Moramo ih dodatno isitniti da bi ih mikroorganizmi lakse svarili. Ovaj korak je neophodan! To se moze uraditi takozvanim šrederom a vidio sam da neko to radi i kosačicom pokretnom tako sto materijal prostre po zemlji pa preko njega prelazi kosačicom ili čak rucnom kosacicom usitnjava tako sto prvo materijal stavi u bure pa onda u njega ubaci rotirajuci dio kosacice i sitni. Bitno je da se listovi pocijepaju. Lisce inace ima opnu oko sebe koja ne dozvoljava mikroorganizmima da ga razgrade. Ako se iscijepa/usitni onda ga mogu lakse razgraditi.

Posle usitnjavanja/cjepkanja biljnog materijala, treba ga nakvasiti onako kako je predstavljeno u videu. Njegova vlaznost treba da bude tolika da kada se stisne rukom iscuri samo jedna ili par kapi. Previse vode nebi bilo dobro kao ni premalo. Tako da je i ovaj korak vazan.

Kao sto se vidi u videu, usitnjeni biljni materijal se prvo nakvasi u posudi. Zatim se stavi da odcuri u nagnutim kolicima i onda njime punimo kante. Kada je oko 7 kanti puno popnemo ih i izrucimo u kavez. Koristimo 7 kanti da bi bilo lakse jer kad bi sipali pravo iz kolica u kavez trosili bismo vise energije a i vremena.

Znaci, prvo napravimo kavez. Onda isitnimo biljni materijal. Onda stavljamo cijevi u kavez tako da upadnu u rupe na paleti. Onda na vrh kaveza stavimo ram i svezemo cijevi za njega tako da budu vertikalne. Onda kvasimo biljni matrijal i njime punimo kavez do vrha. Posle 24h vadimo cijevi. To je to.

Najbolje je sve pripremiti za punjenje dan prije jer samo kvasenje i punjnje oduzece skoro cio dan a najbolje je kada se punjenje radi u jednom danu.

Jednom kada sve zavrsimo svaki dan trebamo dodavati vodu otprilike 1 minut. Najbolje je napraviti crijevo kao sto se vidi u videu duzine 364cm i spojiti sa T spojnicom u krug, tako da ide obodom kaveza, skoro do ivice kaveza. Po dnu crijeva izbusiti rupe precnika 1.5-2mm na svakih 10cm tako da voda moze da kvasi obod komposta... Pored toga u crijevu izbusiti rupe i na unutrasnjosti crijeva tako da voda prska prema centru kaveza kvaseci tako centralni dio komposta. Ove rupe se buse na svakih 15cm. Ili eventualno umjesto ovih unutrasnjih rupa spojiti 3 male prskalice koje ce kvasiti svu povrsinu a posebno centralni dio komposta, kao sto se moze vidjeti u videu. To su prskalice koje daju oko 40 litara po satu u svim pravcima(360 stepeni).

Voda ce se sama rasporediti kroz cio kompost. Nece ostati na vrhu.

Taj minut navodnjavanja donese otprilike oko 5.5l vode dnevno. Doktor Johnson kaze da kolicina vode koja je potrebna naravno zavisi od klime. U toplijim predjelima trebace malo vise vode a u hladnijim malo manje. Kolicina treba da bude tolika da se vlaznost odrzava na oko 70% sto je kao sto sam rekao ranije kada se uzme sakom materijal i stisne u saci procuri jedna kap ili dvije i to je to. Ne smije procuriti ispod komposta.

Da nebi ukljucivali vodu svaki dan moze se kupiti i uredjaj koji se natempira da automatski ukljuci vodu recimo 1 minut dnevno. Kosta oko 40 evra.

Kavez pokrijemo agrotekstilom(dijelom koji nam je preostao) i pricvrstimo za kavez kao sto je prestavljeno u videu.

Kada kavez napunimo kvasnim biljnim materijalom kompost ce poceti da se grije. Temperatura komposta ce sama rasti zbog ubrzanog rasta mikroorganizama u kompostu. I roku od 48h moze doci i do 70 stepeni celzijusa. Ovo moze trajati i 15 dana. Jednom kada temperatura padne na 26 stepeni ili manje dodajemo komposne gliste i to oko 100 komada. Najbolje kalifornijske gliste (red wiglers). Gliste ce pomoci u raspadanju materijala. Konzumirace materijal, razmnozavace se i pojesce sve do oboda.

Kada je proces zavrsen kompost izgleda kao sumska zemlja a kada ga stegnemo u ruci lijepi se kao glina ili plastelin.

Kako primijeniti Kompost / Kompost ekstrakt

Posle godinu dana kompostiranja kompost se moze primijeniti u kolicini od oko 450 kg po hektaru. Jednostavno se pospe po zemlji. Na slici vidite koliko je to mala kolicina, 45gr po metru kvadratnom. Slika: https://drive.google.com/file/d/1OLMMdr7QcmUUZc68Tx28UCqfPNNf5eSM/view?usp=sharing

Medjutim isto se tako moze primjeniti takozvani ekstrakt. Kompost se rastopi u vodi jakim mijesanjem i onda se ta tecnost isprska po zemlji ili ubrizga u brazdu gdje se sade biljke. Samo 2.5kg komposta je dovoljno za hektar. Odnosno 2.5kg se rastvara u 200 litara vode. Prvo se dobro rastvori u manjoj kolicini vode, u jednoj kanti kao sto mozete vidjeti u videu ispod (oko 4:30), a onda doda u vecu kolicinu vode. U videu on kada dodaje tu smjesu ramucenu u manjoj kolicini vode iz kante u vecu kolicinu vode koristi filter za farbu koji odstranjuje vece cestice(da vece cestice nebi zacepile prskalice). Tada se moze prskati u polje. On ima svoju opremu za to u prikolici i to sve mozete vidjeti u videu. Takodje se moze ta tecnost upumpati na sijac sjemena kao sto mozete vidjeti na kraju videa i sijati zajedno sa sjemenom. To je odlican nacin primjene.

