Krompir

Ja stavljam u zemlju insekticid ali minimum minimuma . Kupio sam radar i njega prvo u rov posipam . Onda ide krompir . Onda jednu stranu rova zatrpam pa na njega stavim crevo ( kap po kap ) i posipam organsku stvar protiv crva ( maska ) . Onda zatrpavam drugu stranu rova . Ima posla i zajebancine ali tako radim .
 
Čime navodnjavaš?
Mi imamo pobijenu cev,pumpa ona klasična na cev i Tomos motor godina proizvodnje 1970.
Ima dosta vode jaka je žila, ako se dobro sećam kantu od poludisperzije oni veliku napuni motor za 10s. Na najmanji gad creva su puna vodom pa ne znam dal uopšte može sistem kap po kap na taj protok vode.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ne prskam . Herbicide ne korostim . Kada ide zagrtanje cupam korov po rovu . Posle sta mu bude i cak sta vise pozeljna je trava da stiti lozu od uzarenog Sunca . U basti imam zidani bunar . Uvek ima vode , okiten je na pola metra od njegovog dna . Pumpa losa ( viladzer ( na struju )) ali radi stvar . U zavisnosti od nivoa vode u bunaru na sat izbaci 2.000-3.000 lirara vode . Za tu bastu radi stvar .
 
Da zaboravio sam da kazem da iz bunara voda ide u cisternu a onda iz cisterne ide zalivanje .
 
Zetu i meni palo na pamet da uzmemo one plasticne rezervoare, mislim da su od 1000l, na njih namestimo sistem i da se bude povezano na sistem, krompir, paprika, paradajz a visak da ide u luka i kukuruz, napunimo motorom odstoji voda taman da se malo zagreje i pustaj nocu ili rano ujutru
 
Zavisi kolika ti je basta . Imam ja takve cisterne i kada krene zalivanje 1.000 nije dovoljno ili bi recimo bilo dovoljno za 300 metara creva . Ako to razmisljas znaj ovo . Bela cisterna je zeznuta jer kada se iz nje ne ispusti voda ( kada ima kise ) krecu da se stvaraju alge . Posle ako nemas filter rupe od creva ce se brzo zapusiti . Ako mozes uzmi crnu cisternu .
 
  • Like
Reagovanja: Mne
Pa to je muka basta je 5A. Mi mislili onu 1x1x1 pa napravimo postolje.
Kakve su to crne?
Znam d aima metalne one to sam viđao

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Sistem kap po kap na bidone? Koliko visoko bi bili postavljeni?
Mi kupili Farm pumpu, išli bi sa rasprskivačima...kap po kap mi je bolji ali ne znam kako da ga pogodnim na 5 ari

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
 
Mi smo mislili one prskalice da probamo, to kod nas koriste da zalivaju travu na selski stadion, nameštaju na ona klasicna creva(vatrogasna koja nam se pokazala najbolja jer mogu da se savijaju) nemam pojma koji ke fi.
To je samo zeznuto sto mora uveče ili rano ujutru da se pušta .
Ovako sa običnim navodnjavanjem ode se u 5 popodne i do 8 se sve završi. Natopi se basta vodom

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Pa to je muka basta je 5A. Mi mislili onu 1x1x1 pa napravimo postolje.
Kakve su to crne?
Znam d aima metalne one to sam viđao

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Crnu sam pre par godina pazario od nekog lika . U tim cisternama bio neki deterdzent . Mirisala cela basta u pocetku 🤣 . Odlicno je odradjena . Oko nje ima i metalnih sipki a postolje strava debela plastika . Kap po kap strava stvar . Ide zalivanje , ne smeta biljci a ti nesto drugo radis u basti . Meni je ona na jedno 2+ metara visine i do se sasvim dovoljno za dobar pritis u crevima . Naravno ne pustim sva creva . Takodje cisterna je zahvalna jer mogu prihrane da se u nju sipaju .
Sadnju krompira zavrsavam za dva dana i cekamo kisu . Ima da nikne do kraja aprila a mlad krompir da stigne pocetkom juna kada ga i nema u ogromnim kolicinama 😊
 
Ja se čuo sa ocem sad za vikend sadimo, on planiira da napravi redove baci 3x15 pa pusti vodu u redove.
Onda da sadimo.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Radio sam po 15 hektara krompira i nokada u ovo vreme nije bilo potrebe za navodnavanjem,sada imam 8 vrstica za kuci i morao sam staviti kao po kap
d6524ede0e731675fa3145df13aadf6b.jpg


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Sta znaci kada se skuva krompir, da posle kratkog vremena potamni? U pitanju je sorta Rudolf, domaci je, nije na veliko sadjeno.

Poslato sa Samsung sokoćala
 
Nazad
Vrh