Evidencije za vodjenje prasenja i uzgoja svinja

djjova

Član
Učlanjen(a)
18 Avg 2011
Poruka
813
Lokacija
Rača
Poštovani prijatelji, primetio sam da dosta proizvođača svinja ne vodi nikakve evidencije u vezi prašenja, odgoja i tova svinja, a neki ih vode u priručne evidencije.
Daleko je mali broj onih koji imaju exell tabele za vođenje, a o programu proizvedenom za to da i ne pričamo.

Temu sam otvorio kako bi ukrstili svoja mišljenja o različitim evidencijama i kako bi iznedrili najbolja rešenja za to.

Smatram da ozbiljan poljoprivrednik treba da ima evidenciju o prašenju kada su krmače osemenjene kada je prašenje bilo koliko prasadi itd...
 
- - - - - - - - - -

Poštovani prijatelji, primetio sam da dosta proizvođača svinja ne vodi nikakve evidencije u vezi prašenja, odgoja i tova svinja, a neki ih vode u priručne evidencije.
Daleko je mali broj onih koji imaju exell tabele za vođenje, a o programu proizvedenom za to da i ne pričamo.

Temu sam otvorio kako bi ukrstili svoja mišljenja o različitim evidencijama i kako bi iznedrili najbolja rešenja za to.

Smatram da ozbiljan poljoprivrednik treba da ima evidenciju o prašenju kada su krmače osemenjene kada je prašenje bilo koliko prasadi itd...

Izvini sto sam ispao neozbiljan, ali ja tebe nista nerazumem prijatelju, jel si ti mislio na evidenciju vezano za (liniju) genetiku ili jednu uopstenu (prakticnu) evidenciju koju neverujem da nemoze da posluzi bas svakome ko ima bar 10ak krmaca. Izvini ali tvoja slika je sa malom rezolucijom pa nisam najbolje shvatio o kakvoj evidenciji je rec.
Hvala
 
Nemoj da me shvatis pogresno ali smatram da svaki proizvodjac treba da vodi bar neku vrstu detaljnije evidencije kako bi na kraju mogao da analizira svoje rezultate i da pokusa da poboljsa rezultate.

NPR ja sam pre nego sto sam radio intenzivnu proivodnju radio kako su me moji naucili, alisam analizirajuci predhodna prasenja odgoje i tov shvatio gde se moze unaprediti. Prasad sam zalucivao sa sedam nedelja i 12 kilograma. Krmace su kasnije ulazile u estrus a prasad u toj dobi tesko prelazila na cvrstu hranu. Sada zalucujem na 4 nedelje sa 7,5 do 8 kilograma i u toj dobi stres na prasad manje ima efekta, kramace ranije ulaze u estrus itd

Suma prasad sa 75 dana imaju 27-30kilograma krma;e se prase 2.44 puta godisnje sa zalucenih 12,7 praseta ukupno 31 godisnje.

Ponovo objavljujem evidenciju.

https://lh5.googleusercontent.com/-...AAAAAOc/S8Bu_QEUGbI/w958-h539-no/DSC02079.JPG
 
Da li su ti kartoni isti kao moji iz gornjeg posta ili imas nesto bolje?
 
Ja imam samo tri krmace, pa uspevam jos da zapamtim.Ko ima farmu, sigurno ce mu biti od velike pomoci a vremenom i isplatiti:ppozdrav:
 
U pocetku su bili drukciji formulari, a ovo su zadnje vazeci formulari, a njih sam dobijao od selekcijske sluzbe RS, naravno po par primjeraka, a onda kasnije samo umnozis i vodis uredne papire. A dobijam posticaje shodno pravilniku za tekucu godinu, stim da svaka Krmaca mora biti umaticena u drzavne knjige i imati svoje porijeklo, svaki nerast koji je oplodio krmacu mora biti upisan u maticne knige muskih kvalitetno priplodnih grla. A knjige vodim od 2002. tako da bez evidencije nema nista, a za psticaje se dobija druga papirologija i posticaji se odnose za krmace sa 3 ili vise prasenja, i za nazimice da bi ostvario posticaj, je uslov da imas minimalno 50 krmaca sa 3 ili vise prasenja. Mislim da sam uspio priblizno pojasniti kako funkcionise sistem :D . Veliki pozdrav
 
Republika Srpska se vidi da je posvetila dodatnu paznju maticnoj evidenciji kod nas slucaj nije takav, radi ko kako hoce i zna. Dobri su kartoni koristice i meni za neke nove evidencije.
 
U saradnji sa programerom postojeceg programa sam dogovorio izradu programa za vodjenje evidencije krmaca. Potrebne su mi ideje ...
 
@djjova...
trebao si reci programerkom a ne programerom ..mozda ce narod biti vise zainteresovan :D Salu na stranu , evo malo da se pohvalim da smo na dobrom putu da uradimo nesto korisno . Upravo trazim jos neke dodatne informacije koje trebam ubaciti u program pa naletela na ovu temu . Za 2-3 dana ces dobiti test verziju , pa kao sto smo se i dogovorili , kada je pregledas i testiras radim dalje , tako da svi koji su ucestvovali u ovoj temi kao i svi koji su zainteresovani da svoju evidenciju podignu na visi nivo i rade sa lakocom putem softvera mogu da se jave na pp ili na broj 069636905 (ime mi je Sofija) i da daju svoje predloge kako bi pomogli i ubrzali izradu vec pomenutog softvera i da se informisu o samom programu. Ako sve bude kako treba za manje od 20 dana stabilna verzija ce se naci na trzistu, a djjovi prepustam da govori o saradnji samnom i nacinu na koji poslujem sa korisnicima mojih programeskih paketa za poljoprivrednike . prijatnu i laku noc zelim svima . Sofija Jovic
 
Nadao sam se boljem odzivu. Nešto mi nisu zainteresovani. Mislim da je tema više nego potrebna, i da samo unakrsnim mišljenjima možemo da iznedrimo najbolje rešenje.
Poz
 
Nazad
Vrh