Dnevnik radova

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.542
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Nesto mi sinulo u glavi ovih dana pa rek'o da se prvo cujem sa clanovima sta misle da napravimo semu-tabelu sta smo radili na njivi,sta smo ulozili i koliko smo dobili.
Tema bi bila stalno zakljucana clanovi koji su voljni da daju svoje rezultate moci ce da se jave nekom od nas moderatora i mi cemo objaviti znaci plan tj sema za popunjavanje je ovakva:
Posejana kultura npr Soja 2011
Tip zemljista,klasa: Cernozem,smonica...
Predusev sta je bio...
Predsetvena priprema: pa pise Pera Peric orao sam u seprembtembru na 25cm,u februaru sam presao drljacom i zatvorio brazdu i polovinom aprila presao spremacem.
Setva: sejali smo na 70cm razmak je 2cm ili xxxx biljaka po kj/ha i sejali smo tu i tu sortu.
Djubrivo i herbicidi: zaorali smo 50kg/kj ureje i u prolece smo pre setve bacili 85kg/kj mesavine 3*15,pre nicanja smo oprskali dubinsko tim i tim,kada je soja dosla u fazu 5 lista pojavili su se ti i ti korovi tad smo prskali tim i tim,dodali smo (ili nismo) tu i tu folijarnu prihranu.
Padavine:u maju kada je nicala je palo 80l/m2 kise,u junu kada je bila u fazi cvetanja nije bilo kise....
Na kraju prinos i to bi bilo to.
Znaci u najkracim crtama izneti sta se radilo,koliko je rodilo,mozete i paritete izneti tako da nam ostane kao dnevnik za godine koje dolaze.
Ono sto je bitno jeste da se jave ljudi iz razlicitih regiona i oni koji su imali jako los i oni koji su imali super prinos,moze jedan clan da navede i 2 njive ako je razlicit prinos a priblizna agrotehnika.
Za detaljnija pitanja cemo i dalje koristiti temu npr za ovu godinu Soja 2011 a ovo cisto da nam stoji kao podsetnik,jer su one teme preobimne.
Sta kazete na ideju,ne kosta nista a moze puno da pomogne.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: zis
Odlična ideja. Tako se može upoređivati i generalno unaprediti celokupna agrotehnika.
 
Evo kako izgleda kad ideja pocne da se sprovodi u praksu,zaboravio sam jos dodati da li je mineralno djubrivo bacano odokativno ili je radjena analiza pa djubrivo uneto u zemljiste po preporuci.
Moram da se zahvalim clanovima koji mi pomazu da ovu ideju sprovedemo u delo,ako ima jos voljnih kolega koji vode evidenciju nek se jave da objavimo.
http://poljoinfo.com/showthread.php?4579-Evidencija-u-proizvodnji-psenice-rod-2011.
http://poljoinfo.com/showthread.php?4580-Evidencija-u-proizvodnji-psenice-rod-2007.
http://poljoinfo.com/showthread.php?4590-Evidencija-u-proizvodnji-suncokreta-rod-2007.
http://poljoinfo.com/showthread.php?4592-Evidencija-u-proizvodnji-soje-2011.
 
Nesto mi sinulo u glavi ovih dana pa rek'o da se prvo cujem sa clanovima sta misle da napravimo semu-tabelu sta smo radili na njivi,sta smo ulozili i koliko smo dobili.
Tema bi bila stalno zakljucana clanovi koji su voljni da daju svoje rezultate moci ce da se jave nekom od nas moderatora i mi cemo objaviti znaci plan tj sema za popunjavanje je ovakva:
Posejana kultura npr Soja 2011
Tip zemljista,klasa: Cernozem,smonica...
Predusev sta je bio...
Predsetvena priprema: pa pise Pera Peric orao sam u seprembtembru na 25cm,u februaru sam presao drljacom i zatvorio brazdu i polovinom aprila presao spremacem.
Setva: sejali smo na 70cm razmak je 2cm ili xxxx biljaka po kj/ha i sejali smo tu i tu sortu.
Djubrivo i herbicidi: zaorali smo 50kg/kj ureje i u prolece smo pre setve bacili 85kg/kj mesavine 3*15,pre nicanja smo oprskali dubinsko tim i tim,kada je soja dosla u fazu 5 lista pojavili su se ti i ti korovi tad smo prskali tim i tim,dodali smo (ili nismo) tu i tu folijarnu prihranu.
Padavine:u maju kada je nicala je palo 80l/m2 kise,u junu kada je bila u fazi cvetanja nije bilo kise....
Na kraju prinos i to bi bilo to.
Znaci u najkracim crtama izneti sta se radilo,koliko je rodilo,mozete i paritete izneti tako da nam ostane kao dnevnik za godine koje dolaze.
Ono sto je bitno jeste da se jave ljudi iz razlicitih regiona i oni koji su imali jako los i oni koji su imali super prinos,moze jedan clan da navede i 2 njive ako je razlicit prinos a priblizna agrotehnika.
Za detaljnija pitanja cemo i dalje koristiti temu npr za ovu godinu Soja 2011 a ovo cisto da nam stoji kao podsetnik,jer su one teme preobimne.
Sta kazete na ideju,ne kosta nista a moze puno da pomogne.
Ko je isao na seminar Farm soft,dobio je program za vodjenje evidencije poljoprivrednog gazdinstva
Ja sam prezadovoljan sa programom,sve je obuhvaceno,a opet nista komplikovano
 
Ima ljudi koji nisu uspeli da dobiju besplatno program,a i cilj je razmena informacija tj da malo uporedimo ko je kako radio i sta je dobio.
 
Farmsoft program je dobar. Na zalost ko nije imao prilike da ga dobije besplatno, ako ga zeli treba da plati 149 eura.
http://farmsoft.rs/paketi/5-ratarstvo Paket za ratarstvo, za ostale pakete pogledajte cenu na sajtu.
Moje misljenje da investicija od 150 eura nije skupa za tako nesto. Slicno mozete da uradite u MS Excelu, ali ipak je za nijansu komplikovanije i zahteva vecu racunarsku vestinu.
Da kazem ovako, vestina potrebna za koriscenje Farmsofta 2, vestina za MS Excell 4, na skali od 1 do 5.
 
Nisam ja ideju shvatio kao evidenciju za sebe,nego razmena informacija.
Sta meni vredi da neko ima 100 programa i cuva za sebe,a nece da podeli to znanje koje je primenio u praksi.
 
Водите производне дневнике свакодневно.
Посебно је важно упознати тране корове који расту на Вашим њивама као и на околним њивама .Уписујте у дневник све што уочите макар вам се чинило неважним тог тренутка.На њиви нема неважног тренутка.И када комшија нешто ради у својој њиви и како то ради и....
И какве су комшијске увратине и да ли на њима расту домаћини cikada или неких других акрепа и баука.

Није срамота незнати....
 
Nazad
Vrh