Predsetvena priprema zemlje

Ne kukam. Imao sam prilike posijati prije zahlađenja, ali sam, s obzirom na prognoziranih 14+ dana s nižim temperaturama odustao. Sad sam postavio 2 pitanja, a ako nemaš konkretniji odgovor, zahvaljujem na nepotrebnom komentaru.
Sve do polovine maja,bez sekiracije.Sve ima dobre i loše strane a na kraju će se pokazati ko je bio u pravu.
 
Evo zbog čega pitam:
89199e0abbcc7a05791cce0807efc087.jpg
d32f6fa39b71ea93bc03e36aa8dbfc25.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
neznam sta se desava da li je to zbog mraza koji je tako reci bio "nevidljiv" ali isto ovako nama sve izgleda u basti----od kukuruza,krompira,salate,luka i ostalo(basta nije prskana pa hemija ne dolazi u obzir)
 
ahahaha kao prvo procitaj sta sam napisao, procitao si sta si zeleo da pise, nisam napisao da ti kukas nego smo svi kukali i nakukali hvala Bogu kisu, kaoo drugo nisam citirao tebe da bi se nasao prozvanim nego sam uopsteno napisao i za prskanje psenice i sada za hladno sta raditi, na osnovu svih tema...da si citao a ne preleteo moju recenicu video bi da sam napisao 'ljudi' ne iwnaho, cak ima i smajli covece nista lose nisam napisao, pa prosle god je bilo i snega cak ili pre dve pa je bilo isto polemika ovde da li ce da smrzne klica ili onaj od 3 lista i na kraju je sve hvala Bogu bilo dobro svima..... tako da ne znam ko ti drma kavez decko ali opusti se malo, nemoj da si zategnut toliko, hoce struna da pukne :sneaky:

Ako se odgovara na posljednji post, citiranje nije potrebno. Izglea da sam krivo protumačio tvoj post i ispričavam se zbog toga.
No, to nije razlog da se vrijeđamo i popuštam, ne želim više diskutirati.


Sve do polovine maja,bez sekiracije.Sve ima dobre i loše strane a na kraju će se pokazati ko je bio u pravu.

Hvala, znam da nije kasno do sredine idućeg mjeseca, ali imam priliku riješiti pa me zanimalo mišljenje koliki je rizik s obzirom na prognozu vremena.
 
pa zbog toga mi i cudno sve

deluje kao da je oprskano sa necim

prosle godine jesenji beli i crni odlicni bili,ove su uzas

takodje prolecni izgledali odlicno i onda odjenom golo govno,pozuteli

kukuruz bas pati,slicno kao ovaj sa like kolege-Caco

nesto se niko ni nehvali sa tim ranim rokom setve pre aprila i pocetkom aprila a taj bi vec trebao lagano 3,4 list da pegla samo tako
 
A što se sprema posle ove kiše! Danas uradio ritove, drugi put setvospremač. Ja ne pamtim da je nekada bilo tsko lepo spremljeno. Uglavnom bude vode i blata, a sada kao njive prve klase.
Sutra izjutra još ako uspem pre kiše da uradim još 15tak kj što mi ostalo, pa posle kiše setva može da krene.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Zar ne smetaju klijanju, pogotovo ako dnevne nisu više od 12°C?
Koliko dana može zrno izdržati u vlažnoj hladnoj zemlji da ne istrune?

Zemlja je pripremljena i ako danas ne bude previše kiše, planiram sjetvu u ponedjeljak, iako su prognozirane temperature sve do iduće subote dosta ispod prosjeka.

Ja osobno ne bih, bar još 10dana s trenutnim stanjem...
Jer ako on krene klijat, a hladno vrijeme, zna klica krenuti u kontra smjeru pa cete morati presijavati....

najgore ce proci sad ovi sto su posijali unazad 5-6dana, a nije ponikao...
 
Svake godine ista kuknjava,opustite se. Zilave su biljke,i one se bore da opstanu. Prosle godine je negde u ovo vreme palo 30 cm snega neki kukuruzi bili 3-4 pero pod snegom 2 dana pa im nista nije falilo...A i temperature uopste nisu toliko niske,ne racunajuci ove nocne u zadnjih par dana.Jos sutra oko 10 C i posle ide na 15+ ...
 
Ako se odgovara na posljednji post, citiranje nije potrebno. Izglea da sam krivo protumačio tvoj post i ispričavam se zbog toga.
No, to nije razlog da se vrijeđamo i popuštam, ne želim više diskutirati.




Hvala, znam da nije kasno do sredine idućeg mjeseca, ali imam priliku riješiti pa me zanimalo mišljenje koliki je rizik s obzirom na prognozu vremena.
Naravno, nisam te vredjao samo kazem ne nerviraj se toliko, kavez je cista metafora....sve u svemu, zdravlje je najbitnije, nerviranje slaba vajda, bice to sve ok, a opet ce pokupiti kajmak politicari, a mi padamo kao muve svaki dan
 
Hvala kolega. (y):)

Ovakvi odgovori podižu kvalitetu foruma. :love:

Pratite dnevne temp i tla…i kad odlucite sijati pogledajte 10dnevnu temp, ako su uvjeti povoljni sijte
Kukuruz voli da je brzo vani :)

Meni se to dogodilo da klica krenula dole kad sam prvi put probao ranu sjetvu prije 15g na pola jutra, pa morao presijati…a moji su uvijek bili pristalice kasne sjetve..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pratite dnevne temp i tla…i kad odlucite sijati pogledajte 10dnevnu temp, ako su uvjeti povoljni sijte
Kukuruz voli da je brzo vani :)

Meni se to dogodilo da klica krenula dole kad sam prvi put probao ranu sjetvu prije 15g na pola jutra, pa morao presijati…a moji su uvijek bili pristalice kasne sjetve..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zahvaljujem. (y) :ppozdrav:

Pratim temperaturu tla u okviru svojih mogućnosti. Nemam termometar sa sondom pa koristim podatke dviju najbližih mjernih stanica. Udaljene su cca 50-k km, jedna istočno, a druga južno od mene. S obzirom da je zemlja bila dosta topla i na 20 cm dubine, unatoč jako niskim jutarnjim temperaturama koje su tek malo iznad 0°C, jutarnja temperatura sjetvenog sloja se u proteklih 6 dana spustila tek za 5-6°C (ostali dio dana je ok) . Jučer izmjerene temperature su na slici.


P.S.
Jesam jedan od po godinama starijih forumaša, ali to nije razlog da me persiraš. Dobri forumski običaj je da smo svi na ti. Meni je to posebno drago jer se onda osjećam nešto mlađi. :);)
 
Šta da vi kažem, bilo je setve i da mi se markir nevidi od snega trenutno, stanem pola sata da se otopi i nastavim, niklo sve, ništa čudno u aprilu.
 
Nazad
Vrh