Guske i patke

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Tov gusaka i pataka se može pored ostalih načina vršiti i po sistemu da se od malih gusaka što pre dobiju ptice težine koja je potrebna za konzumiranje. U početnoj fazi uzgoja je neophodno i zagrevanje uz pomoć sijalice kvočke i hranjenje više puta u toku dana. Obično se računa da ide po 5 pataka ili gusaka po 1 meteru kvadratnom, pa je u početku dok su tice male zgodno pregraditi prostoriju da bi se one zadržavale uz sijalicu kvočku.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.604
Zanimljivo pitanje, dali je to baš za intenzivan uzgoj ili onako, malo po dvorištu.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.314
Za nabavku pilića i odraslih pataka, gusaka i plovki potraži u tel. imeniku Tipura Laslo u Čeneju.

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
Ja imam Mokrinjske guske, (desetak komada) i verujte mi na rec, nema nista lepse nego gusani kad se javljaju... pa to se cuje kao 100 curki. Cudo jedno!!! ::svaka cast:: A patke gluvare sam podelio (dvadesetak komada), jer je ravno nemogucoj misiji urediti ih... ::lose:: ::lose:: ::lose::

agika 2

Član
Učlanjen(a)
3 Jul 2009
Poruka
158
Karalicu ,sto se pataka tice saaavrseno se slazem sa tobom ali u tu grupaciju kod mene spadaju i guske! Jedino ne mogu da prezalim dimljene batake! :cao:

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
agika 2
Guske prvo (posle klanja) ocerupas, koliko se moze, pa se onda dobro potpari,pa opet se ocerupa, e a onda na kraju sa zicom za sudove , polako... Nekop uzme i let lampu, pa onda zicu za sudove, ali meni je to malo ruzno. :ppozdrav:

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
ilona45
. A ljubav prema Guskama sam stekao tako sto sam u Mokrinju video nesto najlepse na svetu... MOKRINJSKU GUSKU!!! Pravi naziv je ENDIBURGSKA ali mi smo je krstili u MOKRINJSKU.Kod nas je dosla krajem 19 veka iz Engleske... Inace , Ja imam jato od jednog Gusana i sest Gusaka. ATi:haha:
Izmenio ivanhoe uklonjen of topic

ilona45

Novajlija
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
12
Jos nisam otkrila!! :haha: zvala komsije upomoc jedan kaze da imam dve guske tri gusana drugi jedna guska ostali gusani! po cemu se razlikuju? Moje su guske bele i ozbiljno razmisljam da na prolece nabavim vise komada, nekako mi se najvise svidjaju

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
Dali su Mokrinjske:haha: Za njih znam... Elem, SAMO su Gusani ciste bele boje, dok su Guske prosarane sivom bojom po ledjima. To je obavezno. Drugo, Gusani su kompaktniji,vislji... dok su Guske nize malo u odnosu na Gusane, i imaju ispod stomaka malo zadebljanje, kao da imaju torbicu bukvalno ispod. E tu nose jaja, (koja su, mora se priznati ogromna). Isto kad ih pustis na ispasu, posmatraj ih i videces dominantnog Gusana, koji pomno osmatra dok ostali klopaju. I ako su dva ili vise njih Gusani, ima samo takav fajt da bude.Letece perje.A Guske se ne peglaju izmedju sebe, one su dame. Za sad toliko... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

ilona45

Novajlija
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
12
Zadebljanje kao torbicu imaju tri guske a najmanja je cisto bela ostali su malo prosarani sivo!? Svakako su lepsi nego labudovi u parku !!
Post je spojen: [time]1256678069[/time]

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
Moje su pronele u prvoj godini, ali gusan nije polno zreo do druge godine ,dvogodac :cao:
Tako da Ti nece vredeti da ostavis jaja od ove godine, nece biti oplodjena.Ili nadji gusana za rasplod. A pocinju da nose jaja od februara , pa cak i do maja. :ppozdrav:

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.211
ssrki je napisao(la):
Gde se mogu nabaviti male guske? I koju tezinu mogu da dostignu?
:sta: :sta: :sta:
Raspitaj se u prodavnisama stocne hrane.
Trebas prvo da se odlucis na koju proizvodnju zelis ici perja,jetre ili mesa.
Proizvodnja na jetru je zvanicno zabranjena, ALI...
U zavisnosti od toga odabiras rasu,a svaka rasa ima standarde tezine.
Ne verujem da si hteo to pitati sto si napisao :haha: :haha: :haha:

ssrki

Novajlija
Učlanjen(a)
3 Jul 2009
Poruka
19
Proizvodio bih ih zbog mesa.
Nisam video da ima da se kupe u prodavnicama stocne hrane, ovde uglavnom prodaju tovne curke i tovne pilice.
Koje rasu preporucujete za drzanje zbog mesa? I koliku tezinu mogu da postignu?

Karalic

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jun 2009
Poruka
1.479
ssrki, javi mi se na P.P. vezano za guske da Ti posaljem telefon od uzgajivaca iz Mokrinja. Nihove guske postizu najbolje rezultate u svim disciplinama. (Endiburgska) :ppozdrav:Inace , i ja sam tamo kupio moje guske. :ppozdrav:

ilona45

Novajlija
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
12
Pozdrav svima! Samo da se pohvalim da mi je jedna guska danas snela jaje :bravo: ! Od pet komada dve su se zrtvovale za praznike tri su ostale,dve guske i gusan (valjda). Kupila sam ih u julu kao jednodnevne, neko je na forumu spomenuo da gusan postane polno zreo tek u drugoj godini,dali neko zna vise o tome?

Vrh