Gde kupiti kvalitetne sadnice raznog voća?

Da li neko zna nekog ko proizovid podloge belosljive iz semena odnosno kostice a da nije Krga?
 
Tesko da ih neko prodaje zvanicno. To je zabranjeno jer je Delta kupila licencu. U stvarnosti moze se naci ali ne oglasavaju na sajtovima.
 
Juce sam obisao "silicijumsku dolinu" naseg kalemarstva. Potrebne su mi bile sadnice nekoliko vocki i nekoliko sadnica nekakve fotinije, za popunu prostora zive ograde, koje sam nasao u jednom rasadniku tih parkovskih biljaka u okolini Stalaca. Ali resih da krenem obrnutim redom, nego inace ( Jagodina-Paracin-Pojate-Stalac- Krusevac-Trstenik-V. Drenova...) pa krenuh pravcem ka Rekovcu-Belusic-Oparic-Trstenik. Prosao sam divne predele, "prave" brdovite Srbije. Prvo naselje posle Oparica, Poljna okruzena vinogradima sa malo zasada psenice i ponekom detelinom te jos manje oranica za kukuruz. U nastavku cuveni Milutovac, i tu nadjem rasdanik jos cuvenijeg "Grofa", posto nisu imali stare sorte jabuke i kruske, jedva su mi nasli dve sadnice sljive Grose Felicije, inace verovatno neka bivsa ciglana sa ogromnim halama i puno raznih sadnica, na placu nekoliko zena, kaleme nesto,nisam prilazio. Nadalje, svaka kapija-dvoriste (bukvalno) rasadnik,neka sa firmom, neka bez, ali svako dvoriste puno vocnih sadnica. Stao sam na bar desetak i trazio stare sorte jabuka-krusaka ali nista. Dosta njih su radili za Grofa a dosta i samostalno. Nadalje u selu Stragari nesto manje rasadnika,ali jos uvek obronci puni vinove loze, ima dosta mladih vinograda ali ima i starih na "gidze" kako se to kod nas kaze. Onda ulazim u Veliku Drenovu, veliko selo, posta, ambulanta, kafane, pumpa , vec smo delom u dolini pored Zapadne Morave,leva strana ima nekoliko velikih rasadnika, vecinom loznih kalemova . Vidi se da ima dosta ljudi zaposlenih u industriji i jedan manji deo stocarstvom i ratarstvom, sto sam video po svega nekoliko kamara onih bala sena i svega par zitnih kombajna, mada ih sigurno ima jos po garazama. Onih nekoliko velikih rasadnika, ali stvarno su veliki sa po nekoliko hala i plastenika. Dosta je bilo, desetak, koji su imali samo ruze,najvise stablasice i svega jedan rasadnik ukrasnog bastenskog asortimana. no tu nisam nasao stare sorte jabuke , samo sam uzeo nekoliko komada ruza i par ukrasnih vrba. Stare sorte jabuke i kruske nasao sam u sledecem mestu- Medvedji i to sumatovku i budimku na mm106 i kaludjerku i vodenjak na ba29. E sad, da li su to sifre za sejanac divlje jabuke i divlje kruske ili su najblize njima po bujnosti ne znam, ali posle tridesetak,sveukupno "obijenih" kapija ,kupio pa sta bude.Oda sam se vratio, prosao putokaz za selo Konjuh i Ljubavu, isto poznatih po kalemarima,ali nisam imao vise volje bilo gde da svracam. Dosao do Jasike, prosao centrom Krusevca,nisam hteo da se kacim na auto-put, i udario put Stalaca,nadalje Pojate-Paracin...
 
Izvinite, nije mi bila namera...Hvala Ratko, ali potrebne su mi bile svega nekoliko vockica. Imam, doduse dvadesetak sejanaca divlje jabuke, ali su jos jako sitne,debljine jedva kao cackalice a visine ne vece od dvadesetak cm.,naime slabo su napredovale prosle godine, zbog viska vode, a ja nisam nasao vremena da ih premestim, nadam se da ce napredovati ove god. pa cemo kalemiti sto da ne.
 
Nazad
Vrh