Himbo Top Malina

Daniel98

Novajlija
Učlanjen(a)
6 Jan 2024
Poruka
2
Lokacija
Slavonski Brod
Poštovani,

ispričavam se na smetnji, novi sam ovdje nadam se da mi nećete zamjeriti ako se gdje zbunim u pitanjima. Inače sam iz Slavonskog Broda iz Hrvatkse (Slavonija), te planiram saditi maline. Volio bih raditi sa sortom Himbo Top. Da iskreno kažem imam milion pitanja, no pokušat ću što kraći biti:

1. Potšo tek sad planiram ih saditi u proljeće (2-3 mjesec) jeli to kasno već ili je to ipak oke?
2. Sadio bi sadnice na nekih 40ak cm jedna od druge u redu, i redovi da budu na bar nekih 2.5m, jeli to dovoljno ili čak treba veći ili manji razmak?
3. Kako nemam iskustva i kako nemam iskreno nikog tko se s tim bavi samo po internetu tražim što i kako, ali nikako nemogu naći sa sigurnošću kad ja tek sad posadim maline, jeli ja trebam rezati izdanke koji budu došli do sredine maja, pa nakon toga ostaviti 5-7 izdanaka na jedan metar? Problem je što sam negdje našao da u prvoj godini ne bude 5-7, već maksimalno 4 izdanka, pa nisam siguran jeli pametno rezati te prve ili ne, tj hoću onda uopće imati nove mlade izdanke nakog toga ili ne?
4. Dali je potrebna neka prehrana i špricanje u početku, ako da jeli bi mi mogli reći što bi bilo dobro?
5. Vjerujem da sad tek prvo što posadim nemoram rezati ništa no u jesen bi trebao provesti rezidbu ako se nevaram. Jeli bi mi mogli molim vas reći na koji se način rezidba provodi i na što bi trebao obratiti pažnju. Zanima me dali se treba malina sva rezati do zemlje ili se ipak ostavlja iznad žice?
6. Koliko se izdanaka ostavlja u jesen da imam za nagodinu, te dali se ti izdanci ostavljaju isto određene visine ili se isto režu do zemlje?

Vjerojatno postoji još puno toga tu ali ako tko ima volju da mi objasni bio bi mu zahvalan do kraja života.

Hvala vam puno, želim vam svima sve najbolje

LP

Daniel
 
Poslednja izmena:
Poštovani Daniele, dobro došao na poljoinfo forum.

Prva stavar jeste ostavljanje brojeva telefona na internetu je veoma rizična stvar jer se može nakačiti neka budala (prevarant), a druga stvar je da taj broj može neko zlopupotrebiti (prevarant). Zato malo opreza ne može škoditi.

Druga stvar je postavljanje pitanja, ovo je deo foruma za predstavljanje novih članova na forumu. Ova pitanja ovde najverovatnije neće videti baš mnogo malinara, jer jednostavno ne dolaze u ovaj deo foruma. Trebalo bi to napisati u delu o malinarstvu, ali takođe u odgovarajućim temama.

Druga stvar je da pročitaš šta je napisano na forumu, jer članovi i namaju običaj ponavljati često ono što su već napisali na forumu, posebno ako je opširno. Čisto da znaš ako ti niko ne odgovori na sva pitanja, da to verovatno ima negde objašnjeno na forumu.

Uglavnom je super što si se počeo na vreme interesovati, a uporedo sa pripremom malinjaka trebaš raditi na pronalaženju kupaca, jer kad počne vreme berbe, nema se mnogo vremena za dodatne aktivnosti.
 
Poštovani admine, nisam puno razmišljao o ovome, hvala puno na savjetu.

Pokušam baš tako i napraviti, iako sam dosta pretražio i iskreno ovo što i nešto znam uspio sam naći ovdje na forumu, no svakako pročešljam sve još jednom

LP
 
Nazad
Vrh