Egipćani kupuju traktore,kombajne itd...

pecinci

Član
Učlanjen(a)
2 Avg 2013
Poruka
130
Lokacija
pecinci
pre desetak dana imao sam poziv za kombajn od jedne zene,sedim ku kaficu i pijem kafu i doticna gospodja zove,,dobar dan,, dobar dan,,
prvo nije znala sta trazi ali smo se na kraju sporazumeli.pita me gospodine vi prodajete kombaj,na moju potvrdnu rec poce prica..
u kakvom je stanju,godina itd. i nemalo na kraju razgovora pita ona mene recite mi koliki je zahvat u kukuruzu ja na to pa pet redi je heder,a ona pa da ali vi ste napisali da je zahvat 4,6.koliko to hvata redova kukuruza .objasnim joj da je to u metrima za zitnu adaptaciju i ona mi kaze razumela sam vas..docicemo sutra do vas...

mislio sam da me neko zeza i na tome je ostalo.
sutra oko 12sati isti broj zove i kaze mi,gospodine mi smo u vasem selu dosli smo da vidimo kombajn.
docekam ih na ulici,staju kola muskarac stariji oko 60+ god.i zena oko 50god.iza njih dva coveka cudne puti ni crni ni beli
cutim i rukujem se sa njima i vidim da nisu nasi,usli smo u dvoriste i nismo ni dosli do kombajna jedan od njih nesto mrmlja
pitam ga sta je on nesto nerazumljivo rece,gledam belo i pitam tu zenu sta se desava ...na to ce ona na engleskom njima u cemu je problem..
ne mogu da se sporazumu i jedan od njih dvojice vadi telefon i meni pokazuje sliku od kombajna,oni traze kombajn new holland za silazu...
jbt..objasnim joj da se to kod mene u kraju jako retko koristi i da ima samo jedan covek i to ne znam koje marke.pogledam na oglase i nadjem joj jedan u krusevcu...pitam tu zenu odakle su oni ona mi rece za su iz Egipta....
sad vi meni recite koja je to caka i koja je to racunica terati toliku masinu u Egipat
:sta::sta::sta:
 
vec su oterali rakovice 60 za egipat,kamione mercedese 1990 god. za siriju i poluprikolice sa tri osovine,a stare Dafove za Keniju:ppozdrav:
 
Dopuna,oterali su sve vrste rakovica 60,65,76(to najvise traze ali nema)ali sve bez prednje vuce,bez kabine i sa cetvrtastim krilima(moze i neka da uleti sa ferdza krilima),a za kombajne prvi put cujem.Bas cu da pitam ovom mog komsu kakva je to sad kombinacija.

- - - - - - - - - -

ok.slazem se sa tim ali me interesuje gde je tu rezon,nije egipat tu ....
Ma tu je,odmah preko mora:osmeh:
 
Mirko, a gde u Pocerini je to glavno otkupno mesto? Kod tebe u selu?
I šta rade sa tim traktorima, ako ne rade zemlju?
 
Rajke su se pokazali kao dobri traktori za njihove klimatske uslove(ne greju se,itd.) i ta saradnja IMR-a i Egipta već traje od 1961 godine,i Egipćani se navikli na naše Rakovice.Kod njih 50% naroda se bavi poljoprivredom na 5% kvazi "plodne" zemlje se proizvodi pamuk,krompir,itd...Zbog velikog siromaštva tamošnjih poljoprivrednika sada počinju udruženo(2-3) njih da kupuju polovne Rakovice i polovnu priključnu mehanizaciju da bi olakšali sebi proizvodnju jer su dosad sve radili ručno i pomoću životinja.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
U Keniji su dobili donaciju iz EU sa starim pogonima iz fabrike DAF ali nisu dobili licencu pa nemogu da ih sami proizvode.Zato ih otkupljuju sve stare i rashodovane pa ih reperiraju.
 
Tatin drug imo kamion mrcedes,pre doso da kupi neki iz tutina,kaze izvozi za siriju.Oni se pogodili i taj mu dao 500e kapare i kaze dolazi za 15dana,proslo od toga par meseci i nadje ga tatin drug,da vidi uzimali ga,onaj kaze propali poslovi sa sirijom i odusto
 
Ja i dalje mislim da se te Rakovice repariraju i prodaju kao nove kod nas ili izvoze. Nesto mi cudno da je Rakovica nova bas toliko osetno jeftinija od IMT-a.
To je samo moja "hipotenuza" .
 
Nazad
Vrh