Cene komponenti za stočnu hranu

Ja prasicima dajem sačmu, jer je sojina pogača koji dobijem na kontu svoje soje lošijeg kvaliteta.
Sad sam i ja pročitao o razlici.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Čime se sačma tretira?
Pogača je bolja za prasiće zbog većeg sadržaja energije ,u kasnijem uzrastu zbog mesnatosti bolje koristiti sačmu.
 
Evo citat jedan:

Sojino zrno se može obradivati na dva nacina:

1. hemijskom ekstrakcijom uz pomoc organskih rastvaraca;
2. hidrotermickim tretmanom bez prisustva hemijskih reagenasa

Sojina sacma se dobija u procesu ekstrakcije ulja putem organskih rastvaraca (heksana) tokom kojih se izlaže ekstremnim temperaturama kako bi se postigao što veci stepen odvajanja ulja. Kako je ekstrakcija primaran proces, problem kod sojine sacme je manja rastvorljivost proteina kao rezultat nedovoljnog obracanja pažnje na sekundarni proces
dobijanja sacme koja se tako preprži. Na ovaj nacin se stvara bypass protein koji je idealan za preživare, ali daleko od toga da je podesan za druge, posebno mlade kategorije životinja.
Sojina pogaca se dobija hidrotermickim tretmanom sojinog zrna u toku koga se odstranjuje manja kolicina ulja nego hemijskom ekstrakcijom uz pomoc heksana, pa sojina pogaca ima 8 puta više ulja nego sojina sacma. Faza presovanja i mlevenja dovodi do cepanja velikih molekula polisaharida, što sojinu pogacu cini lakše svarljivom i dostupnom digestivnom traktu životinja. Hidrotermicki tretman sojinog zrna obezbeduje proizvod visoke hranljive i biološke vrednosti bez upotrebe hemijskih reagenasa cime se povecava iskoristljivost proteina.

Marko Veljković
Diplomirani inžener poljoprivrede za stočarstvo
 
Uzimao sam ja pre dosta vremena tj kad su poceli da ih rade, onako moze se reci solidni, msm da su im komponente kineske
 
Golden ima jeftinije, sigurno možeš dobiti bolju cenu od redovne na tu količinu

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nemaju, pomešao sam ih sa Starim Selom

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh