Fungicidi u strnim žitaricama

Kaže mi prodavac u poljoapoteci da je ovaj Falkon forte kao malo slabiji i da ga ide više nego starog Falkona. Starog 0,5-0,6 a forte 0,7-1,0 L.
 
Trebalo bi da je dobra, ima dve aktivne materije, ide je 1,5 l/ha i cena izađe oko 3 hiljade za 1 ha.
 
1. Biatlon+ fastak +ako treba duet ultra... posle setve kada se stabilizuju nocne temperature.
2. Priaxor+ fastak... u razvijenom listu zastavicara
3. Duet ulta+fastak u cvetanju..


Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Vidim da planirate 3 tretmana. Jel vam to standardna procedura? Ako se sad radi prvi tretman a pšenica cveta oko 10 maja onda je to mesec dana. To znači da prskate na svake dve nedelje. Ja kad sam pričao sa zaštitarima iz raznih kuća dobio sam info da fungicidi vrše zaštitu 3 nedelje odnosno 21 dan. Za sad radim 2 tretmana i nisam primetio da se pojavi bolest posle prvog tretmana i dok ne dođe vreme za drugi tretman u cvetu. Znam da u francuskoj i engleskoj prskaju i po 5 puta ali je kod njih vegetacija za pšenicu skoro godinu dana.
 
Ja sam prošle godine prskao 28.3, zatim 03.05 i u cvetanju 16.05. Pretprošle godine isto sam prskao 3 puta ali je nasto problem da je pšenica obolela posle cvetanja. Tada je trebalo da se uradi još jedan tretman 15 dana od početka cvetanja.
 
Pa treći tretman se radi u samom cvetanju i mozes da zastitis samo otvoreni cvet onaj koji se jos nije otvorio moze da se zarazi bar mi je tako zastitar rekao i sada cene fungicida nisu preterano skupe bar kod mene.
 
Vidim da planirate 3 tretmana. Jel vam to standardna procedura? Ako se sad radi prvi tretman a pšenica cveta oko 10 maja onda je to mesec dana. To znači da prskate na svake dve nedelje. Ja kad sam pričao sa zaštitarima iz raznih kuća dobio sam info da fungicidi vrše zaštitu 3 nedelje odnosno 21 dan. Za sad radim 2 tretmana i nisam primetio da se pojavi bolest posle prvog tretmana i dok ne dođe vreme za drugi tretman u cvetu. Znam da u francuskoj i engleskoj prskaju i po 5 puta ali je kod njih vegetacija za pšenicu skoro godinu dana.
U 1 tretmanu po potrebi ubacujem fungicid, u 2 kada je razvijen list zastavicar po meni je najbitnije prskanje jer se zasticuje listovi koji nose najveci deo prinosa prosle godibe od 2 do 3 proslo 10 dana. Svako radi kako mu je volja

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Hmmm pa prihrana i zastita(prvi tretman) se radi kad zito krene u vlatanje 1-2 kolence,tu se steluje prinos,kada prskas klas stitis i zastavicar koji je bitan,a lisce se stiti na jecmu...Ove godine ce sasvim dovoljno biti 2x,bice mali razmak izmedju prskanja i najvecu ulogu ce igrati prva zastita.
 
Ja malo pre obilazio psenice,zaboravio da slikam.Bolesti ima na parcelama koje jos nisam prskao,trava lepo krenula,insekata nisam nasao.u subotu ide herbicid,preventivno insekticid(radi reda)i fungicid tamo gde nisam stigao pre kise da oprskam.u petak amosulfan
 
Ja sam prošle godine prskao 28.03 sa kombimacijom 0.4l Bonaca + Tezis + Presing i bilo je ok. Bonaca je isto što i Tomigan, samo drugi proizvođač. Ako ima korova prskaj. Ne znam na koje ciljaš sa Tomiganom? Ja bih sačekao nekoliko dana da se pšenica opasulji od ovog mraza.
 
Ja sam uvek išao sa dva tretmana. Do sada nisam imao problem sa nekim napadom lista zastavičara (neka tako ostane uvek). Drugi tretman idem kad po uvratinama se ponegde pojavi da cvetava polako i tada idem uvek sa Syngentinim Amistar extra. Za sad mi je sve ovo uspevalo. I bude mesec dana (+ koji dan više) između dva prskanja.
 
Ja sam prošle godine prskao 28.03 sa kombimacijom 0.4l Bonaca + Tezis + Presing i bilo je ok. Bonaca je isto što i Tomigan, samo drugi proizvođač. Ako ima korova prskaj. Ne znam na koje ciljaš sa Tomiganom? Ja bih sačekao nekoliko dana da se pšenica opasulji od ovog mraza.
Je l ovo po jutru?
 
Nazad
Vrh