Elektricna merna grupa

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.395
Lokacija
Stara Pazova
Mozda neki i ne znaju sta je merna grupa,a oni koji znaju i eventualno je poseduju umesto klasicnog elektro brojila,mogu biti od koristi savetima za i protiv iste.Koja je cena celokupnog prikljucka,vrste,snage itd.Malim potrosacima se sigurno ne isplati,ali vecima sigurno da.Od grejanja na struju,preko velikih potrosaca ekstrudera,peletrirki,susara za duvan ivoce,napajanje farmi i slicno.
http://www.minel-automatika.co.rs/08/minel_automatika_08_MG.pdf
 
Sta ja tu mogu da biram, kada su brojilo izbacili napolje u zajednicki orman. Ustvari ono staro koje je bilo u ormanu na kuci dali mi da se igram, a oni u onaj orman napolju postavili svima digitalna brojila.
 
Merna grupa je za velike potrosace,koji bi ulazili u crvenu zonu.Nema zona,ali ima fiksnu mesecnu pretplatu u zavisnosti od maksimalne angazovane snage.Tu snagu nesme da predje.Sat meri osim kilovata tzv.vrsnu,tj maksimalnu potrosnju.Ako se taj vrh predje,placaju se kao neki penali,ali je zato cena osnovnog KW smesna.Znam tipa,koji je susaru za duvan sa gasa prebacio na struju i kaze greje kucu,za iste pare.
Pa zamisli ko trosi 3,4 ili vise KW,koliko bi kostala ta crvena zona.Cak i tu ima neka tzv pekarska varijanta,gde je nocu mnogo jeftinija.Zato sam i pokrenuo ovu temu,jer tu ima vise varijanti snage i vremenskih ogranicenja,pa bi bilo od koristi da neko ko zna vise o tome,napise koju.
 
Mi sada imamo od 23 sata pa do 7 ujutro mnogo jeftiniju struju i ja sam je koristio za termo pec. Sve masine koje imaju grejace a odlozen start ostavljamo da rade nocu. Ovo o cemu ti pises je sigurno neka druga varijanta za daleko vece potrosace.
 
Merna grupa je i dobra i losa. Najveci problem je MAKSIGRAF koji meri maximalno angazovanu snagu tokom 15 minuta.Ja je imam ali kao drugi sat u kuci kojeg za grejanje koristim iskljucivo decembar-mart,i maxigraf mi je 3,8 KW x700 nesto dinara i pllus koliko kilovata potrosis.U prelaznim mesecima grjanje vratim na obicno digitalnoo brojilo SAGEM i ostajem u okvirima do crvene zone.Da naglasim da mi je grjanje TOPLOTNA PUMPA i u najhladnijim mesecima maximalno potrosim do 1500KW/mescno. To da umesto obicnog imate mernu grupu u kuci je lose jer zamislite da se pogode tokom 15 in. vise potrosaca,bojler,pegla,sporet itd ocas posla moze se nagurati veliki iznos maxigrafa.Za velike potrosace je Ok ali verujte da nije tako bas dzabe,jedino nema bezobrazne cene kilovata kao sto je u crvenoj zoni
 
Od prosle godine marta meseca mi se dogadja da imam uvecanu vrednost maxigrafa. Nista nije menjano i ranije sam imao maxigraf 3,6-3,8 KWh a sad 4,77-4,88. Desilo mi se u decembru da nisam koristio nista i imao sam na maxigrafu ocitavanje od 1 kwh pa sam ih zvao i promenili su mi sat,stavili neki novi, gredao sam tokom prslog meseca bilo je tohg dana 3,77 kwh a na kraju na racunu(a i na brojilu ) se pojavilo 4,77.
Kako da dokazem da elektrodistribucija vara i krade nas ???
Ponavljam nisam nista menjao niti dodavao potrosace !!!
Kako je moguce da bez potrosnje,nista nije ukljuceno na brojilu ima ocitavanja maxigrafa !?!?!
Pomagajteeeee ko se razume u strujuuuuu
 
Poslednja izmena od urednika:
Bas zanimljivo.To je stvarno pitanje za strucno osoblje,a mozda i za advokata.
Problem je sto ja nemogu da stavim nikakvu kontrolu pre sata jer je to naravno blombirano. Dakle sta i kakvu struju oni meni isporucuju u brojilo i sta izaziva to da jednostavno maxigraf "skoci" nemam nacina da proverim.
Sigurno da ima nesto.......pa zar nije bila afera mislim prosle godine 2013 u decembru da su ljudi u blagom decembru dobijali daleko vece racune nego predhodnih meseci ili godina....nesto ima....samo ajd nek neko iz struke odgovori ???
 
