Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Ја сам радио са ДДОР-ом до прошле године и мислим да нећемо више, а и не зову ме. Иначе до прошле године су увек звали за осигурања и као давали попуст ако се још у марту осигура пшеница. Код њих је уговорена цена једно, а исплату врше по берзанским ценама на дан обрачуна.
Kolega gde sad paniraš da osiguraš ?
 
Sa DDor-om radim. Što se vetra i oluje tiče ja sam dobio ovakvu informaciju: da bi se sa sigurnošću znalo da je bilo oluje potrebno je da nadležna meteorološka stanica koja nije udaljena od mesta nezgode više od xy kilometara (ne sećam se tačnog podatka) da zvaničan izveštaj i podatke o oluji,da je brzina vetra u odredjenom vremenskom intervalu prelazila odredjenu brzinu i jos neke sitnice kojih se i ne sećam. Te uslove za osiguranje od oluje trazite od osiguravajuceg drustva i onda lepo sve pročitate dva- tri puta da bi ste razumeli sve napisano.
 
Видећу у ђенерали они си прошле године платили по уговореним ценама. Другар прошао екстра код њих, ем му добро проценили, ем га платили по уговореним ценама да ли је то била навлакуша видећемо. Али више са никим нећу уговарати где не пише да се исплаћује штета по уговореним ценама.
 
Sa DDor-om radim. Što se vetra i oluje tiče ja sam dobio ovakvu informaciju: da bi se sa sigurnošću znalo da je bilo oluje potrebno je da nadležna meteorološka stanica koja nije udaljena od mesta nezgode više od xy kilometara (ne sećam se tačnog podatka) da zvaničan izveštaj i podatke o oluji,da je brzina vetra u odredjenom vremenskom intervalu prelazila odredjenu brzinu i jos neke sitnice kojih se i ne sećam. Te uslove za osiguranje od oluje trazite od osiguravajuceg drustva i onda lepo sve pročitate dva- tri puta da bi ste razumeli sve napisano.
Radio sam i ja godinama sa njima Goranom Džažom i kod njih je što se vetra tiče tako kako si rekao
 
Zato lepo ne ides na ugovorenu cenu već na tržišnu. Po njoj platiš i polisu i po toj ceni ti se isplati i šteta ako si je imao. Kako se plaćala cena zakupa npr.u psenici: xy kg psenice x zvanična cena zadruge u žetvi. Nisi placao po proslogodisnjoj ceni. Isti principom se vodim i za osiguranje
 
Inače po nekom zakonu iz 1985-86 koji nikad nije povučen,pravo na osiguranje useva od oluje imaju samo pravna lica,ne i fizička.Nisam siguran da li je ta stavka sada promenjena,pre nekoliko godina je faktički jos bila na snazi jer ta stavka zakona jos nije imala izmenu i dopunu.
Npr.ugovoris psenicu po ceni od 40 dinara. Duzan si po toj ceni platiti polisu. Ako nemas stete kosta te osiguranje 100%vise nego onaj koji se odlucio na trzisnu cenu od 20 din. Ako bude štete,osiguranja se hvataju za neku tačku zakona o oblig.odnosima ili cega vec i nece da ti isplate po ugovorenoj polisi vec po trzisnoj i onda ti lepo kazu tuži nas,to nam pise u uslovima ugovaranja koje skoro niko ne trazi da mu se dostave pre zakljucenja polise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh