Hladnjače za voće

ako ima neko još slika hladnjača da postavi na forum..

- - - - - - - - - -

Hladnjaca je za plusni rezim.


img0801.jpg


Ne znam jos koliko trosi struje jer je jos nisam pustao da radi, malo fale ::novac::... Ukupno me je iskostala oko 5000, sa svim pripremama koje sam imao i svim troskovima. Ako ima jos neko pitanje, pitajte, ono sto znam reci cu...

- - - - - - - - - -

Da li neko zna za koliko kosta iznajmljivanje hladnjace?

u banja luci 2pf kg, otprilike..
 
709cce75f4fa3a43dfa7aeec0c49d891.jpg
da li mi moze neko ba osnovu ove plocice reci kakav je ovo motor, i koju kubikazu bi mogao da tera.
jedan prijatelj mi nudi, ali se ja ne razumem bas ni malo.

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima. Jako tesko na netu pronalazim forume o hladnjacama... Tj.jako se malo konsultovalo na ovu temu...

U prizemlju kuce, jednu prostoriju bih pretvorio u hladnjacu... Pa vas molim za malo pomoci...
Prostorija je od prilike 7 x 7 x 2.8. Znaci, iznad je ozidan sprat u kom se zivi..
Prostorija je sredjena kao lokal... Ima dosta prozora, vrata... sa spoljne strane ima izolaciju kamena vuna 5cm..
Pa ide blok, pa gips... Plafon je samo spusten pomocu visalica i stavljene su gipsane ploce...
Pod je samo beton, kosuljica i vinfleks ploce...
Moja zamisao je da tu prostoriju pretvorim u hladnjacu... Konkretno me interesuje da li bi to uticalo na zivot na spratu?
Da li bih imao neki problem jer mi je hladnjaca ispod dnevne sobe.?.

Ja sam to zamislio, tako sto bi na ove zidove postavio dva stiropora od 8cm i zalepio ih na vec postojece gips table...
Stiropore bi ukrstao... Tu gde su prozori, mislio sam da popunim nekom vunom, recimo kamenom... Pa preko da zalepim
stiropor...

Mislio sam da na podu izvadim vinfleks, pa da stavim stirodur, jedan od 3cm i jedan od 5cm... Da sve to uvezem sa
zidovima... I da preko toga mogu da izlijem plocu od 4cm...

Jos nisam odlucio za plafon... Sta tu da radim... Da li da skidam konstrukciju i postavljam stiropor, ili da preko postojece
konstrukcije, na gipsane ploce zalepim stiropor table... Sta vi mislite o tome? I sta mislite, koja debljina stiropora je
potrebna za plafon? Da li i tu treba da ukrstam sa zidovima? Da spajam sa zidovima? Ili ne? Da li bi taj stiropor stojao na
ploci kad bih ga samo zalepio?

Naravno, postavio bih i sa jedne strane vrata za hladnjacu...

I posle toga bih krenuo u nabavku agregata...

Hladnjaca je zamisljena da radi u plusnom rezimu, uglavnom povrce... Imam jos dosta prostorija, pa kasnije bih pravio
za razna povrca razne prostorije... Sada bih napravio jednu koja bi imala regulaciju podesavanja temperature
i vlaznosti u samoj hladnjaci...

Nadam se da ste me razumeli... I da mi neko moze pomoci, i reci mi da li je to OK? Da li tako treba... Ili imate neki bolji
predlog... Sve sugestije su dobrodosle...

Pozdrav....
 
Ja imam hladnjacu išto u prizemlju kuce išpod dnevne šobe, šamo što je od panela montirana i u minušnom je režimu. Mogu iz iškuštva da ti kažem da je prilicno bucna... cuju še ventilatori na išparivacu, tako da imaj to u vidu... i mšilim da ti je bolja varijanta da ideš ša panelima nego ša štiroporom... i nemoj da zapoštavjaš pod, jer še tu najviše gubi temperatura...
 
OtoLeoBenHaker, ako nisam pogresio !

Sto se tice hladnjace koju zelis napraviti nije bitno sta trenutno imas od izolacije.Moras obavezno uraditi izolaciju unutar komore.
Ako se odlucis za stirpor onda 10cm / 25gr u dva sloja tj prvi sloj od 5cm koji tiplujes u zid pa drugi sloj od 5cm koji lepis za prvi i naravno preklapas spojeve prvoga sloja.Preko stiropora radis mrezicu,lepak i boju.
U pod prvo kondor pa stirodur takodjer preklapas u dva sloja 2x3 cm minimum,pa plasticna folija,pa ploca sa amiranom mrezom , pa beton 8-10cm, pa fer beton.
Prvo postavis vrata, pa uradis izolaciju zidova i plafona pa na kraju radis pod, kako bi povezao podnu i zidnu izolaciju.
Druga opcija i naravno skuplja, je da postavis panele a pod radis na isti nacin.
Nadam se da sam pomogao

Pozdrav
 
Jel ti treba neka profi varijanta da čuvaš npr jabuku 6+ meseci ili prolazna danas ubaciš pa za nedelju dana prodaja?
Po tome i radi.
 
Ja imam hladnjacu išto u prizemlju kuce išpod dnevne šobe, šamo što je od panela montirana i u minušnom je režimu. Mogu iz iškuštva da ti kažem da je prilicno bucna... cuju še ventilatori na išparivacu, tako da imaj to u vidu... i mšilim da ti je bolja varijanta da ideš ša panelima nego ša štiroporom... i nemoj da zapoštavjaš pod, jer še tu najviše gubi temperatura...

Reci mi da li se isplati imati hladnjacu? Da li ti imas svoju proizvodnju? Koje ti je velicine hladnjaca, i koliko potrosis struje sa tvojom opremom za hladnjacu?
Ja bih sve to otkupljivao, skladistio i prodavao... Interesuje me hladnjaca za povrtarstvo... Luk, kupus, krompir....
Znaci, dimezije su mi 7m x 7m x 2.8m. oko 120 kubika vazduha kad zavrsim svu fasadu... Sta mislis, koliki kompresor treba za tu povrsinu...

Sad, izvini na svim ovim pitanjima, ali me bas interesuje... :) Bas nemam pojma nista o tome...
Danas je kupus u prodavnici tu kod mene bio 45din. Pre par meseci, u kada smo kupovali za kiseljenje, placao sam ga 20din.
Ipak, nije to mala razlika, za kratko vreme... Oko nove godine bice i 50din... A verujem da u sezoni moze da se nabavi za 15 dinara maksimum...

- - - - - - - - - -

Jel ti treba neka profi varijanta da čuvaš npr jabuku 6+ meseci ili prolazna danas ubaciš pa za nedelju dana prodaja?
Po tome i radi.

Pa treba mi varijanta za povrce... Konkretno luk, krompir i kupus... Cuvanje do Nove godine i tu do januara, kad je cena najveca...
Da li postoji varijanta sa kojom bih mogao da stelujem temperaturu i vlaznost po zelji? Da ne kupujem opremu samo za jednu vrstu povrca...

- - - - - - - - - -

OtoLeoBenHaker, ako nisam pogresio !

Sto se tice hladnjace koju zelis napraviti nije bitno sta trenutno imas od izolacije.Moras obavezno uraditi izolaciju unutar komore.
Ako se odlucis za stirpor onda 10cm / 25gr u dva sloja tj prvi sloj od 5cm koji tiplujes u zid pa drugi sloj od 5cm koji lepis za prvi i naravno preklapas spojeve prvoga sloja.Preko stiropora radis mrezicu,lepak i boju.
U pod prvo kondor pa stirodur takodjer preklapas u dva sloja 2x3 cm minimum,pa plasticna folija,pa ploca sa amiranom mrezom , pa beton 8-10cm, pa fer beton.
Prvo postavis vrata, pa uradis izolaciju zidova i plafona pa na kraju radis pod, kako bi povezao podnu i zidnu izolaciju.
Druga opcija i naravno skuplja, je da postavis panele a pod radis na isti nacin.
Nadam se da sam pomogao

