Azijska vocna musica
Opet relativno novi ljubimac u vocnjaku !!!
http://www.agrozastita.rs/index.php...racenja-i-dijagnostikovanja-i-mere-suzbijanja
https://www.agromedia.rs/agro-teme/zastita-bilja/protiv-azijske-vocne-musice-za-sada-samo-klopke
https://www.youtube.com/watch?v=5y8mTXWIZWg
- moje misljenje u vezi plasticnih flasa sa sircetom i vinom i deterdzentom u zavisnosti od povrsine vocnjaka ,i zamene iste tekucine na svakih 7 dana nije bas ni malo jeftina igra./moj mlad vocnjak 20 ar . / to znaci za sada samo troskovi bez ............/
PS
ako neko zna gde se mogu nabaviti/kupiti/ zute i plave lepljive trake za nadgledanje prisustva * ljubimaca * ,.
i seme ili rasad
Coleus Canina
********************
Opis: Jednogodišnja zeljasta biljka (ili kratkoživuća trajnica) +- mesnate, uspravne ili uzdižuće a jako razgranate stabljike. Stabljika je prekrivena kraćim svinutim dlakama i dužim stršećim, biljka je visoka 15-40 cm. Listovi skorosjedeći ili na peteljci do 10(-20) mm dugoj, dimenzije listova 3 x 2,5 cm, pretežno mesnati, vrh zaobljen ili tup a baza klinasta, oblik +- obrnuto jajolik, rub nazubljen do narovašen ili nejasno narovašen, jače dlakavi odozdo, a dlakavi i odozgo (dlake obične kraće, neke žljezdaste a neke žlijezde sjedeće). Cvat je terminalni, gusti klas, dug do 7 cm, pustenast, ima brakteje 8 x 5 mm, jajolike a vrh mukronatan (naglo završi u mali šiljak), natočkane su crvenim žlijezdama i brzo otpadaju. Cvat tvore malocvjetni cimozni cvatići (3-6 cvjetova) koji su skoro sjedeći. Svaki cvijet ima stapčicu (pedicel) koja je u fazi ploda duga 1 -3 mm i na vrhu svijena.Čaška (duga c. 2 mm) je dvousnata i dlakava izvana i u ždrijelu, gornja usna je jednozuba, zaobljena i cilijatna (dlake po rubu) a donja najčešće 4-zubata. Vjenčić je dug 7-11 mm, plav ili ljubičast, dvousnat, donja usna je poput lađice, duga do 5 mm i puno duža od gornje usne koja je često 4-režnjevita, i cijev vjenčića je duga do 5 mm. Prašnici su srasli u cijev dugu 8 mm, dok je vrat dug 15 mm a njuška 2-dijelna. Plod je oraščić, c. 1 x 0,9 mm, crn, sjajan, a ako se navlaži u vodu izlučuje sluz.
Voli sunčane pozicije (ili djelomičnu zasjenu), tlo plodno i vlažno (kad je vruće ne smije ostat bez vode, a zaljevati isključivo dok nema sunca), zahtjeva zaštitu od hladnoće (posebno mraza) ili hladnog vjetra. U prirodnom arealu cvjeta kroz cijelu godinu a u hladnijim predjelima ljeti, kad je posjećuju pčele i leptiri, ujedno oprašivači. Biljka se razmnožava sjemenkama ali još lakše reznicama ili kad se svije grana i padne na tlo zakorijeni. (odrezati komad biljke i staviti u vodu, kad pusti korijenje posaditi). U arealu raste od 25-1750 m n.v. (kod nas zimu ne bi preživjela osim ako je izuzetno blaga)
Da li tjera mačke, pse, lisice...iz vrta ili svoje okoline, na žalost opću, nema sigurnih dokaza. Radi se o tome ako zgnječimo listove, nastaje miris neugodan životinjama osjetljiva njuha ali ne i čovjeku. U sastavu eteričnog ulja najzastupljeniji je kamfor, ima dosta alfa-tujena i alfa-terpinena što bi možda i moglo odbijat neke životinje, međutim poput otiska prsta u ljudi različit je i sastav eteričnog ulja u biljkama i pitanje je da li se isti efekt proizvede s istom biljkom uzgojenom u našem području. Zaključak: morate isprobat.
moze i na pp poruku ,da ne bi bila reklama