Aplikacija - pomoc - saveti (za obeležiti među)

Mislim da može svako da kupi kordinate ako ima spravu za učitavanje tj da može da ih koristi.
Cici je pisao o tome da je kupio kordinate i da su mu u Livoni "prepakovali" i da ih koristi u navigaciji.
nedavno sam zvao geometra na jednoj parceli što sam kupio a isti dan je i drugar zvao gde će saditi voćnjak pa sam išao i sa njim ,jedan detalj mi je zapo za oko a to je da je kolac zabo baš na stari kamen koji je bio 7-8 cm pod zemljom i nije se video.

Elektronika je puno preciznija pa moze da otstupa i do 20cm od starih koji su radjeni prije, a ako je planinski kraj starom metodom je greska i nekoliko metara u odnosu na elektroniku i satelite.
 
Ako neko ima katastraske kordinate ima ih u obliku
X (brojevi)
Y (brojevi)

A pretvara ih u sistem koji se zove WGS84 i dobija stepene

Nije ni to dovoljno jer stepene mora da pretvori u decimalni broj za koji ima isto konvertor u netu.

I tek onda te brojeve ubacuje u precizni GPS koji se koriste za autopilote u traktorima i tek onda moze da trazi medju.

Ili kupi gotove GPS decimalne kordinate.
 
Nemoze, i to je vrlo neprecizno , mozda 2m.

Evo kako sam ja došao do onih pola metra preciznosti: našao sam moju njivu na aplikaciji geosrbija, uveličao do maksimuma prikaz, i onda preko te aplikacije merio širinu i dužinu njive. Naravno preciznost takvog merenja zavisi od tačnosti postavljanja miša na tražene tačke. Dužinu i širinu njive znam, pa sam merenjem proveravao da li mogu i koliko tačno da premeravam neka rastojanja na njivama gde ne znam tačne vrednosti (špicevi i sl. oblici). I merenjem preko aplikacije sam video da uz malo pažnje mogu da pozicioniram miša tako da greška bude do pola metra.
 
Da ali kad usporedis prave kordinate sa google mapom (satelitske snimke) vidis da google map "fulja" 2m , djabe ti uvecanje i precizno postavljanje misa. A koliko mi je poznato sve su to googleove mape jer Srbija jos nema svoj satelit .
Probao.

Bio je slucaj tu kraj mene da su 10-tak parcela bile pomjerene 2 ili 3 metra u jednu stranu i samo jedan je bio na dobitku prva parcela , i jedan na gubitku , zadnja parcela, kad je izasao geometar nasao se problem.

A kod nas postoji i prijavljivanje poticaja graficki , imas te satelitske snimke i ako je 2m ili vise na snimci , onda ti mozda kazu da provjeris medje, jer je neko nekome usao u njivu.
 
Poslednja izmena:
Da i ja sam se isto tako mucio . Treba pretvoriti koordinate kako si opisao medjutim opet mi se nije bas slagalo . Bilo jesve proporcionalno ali ipak je trebalo dodati neke popravke . Nasao sam na poznatoj tacki za kolko se razlikuje i kad sam to uradio bilo je ok. Probacu bas tvoje linkove da vidim .
 
