Djubrenje soje

Na soji moze nesto da se zaradi ako godina posluzi, , na losoj godini neces propasti , tako da kad se uzme u prosjeku jos je jedna od rijetko rentabilnih usjeva , jos ako ti je zemlja i polozaj pogodan za soju , nije to lose dugorocno . Naravno sve ovo vazi ako se NE ULAZE .Ako se ulaze u soju to je vec drugo , tu je utakmica mnogo teza i teze je biti u plusu .
 
Na soji moze nesto da se zaradi ako godina posluzi, , na losoj godini neces propasti , tako da kad se uzme u prosjeku jos je jedna od rijetko rentabilnih usjeva , jos ako ti je zemlja i polozaj pogodan za soju , nije to lose dugorocno . Naravno sve ovo vazi ako se NE ULAZE .Ako se ulaze u soju to je vec drugo , tu je utakmica mnogo teza i teze je biti u plusu .
Zna da bude rentabilna a zna i ona da te savije. Sta mislis kako bi prosli ovde ove godine da je cena bila kao prosle godine a prosecni prinos manji od 1200 kg/kj?
 
Ne umem da ubacim fotografiju pomoću telefona, ali, evo, u knjizi piše da je najbolje sa osnovnom obradom zaorati 300kg po ha npk10:20:30, a predsetveno 200kg/ha npk 15:15:15. Sad, da li su zaista ti profesori išli u njivu i isprobavali ili je resavska škola....

Meni ovaj podatak od 300kg 10:20:30 pred osnovnu obradu deluje kao da je u skladu sa svim preporukama koje se pronalaze u literaturi (naravno, ovo je preporuka za neutralno zemljište sa ujednačenim hranivima), a svakako treba prilagoditi đubrenje analizi zemljišta. Na primer, kada bih se ja pridržavao ovoga, sigurno bih pogrešio, pošto je moja zemlja bogata kalijumom, a na ima fosfora na donjoj granici prihvatljivosti. Tako da sam ja malo prilagodio ovo i bacio 300kg 6:24:12 kako bih malo izbalansirao stvari. Bio je i MAP u igri za đubrenje, ali sam se ipak odlučio za malo izbalansiraniju formulaciju.

Ovaj savet za 200kg 15:15:15 predsetveno mi deluje suludo, čini mi se da postoji konsenzus u domaćoj i stranoj literaturi da je potrebno uneti celokupan iznos P i K na jesen, a predsetveno baciti samo brzo rastvorljivi azot koji će poslužiti u prvih par nedelja dok soja ne razvije kvržice. U brzo delujući azot spadaju amonijačna i nitratna forma azota koje su odmah usvojive biljkama. Na primer, ovde ne spada UREA koja je amidni oblik azota i potrebno joj je dosta vremena da pređe u biljkama prihvatljiv oblik, zbog čega može da donese više štete nego koristi, tako da možda i ne treba eksperimentisati na proleće pred soju.

Ovo je ono što sam pronašao u literaturi, bavim se poljoprivredom relativno kratko, tako da je svaka ispravka od strane kolega dobrodošla :)
 
a predsetveno baciti samo brzo rastvorljivi azot koji će poslužiti u prvih par nedelja dok soja ne razvije kvržice. U brzo delujući azot spadaju amonijačna i nitratna forma azota koje su odmah usvojive biljkama.
Koja djubriva spadaju ovde? (Da me ne mrsi onaj po poljoprivrednoj apoteci i ne uvali mi nesto od čega imam samo trošak)
 
AN, SAN, KAN... (mada o djubrenju je pisano vise po iskustvu; napr. ja nisam koristio nikad ta djubriva pre setve soje... naravno ni posle...).
 
Ja sam probao svašta i zaključak je da bez kiše i vlage prinosa nema.Đubrenje je u redu zbog same kondicije zemljišta.
 
Na alkalnim zemljistima, a takva su skoro sva po Vojvodini najbolje je baciti Amosulfan u prolece 100kg po jutru. Plus cenovno je najpristupacniji, a pomoce zemljistu da malo razblokira nepristupacne elemente fosfora, kalijuma i ostalih mikroelemenata.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh