Soja 2024

Zdravo svima!
Citam postove i buni me norma setve(100-110kg/ha} i kolicinu koju ljudi poseju( od 60 kg/ha pa na vise)...
Od cega zavisi norma setve, medjurednog rastojanja, mehanizacija kojom se seje ili nesto drugo?

Hteo bih da posejem experimentalno jedno parce od 10 ari pored Ibra oko 400m nmv (Leposavic, sever KiM), peskovita zemlja sa dobrim % humusom, qqruz bio zadnjih 5 godina, pre toga nije radjeno.
Od mehanizacije za setvu imamo : ciklon, imt sejalicu sa 15 lula, olt meh.sejacicu.

Ima li neko semenske soje za prodaju(10tak kg)?

Svaka preporuka dobro dosla.
Hvala svima unapred!
 
70x3.7-4cm,na taj razmak otprilike ja sejem svake godine.Po kilazi to izadje manje vise oko 60-70kg/ha.Definitvno dajem prednost da se seje na uzim redovima da sto pre pokrije zemlju,prinos nece biti nesto bolji,mozda ni nece uopste biti bolji ,ali ce sigurno biti laksa borba sa korovima,a i bolje cuva vlagu kad biljka pokrije zemlju.
 
Al u slucaju visokih temperatura bolje je provetravanje i hladjenje na 70. U slucaju obilnijih padavina manje zaraza.
Sce ima svojih prednosti i mana. USA poljoprivrivrednici i dan danas vode debatu i prave istrazivanja sta je bolje, 10, 20, ili 30 ".
Ima dosta i do sorte, do gustine setve...
 
Zdravo svima!
Citam postove i buni me norma setve(100-110kg/ha} i kolicinu koju ljudi poseju( od 60 kg/ha pa na vise)...
Od cega zavisi norma setve, medjurednog rastojanja, mehanizacija kojom se seje ili nesto drugo?

Hteo bih da posejem experimentalno jedno parce od 10 ari pored Ibra oko 400m nmv (Leposavic, sever KiM), peskovita zemlja sa dobrim % humusom, qqruz bio zadnjih 5 godina, pre toga nije radjeno.
Od mehanizacije za setvu imamo : ciklon, imt sejalicu sa 15 lula, olt meh.sejacicu.

Ima li neko semenske soje za prodaju(10tak kg)?

Svaka preporuka dobro dosla.
Hvala svima unapred!
Ako se radi pneumatskim sejalicama kolicina semena zavisi iskljucivo od krupnoce istog. To se racuna masom 1000 zrna.
Sa novom sejalicom i na razmak od 4.2 cm u redu a izmedju redova 70 sam sejao od 40 do 100kg semena po hektaru. Jedna je bila kao prinac a druga ko klikeri...Kod setve se gleda broj zrna po hektaru,odnosno broj zeljenih biljaka po hektar. A to sad dalje zavisi od glijavosti semena itd.
 
Kupi ti za tvoju olt mehanicku ploce za soju one sa krupnom rupom ko tresnja.to ti je trosak od 1500-2000 din.Soju seje odlicno za razliku od ostalih kultura.Sej to na 70cm medjuredno i ne razmisljaj puno.Iako sam presao na pneumatsku sejalicu ima 10god i dan danas ponekad soju sejem mehanickom,uglavnom kad sejem tavanusu a nemam vremena da je selektiram.Razlike izmedju nje i pneumatske skoro i da nema,cak ako je losa klijavost bude i bolja sa mehanickom jer baca jedno 30% vise semene od pneumatske.
 
Slusaj sad . Juce gledam , soja nikla , sijerak mjestimicno visine 10,20 cm , i mraz spalio sijerak a na soji se nevide ostecenja ,bar zasad ??
Znaci sto posto od mraza sijerak ,i to potpuno ubijen , znam tacno kako izgleda od mraza .
 
Nazad
Vrh