Duvači / usisivači lišća

dejan 351

Zaslužan član
Učlanjen(a)
18 Dec 2010
Poruka
5.430
Lokacija
Smederevo
Prilično zahvalna alatka koja je potrebna svakom domaćinstvu.U zavisnosti od snage, vrste motora (motorni, električni), tipa (ručni ili leđni), pored svoje osnovne namene, nalaze primenu i u izduvavanju polj. mašina i raznih drugih situacija.Prošle godine naiđoh na akcijsku cenu ovog STIHL-a (BG50)...Mali potrošač i dosta lagan....jako koristan.




 
Koliko je korisna funkcija usisavanja? Takodje mislim da za lišće i veće površni mnogo su praktičniji modeli koji idu na ledja.
 
Da, kao usisivač manji modeli pokazali su se kao dosta skromni po pitanju učinka...Izduvavanje na gomilu, pa u kakav big beg ili prikolica.Leđni duvači su dosta jači, ali i skuplji...Lakši su za duži smenski rad (radim sa njima već 6 godina).Ovi jednoručni su više za domaćinstvo, kao što napisah u naslovu teme.
 
Poslednja izmena:
Plus, kod usisavanja je dosta bitno da ne prođe neki kamenčić...on ošteti nož koji je dosta nežan a koji melje lišće da bi više stalo u onu torbu.
 
Koliko bi para bio korektan usisivac lisca, da ga odmah i secka i ubacujuje u vrecu, po vasem misljenju?
Muku mucim sa liscem u jesen kad krene kosava i suvo lisce, svakih par dana imam po nekoliko dzakova, lozim u pec za centralno, nosim na njivu ako je mokro, evo od jutros sam skupio vec dva djubretarska dzaka, a nisam juce skupljao npr
 
Korektan (kvalitetan) usisivač je naravno STIHL , oznaka mu je SH 86...ali treba spremiti i dosta para...oko 44 000 dinara.Postoje i Villager varijante...oznaka VBV 230 E, cena oko 18 000 dinara.
 
Имам ја један "једноручни" електрични са функцијама дувања и усисавања и после пробе, чисто да видим како та функција ради и... ради, да не грешим душу, али на тим мање габаритним дувачима/усисивачима мислим да је то усисавање и ситњење лишћа траћење времена за површине веће од баштице са зумбулима.

Тек ове јесени сам имао пролику да дувач употребим наменски - за дување лишћа. То верујем да сви дувачи лепо раде, па тако и оавј мој. Док кажеш пиксла "згомилаш" лишће (било ситно брезово или багремово, било крупно орахово), па завршиш уобичајеним утоваром и одвожењем тог лишћа.
 
Zato i pitam za to usisavanje. Nekako mi nedeluje da će baš dobro da funkcioniše. Možda ako se lišće prvo naduva na jednu gomilu pa se onda usisava?
Postoje i Villager varijante...oznaka VBV 230 E, cena oko 18 000 dinara.
Onda bolje dodati još 4000 din i uzeti ovu varijant što ide na ledja.
Koliko bi para bio korektan usisivac lisca, da ga odmah i secka i ubacujuje u vrecu, po vasem misljenju?
Muku mucim sa liscem u jesen kad krene kosava i suvo lisce, svakih par dana imam po nekoliko dzakova, lozim u pec za centralno, nosim na njivu ako je mokro, evo od jutros sam skupio vec dva djubretarska dzaka, a nisam juce skupljao npr
Jbg. ko ti kriv kad si iz Vršca. :) Evo i ja ću da poludim od košave ovih par dan kolku nam duva. Mislm da neme dosadnijeg vetar od tog našeg. Kad krene sa juga pa nestaje 2 nedelje. Utiče bre na psihu. Nije ni čudo što imamo ludaru, a na samo 60 km ima je i Kovin. :)
Mani nekako ovaj deluje OK : https://www.technomarket.rs/villager-vb-5290-e-motorni-duvac-za-lisce. Mislim svakako da je Stihl bolji al je zato skoro 4 puta skuplji.
 
Poslednja izmena:
Аха, дува и код нас. Баш прекјуче на радију објавили забрану изласка на улицу онима који немају метер живе ваге - да и' не одува. ;)

Мислим да нећеш нешто да се овајдиш за било којим усисивачем (и уситњивачем) која није на четири точка (они тракторчићи-косилице). Имам три ора' у авлији и то је маса лишћа да се.... дефецираш. То не стаје у оне врећице на ручним и ношеним дувачима.
 
Ja na kontra strani, dobijam jos i lisce od komsije, ako otvorim kapiju, ode sve u supe :)
Inace ovde u vs sad mere brzinu vetra sa lancem :)
 
Razmisljam o kupovini duvaca za lisce, a pokusavam da pronadjem i opravdanost kupovine jer nemam bas neke preke potrebe za njim:D, mada verovatno, kada ga imas pronadje se i razlog za njegovu upotrebu...
Nemam drveca po dvoristu(bice posadjeno par u nekim narednim godinama) osim jedne jele od koje bude iglica po betonu kada duva malo jaci vetar, a nemam ni polj. masine...:)

Nabavka ovakvog uredjaja mi je pala na pamet, jer kada kosim trimerom pored jednog dela ograde na strani do puta, trava se razbaca po asfaltu koji je jako blizu i glupo mi da tako ostavim, pocistim metlom, al' ovako bi brze i efikasnije, takodje ista situacija je i po dvoristu, kada prodjem trimerom pored staza, a imam i dosta betoniranog dela.
Znaci, verovatno bi se koristio par puta mesecno od proleca do jeseni.

Prvo sam mislio neki na baterije, ali vidim da su oni svi slabiji od motornih u slicnom cenovnom rangu, elektricni na kabl ne dolazi u obzir jer je veliko dvoriste i dok bi razvukao motalice, pre bih sve sredio metlom...

Ima li neko iskustva sa Villager VBV 230 E, da li on ili Stihl BG 50?!:unsure:

Kod Villager-a mi se svidja sto ima pljosnati zavrsetak na vrhu cevi u odnosu na ovaj Stihl i mislim da je efikasnije prilikom duvanja, znam da ima i usisavanje, ali to verovatno ne bih ni probao nikada, a i po specifikacijama deluje jaci.

Ima li neko preporuku ili iskustvo sa jos nekim modelom?
Smatram da nema razloga da dajem 40k ili vise za ove moje "potrebe"...
 
Poslednja izmena:
Aj priznajte da svi koji kupujete duvač da bi ga koristili za lišće radite to jer vas je žena naterala? :) :D :)
I je ne znam ženu kaja može da počisti to lišće nekih 3 puta za tih mesec+ dana kad opada nego svakih 2-3 dan i onda krenu da pizde što moraju da čiste toliko. :)
Narvano prvi predlog im je "Ovo drvo mora da se izvadi". Kad je pitaš zašto? Ona ti kaže ne treba drvo tu. Pa posle "dižu žile putanju ili kuću". Pa onda "pašće grane na krov i razbiti crpove". (Naravno kad se popneš i odsečeš te problematične grane rizikujuću da ti sam padneš od gore i polomiš nešto, problemi naravno ne prestaju :))
Uzalud se trudiš da joj objasniš da je jako lepo imati drvo pored kuće, kako štiti od vetra, a da ne pominjem vrućunu koja bi leti bili da nije te lepo formirane krošnje.
Narvano jedine opcije koje ti ostaju su:
1) Izvadiš drvo i usereš 25 godina koje je isto raslo. (pritom ispadneš totalni papučar :)...+ račun za klimu znatno poraste)
2) Mutiš ženu na raznorazne načine da će isto biti rešeno i to radiš sve dok lišće ne opadne i ona potpuno zaboravi na te "probleme".
3) Odresiš kesu i više kupiš taj duvač prilikom čega taj posao sad pada na tebe jer lakše ti je da izduvaš to lišće na brzinu nego da joj svaki put objašnjavaš kako se taj koristi duvač za lišće.

Priznajte da je bar još neko ima barem sličnu situaciju. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Ja sam je imao sa tri različite žene. Totalno nezavisne jedna od druge majka, tetka i ova moja. :ROFLMAO:

Uz svo dužno poštovanje prema ženama sposobnim za ... da kažem muške poslove, Nisam sexista.
 
Poslednja izmena:
Imam STIHL BG 50 već par godina...odlična i lagana mašinica.Koristim ga, pored navedenog lišća i trave sa betona i asfalta, za izduvavanje traktorske kabine i još sitnih poslića.
 
ja sam pazario pre 2 godine polovan Ryobi za 5000din,ali je kombinovan duvaljka i usisivac... Ne duva bas nesto extra ali radi posao po dvoristu,imam u planu da kupim samo duvaljku (nemam potrebe za usisivacem) gledam Villagera... dali neko ima iskustva sa villagerom?
 
Nazad
Vrh