Poslednja izmena od urednika:
Moguce da je napon u pitanju je sto je manji napon potrosac trosi vise struje . Za merenje napona koristi neki pouzdani unimer jer vecina laze i varira izmereno u zavisnosti od napona baterije unimera .
 
Sa manjim naponom bi ti bio i manji maksigraf. Moraš da proveriš sve potrošače u kući, isključi iz struje sve što ne koristiš. Često ljudi zaborave, pa uključe neki manji potrošač i dignu maksigraf. Ne može elektrodistribucija da to uradi.
 
Sa manjim naponom bi ti bio i manji maksigraf. Moraš da proveriš sve potrošače u kući, isključi iz struje sve što ne koristiš. Često ljudi zaborave, pa uključe neki manji potrošač i dignu maksigraf. Ne može elektrodistribucija da to uradi.

On se i postavlja zbog as. motora koji ako se muci u opterecenju vuce vecu struju da odrzi obrtaje shodno tome i srednja vrednost aktivne energije je veca, tj ocitavanje maxigrafa .
 
Kakva srednja vrednost aktivne energije? Jel ti znaš šta je merna grupa? Šta ti znači "muči u opterećenju"? Jel ti imaš veze sa elektrotehnikom?
 
Sa manjim naponom bi ti bio i manji maksigraf. Moraš da proveriš sve potrošače u kući, isključi iz struje sve što ne koristiš. Često ljudi zaborave, pa uključe neki manji potrošač i dignu maksigraf. Ne može elektrodistribucija da to uradi.
Kole prijatelju, lepo sam napisao da nema nista dodatno ukljuceno a i tako je napravljeno da samo jedan trofazni konektor postoji na mernoj grupi koji je pored toplotne pumpe i da sam se za...bo nemam gde da ustekam da bi dodatno trosilo.
Vise verujem u Telnet-ovu teoriju da muckaju sa naponom i tu izazovu brojilo da "skoci"
 
Prvo, ne nerviram se, drugo, mora malo i da se uči u školi, ne može sve preko googla ...
Ovaj što je pisao tekst je mislio na maksimalnu ANGAŽOVANU snagu, "aktivna energija" kao termin ne postoji ...
Treće, zašto bi blokirao rotor elektro motora? A i da ga blokiraš, termin "muči se" takodje ne postoji u elektrotehnici ...
Ima još svašta, ali imam pametnija posla ...

- - - - - - - - - -

Kole prijatelju, lepo sam napisao da nema nista dodatno ukljuceno a i tako je napravljeno da samo jedan trofazni konektor postoji na mernoj grupi koji je pored toplotne pumpe i da sam se za...bo nemam gde da ustekam da bi dodatno trosilo.
Vise verujem u Telnet-ovu teoriju da muckaju sa naponom i tu izazovu brojilo da "skoci"


Uzmi amper klešta pa izmeri, to ti je najlakše ...
 
Vako, kada motoru blokiras rotor on se ponasa kao kratak spoj jel. shodno tome kada je napon manji obrtno mag polje je slabije i klizanje rotora je vece . Tako je i potrosnja veca . Vecinu zivota sam proveo sa knjigom, unimerom i tastaturom u rikama a i ispred imena mogu da napisem ing. elektronike i telekomunikacija .
 
Možeš da napišeš šta hoćeš ispred imena, ne znači da sve znaš ... a naročiti elektroenergetiku. Drži se ti slabe slabe struje kolega ...
 
Naravno da neznam proslo je dosta vremena od ispita . Ja sam dao kao mogucnost na sta da obrati paznju nije glup nakon par merenja u zavisnosti od napona moci ce da zakljuci dali je zbog toga ili ne . Ovo je sa moje strane . Ti kao strucnjak ponudi resenje tacno definisano zasto i kako da te ljudi razumeju a ne da tvrdis da imas pametnija posla a umesao si se u diskusiju i muljas recima . Ovo nije politika batice da puno pricas a ne kazes nista ...
 
Nazad
Vrh