Difembahija -- Dieffenbachia

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.360
Lokacija
Apatin
Dieffenbachia, to jeste difembahija je veoma popularna po našim kućama kao sobna biljka. Inače je difembahija biljka koja u sebi sadrži i otrovnih materija, pa se mogu čuti i priče da ih ne treba držati jer su otrovne. Ima ih nekoliko vrsta, od kojih neke mogu da narastu baš do impzantnih dimenzija.

Dieffenbachia.jpg



Difembahija se takođe i dobro i lako može razmnožavati, bilo iz izdanaka, bilo iz presečenog stabla. Takođe može ida cveta, ali samo ukoliko se zaliva na specifičan način.
 
Sve navedeno je tacno, ima u sebi otovnih materija .Dovoljno je dobro oprati ruke posle rada sa njom -jos nisam cula da je nekoga usmrtila-ipak malu decu treba cuvati od nje.
Veca nevolja je sto u nasu drzavu stizu bolesne, zarazene biljke-,,sklj,,-klase,zimi cak i polu smrznute, pa ih je jako tesko odrzati. Ona je vec specificna sama po sebi -trazi standardne uslove bez velikih varijacija-sto je veoma tesko izvesti u sobnim uslovima. Znam ljude koji su ih imali godinama,vel i preko 1.5m i da im je uginula u roku od nedelju dana-a da ne znaju zasto.
Ne bih je preporucila kao poklon nikome-samo zaludjenicima ili onima koji imaju mini staklenike!
Radila sam u cvecari godinama -sve sam ovo iskusila i sama.
Imam malu kolekciju cveca ali nju nikad ne bih vise drzala!
 
Kažu da se može razmnožavati tako što joj se stablo iseče na komade od par cm i ubaci u vodu ili zemlju. Ili iz izdanaka koji idu uz glavnu biljku.
 
Kupila sam dienbahiju mars,mislim da je ista kao ova na slici .Neznam koliko često treba da je orošavam i dali sa ustojalom vodom ?
 
Ja ove koje imam, što sam razmnožio orošavam sa odstajalom vodom. A radio sam razmnožavanje iz bokora i od komadića stabla.
 
2lazccn.jpg

Ovo su difembahije koje sam razmnožavao iz bokora, ova najveća je matična biljka. Ono što sam probao da razmnožim tako što sam sekao stablo, nije se primilo na žalost.
 
Super su ti krenule,samo nek nastave da rastu.Ja sam uspela od jedne olinjale koja je imala samo par listova na vrhu ,isekla sam je na 4 dela stavila u vodu da se ožili pa u saksije i zadovoljna sam lepo su krenule,ali od one <mars< što sam kupila probala sam iz bokora direkno u saksiju ali nije uspelo ,pa bokor u vodu opet ništa.Bila je lepa kada sam je kupila ,sada izgleda jadno a bojim se da je isečem jer ocigledno da je neki težak hibrid.Nemam trenutno aparat da je slikam jer slika vredi više od 1000 reči ali slikaću pa možda neko bude mogao da mi da predlog šta da joj radim.
 
Zdravo svima. :cao: Ovo je moj prvi post ovde.
Od ove godine imam jednu lepu Difenbahiju, koja lepo napreduje. Zapravo ih je sad već 7; razvojio sam matičnu biljku u dve saksije i kad su se lepo primile onu slabiju sam razdelio još na 5 delova i svi su se primili. Pošto sam uradio drenažu u saksijama zalivam ih 2 puta dnevno i besomučno orošavam. Trenutno su na terasi, u lepoj senci.
Uskoro slike.
Pitanje: kako podnose preseljenje u zatvoren prostor kad dođu hladni dani?

Zamolio bih Deda Lalu da ipak nadugačko i naširoko objasni zašto se ratosiljati ovog cveća?
 
Ja sam one moje sa slike gore lepo sredio. Stavio sam na osunčano mesto i sve su dobile ožegotine od sunca, tako da sad tavore. ::lose::
 
Nazad
Vrh