Autohtone rase živine

@hitno
Страну старих раса србије коју си горе копирао уређујем ја и њен сам модератор. Што се тиче текста о гускама њега је написао колега Милутиновић на основу старих извора и личног искуства.
 
U ovogodišnjoj turi pilića dobio sam neverovatnu kombinaciju
otac je bradati pevac x majka crna gološijanka i bela gološijanka
potomstvo ima golu gornju polovinu vrata, ćubu na glavi u bradu ispod kljuna.
Ako Bog da da dožive i postanu kokice i petlići eto nove rase :)
 
U ovogodišnjoj turi pilića dobio sam neverovatnu kombinaciju
otac je bradati pevac x majka crna gološijanka i bela gološijanka
potomstvo ima golu gornju polovinu vrata, ćubu na glavi u bradu ispod kljuna.
Ako Bog da da dožive i postanu kokice i petlići eto nove rase :)
lepoje to ali sad radi na popularizaciji.da neprođe kao naš vinčanski jelenak,lepa ali nepopularna rasa.
 
111quxd.jpg




Evo nešto i od mene. Ovogodišnje koke Somborske kaporke.
 
@zarkodj,hvala na doprinosu u temi,mahom smo naveli modele autohtonih arhaicnih koka van standarda,ali somborska kaporka je jedina nasa zvanicna rasa koka/pravljena od drugih rasa/pa i zivine u celosti koja je usla u svetske standarde zivinarstva i moze se izlagati na medjunardnim izlozbama...
 
Postovanje.....Narode,kakva je situacija sa Svrljiskom kokosi.Moze li se naci jos negde ili je otisla u zaborav....
 
kazu da je subvencija sada 450 dinara. takodje, moguce je ostvariti i pravo preceg zakupa za drzavno zemljiste. u pravilniku pise 0,4 ha za zivinu u sistemu umaticenja. to mi deluje puno :)
jel ima neko konkretno iskustvo?
 
Nisam tacno upucen za zivinu, ali znam preko svinja i junadi. Tih 0.4ha ide po uslovnom grlu. Definicija uslovnog grla glasi da je to skup zivotinja tezine 500kg.
 
da, video sam. juce je izasla uredba. zasto je problem? jesi li pokusao? sad vidim da na nekom promo videu ministarstva da je maticenje moguce tek trece godine...
I dalje pokusavam... Zavrzlama citava, tesko naci maticnu sluzbu koja ce voditi maticenje, koke moraju biti u nosivosti da bi ih umaticio, kratak vremenski period u godini kad se uvode u evidenciju itd... I ono najbitnije tesko je doci do čiste rase...
 
Nazad
Vrh