Pozdrav

1. Druze, nisam te bas najjbolje skontao sto treba toliko debeo pod? Ja imam plocu i kosuljicu.. I preko svega onaj vinfleks, pod kao u halama... Ja sam mislio da preko njega stavim dva stirodura od 3cm, pa foliju, pa da izlijem kosuljicu preko svega sa mrezom od 5cm... Sto bih morao sve ono da lijem preko stirodura ( ploca sa armiran mrezom, pa beton od 10cm pa fer beton) ? Sta je to FER beton? Pa to jew 20cm preko stirodura... Mislim, bas bih mnogo odigao prostoriju...

2. Inace, sta mislis da na zidu isto postavim stirodur ( 31 gm ) , umesto stiropora ? Recimo, jednu plocuu od 3cm a jednu od 5cm??? I sve to prvo spojim sa stirodorom iz poda...

3. Nisi mi rekao za plafon, sta bi ti tu radio... Imam trenutno spusten plafon na visilicama i onim CD/UD profilima. Pa na tome gipsane table, pa ukrasni tanki stiropor... Sta mislis da preko doga polepim 5cm stirodura koji ima preklop? ili da kombinujem, jedan stirodor od 2cm i jedan od 3cm? i sve to da prvo vezem sa stirodurom na zidu?

4. I sta mislis, da li je bolje stirodur ili stiropor? Recimo 3cm stirodura, umesto 5cm stiropora?

Zvao sam i pitao jednu firmu, za 10cm panela po kvadratu mi traze preko 21e... To mi je bas mnogo... Neki cak i 25e... Too je duplo skuplje od gornje varijante...

Pozdrav svima i hvala vam unapred na odgovorima...

- - - - - - - - - -

Sta mislite o ovom uredjaju? Da li bi on odradio posao za moju hladnjacu? Tj. moju prostoriju...

- - - - - - - - - -

http://www.kupujemprodajem.com/Bitzerov-rashladni-agregat-25019389-oglas.htm?filter_id=7658806
 
Isplati se hladnjaca... samo ja radim sasvim nesto drugo od onoga sto bi ti radio. ja zamrzavam visnju, malinu i kupinu iz sopstvene proizvodnje i to posle prodajem vecim hladnjacama. ove godine imao sam od 24 do 55 din vecu cenu od otkupne, sad tu treba oduzeti 12din troskove zamrzavanja, svoj rad ne racunam... zavisi kvalitet robe, tvoje umece da nadjes kupca itd. O cuvanju povrca u hladnjaci malo znam i o kretanju cene povrca takodje... ja mogu da ti pomognem oko nekih stvari vezanim za samu hladnjacu... Struja nece da ti bude velika stavka, ako bi stavio kompresor oko 3-4kw nebi ti trosila vise od 10000din mesecno, sobzirom da ti ne trebaju grejaci za vrata i mislim isparivac. Na vratima za hlanjacu nemoj da stedih, jako je bitno da budu dobra...
 
Pa dobro, i ja mislim da kasnije sadim povrce na svojim njivama... Al za pocetak sam hteo da probam da radim cisto skladistenje... Evo, malo sam poskidao neke tekstove sa neta i pokusavam da udjem u materiju.. Nije to bas tako prosto...
Ipak, tvoja hladnjaca je za minusni rezim, a to je malo drugacije... Mene konkretno interesuje koji je kompresor potreban za dobro izolovan prostor od 120 kubika?
Reci mi molim te, kako si pod odradio? A kako plafon? I koju velicinu kompersora koristis za tvoju kubikazu u hladnjaci?
 
Sto se tice podne izolacije treba ti optimalno 2x4cm stirodura a minimalno 2x3cm. Suvise tanak beton bi mogao puci, obzirom da imas opterecenje oko 500-700 kg/m2 u robi koju hladis, dakle 7-8 cm.

U svezi beton nakon 1-2 sata utrljava se fer beton odredjene boje.Naime radi se o cvstoj, glatkoj i tankoj kosuljici koju je lako odrzavati.Moraces imati neki paletar za unos robe i ako kosuljica nije dovoljno tvrda razbices povsinski sloj betona vrlo brzo.Posledica toga je da zbog rupa neces moci koristiti paletar, a pored toga javlaja se sitna prasina u podu koju kupe isparivacii zagadjuju ti robu a i sam isparivac se blokira tom prasinom.Tako da je znacajna uloga fera.

Sto se tice izolacije zidova i plafona mozes uraditi kao sto si rekao 3+5cm stirodura i nista manje.Obrati dobro paznju na spojeve i radi preklope obavezno kako bi neutralisao hladne mostove. Ako ti je losa izolacija znaj da ce doci do vlage koja se zidovima kapilarno siri po celom objektu.

Stiropor i stirodur se prave od istog materijala stim sto se tehnologija proizvodnje nesto razlikuje.Ono sto je za tebe bitno je da
koficijenti toplotne provodljivosti nisu drasticno razliciti. Negde oko 15% u korist stirodura a cena je drasticna takodjer u korist stirodura. Tako da ti je moj predlog da zidove radis 2x5cm stiropora, a u pod 2x4cm stirodura.

Povrce koje uberes imace recimo 25 C, a ti ga moras podhladiti u svojoj hladnjaci na recimo 2 C.Moras ugraditi rashladni sistem,koji ce imati tacno odredjeni rashladni kapacitet, kojim ce odredjenu kolicinu unesene robe, podhladiti za odredjeni vremenski period i dostici zadatu temperaturu.Ako je to lose definisano imaces da ti hladjenje vrlo dugo radi, da ti prekomerno trosi struju, isusuje robu pa cak i da ne dostigne zadatu temperaturu.Najcesce je to vreme od 12 do 24 h sve u zavisnosti od snage kompresora tj novca.

Da bi pokrio zapreminu od 120 m3, potrebno ti je rashladno 14kw sto odgovara kompresoru elektricne snage 3,73kw.Sa takvim dobro definisanim rashladnim sistemom moci ces da podhladis cirka 5 tona robe za 24 h.

Da bi jedne hladnjaca dobro funkcionisala potrebno je da bude dobro uradjeno: hladjenje,izolacija,vrata i pod.Jedna od napomenutih ako je losa imacete problem.
Sve sto te interesuje tu sam da ti pomognem.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa svim ovim sto je happy star rekao...
Ja sam pod uradio tako sto sam prvo stavio najlon, zatim sam poredjao stirodur 2x5cm (jako je bitno da bude u dva sloja) zatim sam stavio opet najlon zatim sloj betona pa mrezastu armaturu pa beton koji je bio bas "mrsan" da se posle nebi runio... Kad uradis beton dobro ga osusi da se ne runi... Vrata nek ti budu siroka najmanje 1.2m da bi mogao da ubacuje palete nesmetano sa paletarom. Zidovi i plafon su mi od panela 10cm, zato sto se nalazi u podrumu koji je omalterisan unutra i spolja... Kompresor mi je 4kw ali ima tu i neke druge stvari koje se gledaju, protok, amperaza itd, u koje se ja bas i ne razumem...
 
Svi cija temperatura isparenja ide preko -30. Mogu da budu hermetici ili poluhermetici. Za manje komore najcesce se koriste hermetici posto su jeftiniji.
 
happy star

Sto se tice izgradnje komore, sama izolacija , vrata i pod... Sve sam to za sada skontao... Mislim da sam razumeo kako to treba da se uradi... Malo mi nije jasan taj fer beton... Ali probacu to da vidim sa nekim majstorom, kako se to radi... Da li taj fer beton moze negde da se kupi... Koliko to kosta da se uradi preko betona...

