Držanje svinja u dubokoj slami

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.963
Lokacija
Beograd
Ovakvo gajenje svinja je relativno novo ali već postoje brojna istraživanja i pozitivni rezultati.
Sistem je da se u skoro bilo kakvom objektu tri četvrtine drže pod stalnim malčem od slame kukuruza itd, počevši od početnih dvadesetak santimetara na koje se dodaju novi slojevi preko cele površine ili samo preko delova koji su mokri od fekalija. Jedna trećina je betonirana ili sl. i na njoj su hranilice i pojilice.
Objekat može biti na goloj zemlji, masa slame se kompostira i greje svinje čak se mora paziti da ne dodje do pregrevanja.
Posle završenog turnusa se podloga vadi, može se odmah razbacivati ili ostaviti da još dozre. Prostor se nastire novim slojem.
Popularno je postalo zbog sve većeg nedostatka adekvatnog prostora gde smrad ne smeta okolini.
Prednosti: jeftin poluotvoren objekat, nema smrada, nije potrebna jama za djubre, nije potrebno grejanje i aktivna ventilacija, kvaletetno višenamensko djubrivo sa puno humusa.
Nedostaci: više manuelnog rada, više slame, pregrevanje leti.

35l6ty1.jpg


Puno materijala za čitanje ako nekoga zanima...

http://www.misa.umn.edu/vd/publications/HYW3_Production Options.pdf

http://www.sare.org/publications/hogs/prod_sys02.htm

http://www.p2pays.org/ref/21/20975.htm

http://attra.ncat.org/attra-pub/omhog.html#deepstraw

http://attra.ncat.org/attra-pub/summaries/hooped.html

http://researchrepository.murdoch.edu.au/443/2/02Whole.pdf
 
Pa meni je bila interesantna priča kad sam na išao na nju jer u selu ima jedan pametnjaković koji je napravio farmu za više stotina komada koja smrdi na kilometre. Naravno najbliže komšije popizdele pa ga prijavile i morao je da zatvori. Ja sam jedno kilometar i po od njega ali kad dune vetar, stvarno ti dodje muka.
Samo je pitanje znanja i dobre volje da li možeš da rešiš problem na obostrano koristan i prihvatljiv način. Mogao je i da napravi biogas digestor, i to bi svelo smrad na prihvatljivu meru.
 
Evo ga jedan drugi sistem, više je u pitanju držanje krava na dubokoj slami, ustvari nije u pitanju samo slame već uopšte suv ugljenični materijal. piljevina, mleveno granje itd. Nabacuje materijal po potrebi i razbacuje malo kukuruza i seno u tankom sloju. Krave ostaju u štali 120 dana posle ubacuje svinje koje riju po materijalu u potrazi za fermentiranim kukuruzom i senom ujedno aerišu i prave kompost koji se skida u slojevima.


Ima još puno videa o Polyface farmi na youtubu pa pogledajte, veoma interesantno...


Malo sam zaboravio na ovu temu pa sam ostao dužan odgovore.
@Francuz, on već ima bazene za osoku tako da je doradjivanje do digestora minimalna investicija.

@None verujem da nije nova stvar ali su novi materijali i znanje koje se koristi da bi se dobile višestruke koristi.

@Gačević, bitno je da ima dovoljno slame koja upija osoku i fermentira i vezuje azot. Svinje ko svinje verovatno malo grickaju i riju gornji sloj ali ne zalaze dublje.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da je ovo je jako dobro.Naročito u hladnim danima i manjku prostoru Moje iskustvo je, kada ćale ne čisti nego samo dodaje slamu u svinjac,da svinje stalnim prevrtanjem slame delimićno suše slamu. Zatim mnogo manje 'padaju' na zadnjicu zbog betona koji im ne odgovara jer su papkari, gaze većom površinom i prija im. Toplije im je i skoro da su duplo više vremena u pokretu zanimajući se prevrtanjem i traženjem. Tu je i celuloza koja im ponekad zatreba, koji uvek grickaju. Usitne slamu tako fino da i nije teško čistiti.
 
Pogrešio sam video, evo ga pravi na kojem se vidi koliki je sloj i kakav je.... ima ih toliko puno....


Ovo je štala u kojoj drži sto krava, ima i druge veće i manje. Jasle se podižu ili spuštaju po potrebi kako gomila raste. Prasiće kupuje i drži ih dok ne stignu 120 kila, zadnjih mesec dana ih drži u šumi gde opet odradjuju posao riljanja. Tako se u šumi pospešuje rast niskog rastinja i mladica, inače bi sloj lišća ostao na površini i malo šta bi moglo da raste.
Čovek razmišlja permakulturno, nikad ne raditi nešto što ima samo jednu svrhu i korist. :)
 
Nesto kao odgoj ovaca, kad cistim jednom u 6 meseci, generalno, donji slojevi su u poodmakloj fazi zgorevanja.
 
U ovom periodu smenjivanja toplog i hladnog vremena, kod ''lenjog'' odgajivača, čini mi se da primećujem lepo raspoloženje u svinja . lepo se a i lakše popakuju i utople za odmaranje preko noći. uživaju!
 
Ja isto drzim svinje u slami,svaki dan na njih 30 u svinjcu 1-2 bale slame i nema zime :ppozdrav:
 
Klasični sistem ali sa integrisanim korišćenjem otpada, preradom vode itd.....

 
Nazad
Vrh