Analiza zemljišta

Mada, ukoliko se koriste veštačka djubriva u većim količinama u obliku nitrata ona isto zakiseljuju zemljište (u nekoj meri).

Ovim nacinom iz mog iskustva tesko da nesto moze da se uradi , ja u vocnjaku iskljucivo koristim ureu i amosulfan ( 24% sumpora) i analiza posle 4 godine je pokazala skoro isti pH, kolko sam nasao na internetu , sve ove hemijske metode ne mogu da uticu na pH zemlje na duze staze.

Obavestavaj nas kako ide spustanje pH sa ovim drugim nacinom na koji si se ti odlucio, mozda bude nekog veceg efekta.
 
Hoću svakako :)

Možda nisi samo koristio dovoljno hemije :osmeh:

Ako se dobro sećam kad sam pričao sa nekim agronomom, reče mi da treba 200-300g sumpora po metru kvadratnom zemlje za spuštanje pH vrednosti ;)
 
Danas sam dobio rezultate analize i takvi su da je zemlja "prehranjena", odnosno ima u sebi mnogo više hranljivih sastojaka nego što joj je potrebno. Da li postoji način kojim mogu da te parametre snizim na neku razumnu meru? Slike..

c6hfRFu.jpg


o5RA2XY.jpg
 
Da li postoji način kojim mogu da te parametre snizim na neku razumnu meru?

Uh, pa tebi su bas jaki rezultati... Najkriticniji su ti Fosfor i Kalijum... Ne znam sta hoces tu da sadis, ali vidi tu kod tebe pricaj sa nekim agronomom pa ces se najbolje posavetovati sa njim vezano za samu analizu i useve. Mozda godinu-dve dana da se poseju neki usevi koji ce da "potrose" te velike kolicine fosfora i kalijuma, a uz njih jos da tretiras nekom "hemijom" koja bi vezala odnosno potisnula fosfor u nekom obliku... Ne znam bas najstrucnije da se izrazim, a davno sam pricao sa nekim ljudima kada sam ih pitao sta raditi u ovim slucajevima... Korekcija Ph vrednosti se vrsi sumporom ako ti treba kiselije, odnosno krecom ako ti treba alkalno (opet zavisno sta bi sadio)... Ovo bi zaista trebao da ti odradi neko ko je strucan i da ti da tacne mere koliko cega za tvoju povrsinu zemljista i u kojim momentima kako bi se to sve svelo u granice normale...
 
To mi je za baštu, hoću kajsije da sadim i nekoliko krušaka, sve ukupno bi bilo desetak stabala. Počeo sam da tražim, pa se nadam da ću stupiti u kontakt sa Prof. Keserovićem. Ako neko ima njegovu mejl adresu ili zna gde ga lično mogu naći, slobodan je da napiše ovde.
 
Kolege, potreban mi je savet. Odradio sam analizu zemlje, i dobio vrednosti kao na slici. Zna li neko da mi kaže koliko djubriva i kog djubriva je potrebno dodati pre setve soje?
(Znam da treba da dodam kreč i stajnjak, ali pitam za veštak).
f378c6dd987875ea68cc9eb60cf6be07.jpg
 
Jel neko radio kompletnu,u fulu, analizu zemljista i gde ?.
Nasao sam na netu Agromineral firma iz Vrsca radi tako nesto,e sad jel to bas oni imaju labolatoriju ili salju na neko drugo mesto ?, pojma nemam.Jel neko iz okoline Vrsca je mozda radio analizu kod njih ?.
 
Kolega Chobanin ovde tebi fali ozbiljna kolicin fosfora. Na toj njivi nema ukorenjavanja i napredovanja biljke.
 
Beše još u martu to.
Za azot su granice 0.100-0.200. Ja imam 0.198. Tu sam ok
Za fosfor je 16-24. Imam 13.09. Ispod granice.
Kalijum 16-24. Imam 23.35. I tu sam ok.
Humus 3-5. Imam 2.38.
Pustio sam je malo da odmori. (To sam radio sa jednim delom njive). Baš je čudno, baš su divljali korovi. Kosio sam to-nije smetalo ovcama.
Sada je priprema za novu sezonu.
Izvukao sam stajnjak, zaorao sam. Kad budu uhvatili jaki mrazevi (ako ih bude bilo), izvucicu osoku. I pred setvu cu staviti fosfora. Verovatno ce map da bude. I verovatno cu tu da stavim kukuruz. On je najizdrzljiviji na te uslove. Barem je tako ovde kod nas.
Ako imaš neki bolji predlog-reci pa da razmislim o tome.
 
Nije los plan, al MAPa po Ha slobodno idi bar 250 kg. Dok se taj sav fosfor ne pretvori u dostupan procice par godina.
 
Nikad nece ni biti sav dostupan fosfor iz tog map-a,tj malo ce ga biti dostupno zbog niskog ph zemljista.Mislim da ce ekonomski biti isplativije da proba da poveca ph zemljista.Mislim na analizu clana Chobanin.
 
Zumiram ali mi je mutno. Ja sam ponešto naučio kad sam radio analizu pa sam voljan da podelim mišljenje. Ali, bez zezanja, skroz je mutno.
 
Nazad
Vrh