Evo kako sam ja došao do onih pola metra preciznosti: našao sam moju njivu na aplikaciji geosrbija, uveličao do maksimuma prikaz, i onda preko te aplikacije merio širinu i dužinu njive. Naravno preciznost takvog merenja zavisi od tačnosti postavljanja miša na tražene tačke. Dužinu i širinu njive znam, pa sam merenjem proveravao da li mogu i koliko tačno da premeravam neka rastojanja na njivama gde ne znam tačne vrednosti (špicevi i sl. oblici). I merenjem preko aplikacije sam video da uz malo pažnje mogu da pozicioniram miša tako da greška bude do pola metra.
A dodatno možeš još da uveličaš prikaz sa ctrl i +
I kad tako uveličaš dobiješ preciznost u 10cm. Pa još ako imaš neku početnu tačku kao npr jedan tvoj ili komšijin preko puta siguran kamen međaš, možeš lako pronaći i ostale. Mogu da posluže još neke tačke za orijentir.... Npr kamena oznaka kilometra do prvog većeg mesta (jedino što ih nema svaka lenija, a i kod nas su u izumiranju.)
Od 20-ak parcela kojima sam tražio međaše samo za 2 njive mi nisu bile dobre dimenzije odnosno kamen nije bio tamo. Znači da je možda moje merenje i dobro ali to se neće saznati dok geodet ne izađe i izmeri njivu. Geosrbija je jako dobar sajt i ono što tamo vidiš da ne štima sigurno-uglavnom je tako i u stvarnosti. Uostalom postoji više satelitskih snimaka, od 2007 pa na ovamo, i može lako da se uporedi.
 
Evo kako sam ja došao do onih pola metra preciznosti: našao sam moju njivu na aplikaciji geosrbija, uveličao do maksimuma prikaz, i onda preko te aplikacije merio širinu i dužinu njive. Naravno preciznost takvog merenja zavisi od tačnosti postavljanja miša na tražene tačke. Dužinu i širinu njive znam, pa sam merenjem proveravao da li mogu i koliko tačno da premeravam neka rastojanja na njivama gde ne znam tačne vrednosti (špicevi i sl. oblici). I merenjem preko aplikacije sam video da uz malo pažnje mogu da pozicioniram miša tako da greška bude do pola metra.
Taчно пре неку год.су нам нафташи повадили карове на једном делу атара.Преко Геосрбија сам успео да одредим приближно ширину једне парцеле и затим су нас позвали да нам измере и врате оно што су засрали.Одступања између мог и њиховог мерења је било неких 50-70цм
 
Da je odstupanje i 50cm na duzinu sume od par stotina metara... Ozbiljna steta.
Kod mene bi bio problem posto medje u sumama nisu pravolinijske vec na recimo 200m ima 4 do 5 krivina, tako da bi bilo problematicno aplikacijom tacno odrediti, a i za dolazak geometra na licino mesto je isto problematicno i mukotrpno, prvo sto put vise ne postoji do tih suma (reka koja je tekla tik uz sam put je vremenom promenila korito pa sada tece niz put tako da je prohodno samo peske i to tako mozda 10-tak godina unazad) a drugo te su sume u takvoj kosini da se jedva moze stojati na nogama, tako da geometar verovatno jedva bi stigao jednu parcelu u toku dana da obelezi.A i to sto on bude obelezio, kako cu ja to naci nakon 10-15 godina???

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ja ti kažem da sam merio-pogađao.... kako god, širine nekih mojih njiva, a i tuđih, u 10cm (ajd nek je i malo više, ali vrlo retko u više od 30cm) pre nego što je došao geodet i izmerio, a ti ne moraš da veruješ. Evo mogu da ti dam primer da i sam izmeriš širinu jedne njive a za koju imam foto dokaz. Verujem da nećeš pogrešiti za više od 20cm. Doduše slikao sam kad je čovek već postavio panjeve-međaše.... Trebao sam slikati širinu od kočića do kočića, ali nisam se setio.... Ipak ovako postoji mogućnost da se pri kopanju rupe malo pomeri tačna mera.... A i metar sa kojim merim je od blago rastegljivog materijala (par cm.). Ali i kada se sve sabere, greška nije velika.
Iz mape 1:625 dobijas 10cm preciznost???
 
A i to sto on bude obelezio, kako cu ja to naci nakon 10-15 godina???

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk

Da li ti želiš da sad na neki način obeležiš tvoje međe da bude vidljivo komšijama da ne ulaze u tvoj deo, ili samo da možeš za 10 godina da ponovo nađeš te međe? Ako je samo da bi u budućnosti našao te međe, onda ti je dovoljno da ti geometar da koordinate potrebnih tačaka za izvlačenje međa (ili čak ne moraš ni sad da ih uzimaš, već za 10-15 godina kad se vratiš), a u budućnosti će već sigurno napredovati mobilni telefoni da možeš precizno fizički da nađeš te koordinate...
 