Inace, sada me interesuje druze sta sve treba da sadrzi taj kompresor? Znaci, treba mi kompresor od nekih 14kw...

Nesto poput ovog: http://www.kupujemprodajem.com/Bitzerov-rashladni-agregat-25019389-oglas.htm?filter_id=7658806
Kaze vlasnik: "Ovo je Bitzer 4DC-5.2Y-40S.Rashladna snaga na-10+40 tj.u plusnom rezimu rada 14.52kW.elektricne snage 5.95kW. Kompresor je star dve godine,ulje mu je zamenjeno.pozdrav."
Da li meni treba nesto tako? Mada kaze da ovaj trosi 6kw...
I sta je jos potrebno da bi taj kompresor funkcionisao?
Mislim da mi treba ona unutrasnja jedinica sa ventilatorima...
I kako se postize odredjena vlaga u prostoriji?
Recimo, treba mi plus 4 stepena za krompir i vlaga od nekih 80%... Jel to moze ad se podesava na svim kompresorima pomocu elektronike ili kako?
 
Bitzer 4DC-5.2 je minusni kompresor cija karakteristika polazi od -5 pa do -45. Na isparenju od -10 i kondezaciji +40 ima rashladnu snagu od 15.03kw a el.snage 6.18 kw( na R 404A). Snaga je dovoljna ali on radi na donjoj granici u plusnom rezimu a i vuce veliku struj pa ti nebi preporucio taj kompresor,

Sto se tice vlage, moguce je prvilnim odabirom rashladne opreme definisati i vlagu u komori bez dodatnih ovlazivaca.Ali to ne mozes uraditi sa polovnom opremom.I jos jedna stvar , ako dimenzionises opremu za odredjeni stepen vlage ne mozes je podesavati.Tako da ako treba menjati vlagu, sa promenom vrste robe koju cuvas, neophodni su ovlazivaci, posto sam princip hladjenja ucestalo iz dana u dan skida vlagu iz proizvoda koji se hladi.

Fer beton je praskasti matreijal koji imas kupiti u zeljenoj boji.Najskuplji je crveni zbog crvenog pigmenta kojim je obogacen.Nesto su jeftiniji sivi i zeleni.Nanosi se u vrlo tankom sloju u svezi beton a zatim se glaca masinama koje se zovu helikopter,Moze se i glacati rucno obicnom perdaskom sto se najcesce cini kada su manje povrsine.Majstori koji rade industriske podove rade i tu vrstu poda.
 
Aj ti sada meni reci druze, sva ta elektronika, sa kompresorom, ovlazivacima i sve komplet, za taj moj prostor od 120 kubika, koliko bi trebalo da kosta? Od prilike... Sve to novo...

I da li recimo ovaj uredjaj : http://www.kupujemprodajem.com/BITZ...ace-33kw-23700852-oglas.htm?filter_id=1216273 , moze da radi sa vise ovlazivaca? Za vise prostorija da hladi... Ili se i on kaci na samo jedan ovlazivac i tako radi... Nadam se da me razumes...
 
imam priliku da uzmem hladnjaču plusaricu +3 do +8, 8m duzine 5 širine i 3m visine..6000evra, čuvao bih krušku poslije berbe neki kraći period, da li se to isplati?
 
Oto, nisam razumeo tvoje pitanje.Kompresori sluze za hladjenje, a ovlazivaci za kontrolu vlage.

Aleksandre, daj jos podataka: sta sve ulazi u tu cenu, koji je typ kompresora, isparivaca...Koliko je sve to staro, koja je debljina panela, dimenzije vrata, ima li pod itd
 
Nazad
Vrh