 
Poslednja izmena:
Primijeceno je da se na ovaj nacin dobijaju vrhunski rezultati (ako se ekstrakt primijeni u momentu sa sijanjem u zemlju kao sto je objasnjeno u prethodnom pasusu). Moderni sijaci imaju mogucnost da tokom sijanja istovremeno odnosno automatski dodaju i tecno djubrivo. Umjesto tecnog djubriva u sud se samo staviti ekstrakt kao sto je objasnjeno.
Kod eksperimenta sa kukuruzom koji je naveden gore ekstrakt je primijenjen upravo na ovaj nacin.

Drugi nacin je da se inokulira sjeme prije nego sto se posije. Prvo se kompost pomijesa sa vodom i eventualno doda mlijeko i melasa(pomaze u rastu bakterija).
A zatim se ubaci recimo u mjesalicu za beton koja ce sve izmijesati. Mozete i to vidjeti ovdje:
Na kraju on rasiri sjeme da se osusi prije nego sto ga posije ali neki eksperimenti su pokazali da se jos bolji rezultati dobiju ako se sjeme posije vlazno, odnosno odmah posto se inokulira.

Dodatne bitne infomacije:

Mozete naravno i sami eksperimentisati da vidite kakve cete dobiti rezultate.

Moguce je da ce biti potrebno truda da se kompost napravi. Moguce je da cete iz nekog razloga dobiti los kompost i da cete morati opet. Zato pazite da pratite uputstva u detalje. Sto prije pocnete prije cete usavrsiti.
Sve infomacije imate na sajtu:
Ima i dosta informativnih videoa na youtube. Samo ukucajhte ime dr David Johnson ili Johnson Sue compost ili slicno.

Sa ovim kompostom se eksperimentise vec 10 godina. Znaci njegova efikasnost je dokazana puno puta. Medjutim nema garancija. Eksperimentisanje se i dalje nastavlja da se utvrdi koji nacin primjene je najbolji kod koje kulture i tacno kakve ce razultate dati.
Ovdje je dat minimum informacija ali sam se potrudio da dam sve sto je potrebno. Mozete se informisati dalje na linkovima koje sam dao i na Youtube.

Kao sto sam rekao ranije jeko je bitno napraviti kompost kako je receno u uputstvima. Ako se ne prate uputsva i propusti neki detalj moze doci do kvarenja komposta. Ovjde cu navesti jos nekoliko bitnih detalja.

Biljni materijal.
Biljni materijal sa kojim je najvise eksperimentisano je lisce. Dokazano daje odlican kompost. Dr Johnson je koristio i lucerku. Rezultat je isti. Rekao je da se moze korisitit i sijeno.
Trik je u tome da materijal drzi dovoljnu kolicinu vlage (70%) i vazduha istovremeno. Zato su ovi materijali dobri.
Kao sto sam opsao materijal se mora usitniti da bi ga mikroorganizmi lakse razgradili.

Smrzavanje.
Smrzavanje moze donijeti probleme. Moze ubiti gliste i eventualno donijeti jos neke dodatne probleme. Do njega moze doci u zimskim mjesecima. Ako postoji rizik od smrazvanja zbog niskih temperatura zimi kompost treba drzati u zatvorenom. Ako se pravilno napravi on nece davati nikakve neprijatne mirise(tako da se se bojite toga). Ako je nemoguce drzati ga u zatorenom mozda bi dobra ideja bila da se okruzi balama sijena ili slame.

Vazduh.
Cijevi koje se stavljaju kroz sredinu su tu da naprave rupe da vazduh prolazi. Razlog za ovo je sto se u ovom kompostu razvijaju aerobni mikroorganizmi odnosno oni kojima je neophodan vazduh. Dr Johnson je primijetio je da kompost na dubini vecoj od 25cm nema vazduha i pocinje da se kvari. Odnosno bez vazduha pocinju da se razvijaju nepozeljni mikroorganizmi. Iz ovog razloga su cijevi postavljene kako su postavljane i zato treba paziti na date dimenzije i kaveza i rupa kao i polozaj rupa da je u centru i medjusobnom rastojanju i polozaju kako je dato.

Ostalo.
Mreza da bude kao sto je receno, da bude jaka da drzi kompost. Agrotekstil se pokazao kao jako dobar materijal jer sititi kompost a propusta vlagu i vazduh koliko treba. Vlaga je naravno jako bitna iz razloga objasnjenih.

Mislim da je to to.

Srecno ako odlucite da se bacite na posao!
 
Poslednja izmena:
Svaka čast za detaljan opis. Da bude sreće i zdravlja, pa da napravimo jedan na proleće. Deluje prosto, ali dosta stvari da se spremi ako nemaš većinu stvari da već leži po dvorištu. Mesto da mu nađeš, da je blizu voda, paleta, agrotekstil, gvožđe, cevi, plus čime ćeš da ga napuniš (biomasa, a kasnije i gliste).
 
Nazad
Vrh