Zanima me, dali postoji neka aplikacija u smislu mape na kojoj bi moglo da se onim pijunima markira trenutno mesto gde se osoba sa telefonom nalazi, da bude prilicno precizno i da se kasnije covek moze orjentisati po tome?
Ovo bi bilo korisno da se obilježi vodovod. Dosta seoskih domaćinstava ja samo dovelo vodu ali se vremenom zaboravlja kuda je cijev prošla i gdje su postavljene spojnice. Imamo vodovod dug oko 2 km i bezbroj parcela a neke su zarasle da se ne može pješice proći. Kad treba pronaći cijev radi popravka nekako i pogodimo ali naći spojnicu je veći problem pa ponekad moramo sjeći i stavljati novu spojnicu.
 
Da li ti želiš da sad na neki način obeležiš tvoje međe da bude vidljivo komšijama da ne ulaze u tvoj deo, ili samo da možeš za 10 godina da ponovo nađeš te međe? Ako je samo da bi u budućnosti našao te međe, onda ti je dovoljno da ti geometar da koordinate potrebnih tačaka za izvlačenje međa (ili čak ne moraš ni sad da ih uzimaš, već za 10-15 godina kad se vratiš), a u budućnosti će već sigurno napredovati mobilni telefoni da možeš precizno fizički da nađeš te koordinate...
Za komšije nemoram da brinem, zbog tog loseg puta nece niko od njih da sece, tako da cisto radi mene, da znam odakle dokle je, ako ikad zatreba, mada tu su bukve po 100 i vise godina, nikad seceno nije, al opet, ko zna sta sutra donosi, mozda drva budu toliko skupa da nam se nece vise isplatiti da ih kupimo, a mozda nam i zabrane da lozimo vise, ko zna sta nas ceka u jevropu.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Ja ti kažem da sam merio-pogađao.... kako god, širine nekih mojih njiva, a i tuđih, u 10cm (ajd nek je i malo više, ali vrlo retko u više od 30cm) pre nego što je došao geodet i izmerio, a ti ne moraš da veruješ. Evo mogu da ti dam primer da i sam izmeriš širinu jedne njive a za koju imam foto dokaz. Verujem da nećeš pogrešiti za više od 20cm. Doduše slikao sam kad je čovek već postavio panjeve-međaše.... Trebao sam slikati širinu od kočića do kočića, ali nisam se setio.... Ipak ovako postoji mogućnost da se pri kopanju rupe malo pomeri tačna mera.... A i metar sa kojim merim je od blago rastegljivog materijala (par cm.). Ali i kada se sve sabere, greška nije velika.

Na geosrbija sajtu imas 5 decimalnih mjesta preciznost , sto je 1,11 metara rezolucija , ili 111cm , nebitno koliko to zumirao ili ne zumirao.
Geodetske karte imaju 6 decimalnim mjesta preciznost , sto je 0 ,1 metar ili 10cm
Recimo novije GPS kartice koje se mogu kupiti , da rade baza rover imaju 7 mjesta preciznost 0,011 metara, 1,1cm.

Kako mozes ocitati 0,1m (10cm ) sa necega kojemu je rezolucija 1,1m ??

Preciznost kordinata
 
Sta mislite za aplikaciju AndMeasure?
Kolko li ona precizno određuje lokaciju kada ste na licino mesto (npr. pored drveta medjaša) I stisnete dugme da prikaže vašu trenutnu lokaciju i tako sledeće, pa sledeće drvo?

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Имаш на њој да тачкицама маркираш парцелу и добијеш мере у метрима квадратним,у ствари тим добијаш само квадратуру не тачне тачке где је међа граница....Ја сам своје њиве радио тако уз мере из катастра све се слаже буквално у метар,али сам са тим комшијама добар и нема одоравања....ово је још добра ствар кад радиш услуге.
 
Nazad
Vrh