Čađava pegavost jabuke

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Ova bolest koja napada jabuke je najraširenija od svih. Pruzrokuje je Venturia inaequalis i zaraziti se mogu cvetovi listovi i plodovi.

Kako tema o čađavoj pegavosti na jabukama nema na poljoinfo forumu, a kao period za preventivno prskanje radi suzbijanja ovog patogena na voćnjaku preporučuje od polovine aprila do sredine juna ređio sam da pokrenem temu.

cadjavost jabuke.jpg - slika sa sajta tendercarelandscape.com

krastavost jabuke.jpg - slika pruzeta sa sajta garden.uhliste.cz

cadjavost na listu jabuke.jpg - slika preuzeta sa sajta modernfarmer.com

Iznad sam postavio nekoliko slika da se vide simptomi na jabukama i jabukovom lišću koje je zaraženo.
 
Pa što ne napisa sa čime da prskamo? Jel ima neki plan preventive? Jel ima neka preventiva bez prskanja (što je najvažnije)?
Lepu si temu postavio, ali ja imam samo pitanja
 
Pa ja nemam jabuke, a zanm da ljude to zanima. Da ljudi vide otprilike somptome i da se razmenu iskustva.

Sa čim prskati je možda najbolje videti i nazvati pssjagodina.rs, jer su ti oni najbliži i koliko sam ja upoznat daju savete poljoprivrednicima na terenu.
 
Pa mogu ti reći, da sa njima nemam dobrih iskustava, doduše ima tome nekih desetak godina..ali ne bi ja tu čačkao...A i nisam više registrovano gazdinstvo, tako...
Ipak hvala!
 
Ako su pravi ljudi u PSSS i koji rade svoj posao dace savet svakom ko je zainteresovan.Registrovani imaju neke druge pogodnosti koje nemaju veze sa PSSS.
 
Kasno je za polovinu aprila. Zaštita od venturije treba početi sa kretanjem vegetacije. A što se tiče sredstva, skoro pa sve. Prvi je bakar, zatim preventivni fungicidi kao što su mankozeb i kaptan, dok su niže temperature u proljeće anilinpirimidini ciprodinil (Horus) i pirimetanil (Pirus, Pehar), zatim dodin, ditianon (Delan), zatim kurativni fungicidi iz grupe triazola difenkonazol, flusilazol, febukonazol. Ove godine se pojavio i novi preparat Emrelia, kombinacije sistemika difenkonazola i novog preventivca izopirazama. Ima toga još, ovo je na prvu...
 
Nazad
Vrh